Hrvatska će blokirati ulazak Srbije u Europsku uniju

”Srbija sa zakonom o univerzalnoj jurisdikciji nad državljanima Hrvatske ne može ući u Europsku uniju i Hrvatska to neće dopustiti”, rekao jer predsjednik Vlade Zoran Milanović u četvrtak na sjednici Vlade.

Srbija će morati povući taj zakon, rekao je Milanović dodajući da Hrvatska nema takav zakon u odnosu na druge države niti na Srbiju te da Europska unija funkcionira po određenim pravilima u području pravosudne suradnje i zajedničkog uhidbenog naloga.

Ta pravila su vrlo jasna, a zakon koji je na snazi u Srbiji iskače iz tih okvira, rekao je Milanović te pozvao Beograd da taj zakon ukine.

“Nama je to neprihvatljivo kao što bi svakomu drugom bilo neprihvatljivo da mi imamo takav zakon”, rekao je Milanović.

Ističe da nije dopušteno ni prihvatljivo, niti u skladu sa zajedničkim uhidbenim nalogom i načelima pravosudne suradnje, propisivati takvu vrstu jurisdikcije unutar Europske unije. Milanović drži da je Beogradu to “savršeno jasno”.

Kako se cijeli slučaj ne bi pretvorio, u, kako je rekao, politički ping-pong, Milanović je istaknuo kako je “zdravorazumski odmah reći i uputiti poruku da s takvim zakonom (Sbija) u EU ne može ući jer Hrvatska to neće dopustiti”.

“Mi to ne radimo drugima i nećemo dopustiti da drugi to nama rade”, kazao je premijer. Smatra da je to pitanje principa i zaštite nacionalnih interesa.

“Tražimo od susjedne države samo da se izravna sa svima ostalima, ni manje ni više. Ako to nije fer, čekam protuargumente”, kaže Milanović.

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić ocjenjuje da je Srbija zakonom o univerzalnoj jurisdikciji pokušala stvoriti situaciju “mini Haaga” gdje se Beograd nameće kao centar procesuiranja svega što se dogodilo na području bivše Jugoslavije.

Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić naglašava da između članica EU-a postoji pravosudna suradnja i europski uhidbeni nalog te da je to način suradnje, a ne širenje jurisdikcije.

Zaključuje da hrvatska pozicija i zahtjev prema Srbiji ne iskače iz općih uvjeta za članstvom u Europskoj uniji.

Rasprava o srbijanskoj jurisdikciji vođena je u kontekstu zahtjeva 57 zastupnika Hrvatskog sabora za prihvaćanjem zaključka o problematici srbijanske primjene univerzalne jurisdikcije nad državljanima Hrvatske. Vlada predlaže Saboru da ne prihvati taj zahtjev, jer Sabor i bez njega ima brojne mogućnosti djelovanja na tom području.

Ministar Miljenić podsjetio je na slučaj hrvatskog državljana Veljka Marića koji je u zatvoru u Srbiji te izvijestio da Vlada i Ministarstvo konstatntno pokušavaju sa srbijanskom stranom dogovoriti njegov transfer u Hrvatsku, ali za sada bezuspješno.

Hrvatska će i dalje inzistirati na tome i raditi sve što može, ali fizički ga ne može prebaciti u Hrvatsku bez da se srbijanska strana s tim složi, kaže Miljenić.

(Fena)