Hrvatsku do ulaska u šengenski prostor, što će imati pozitivne učinke na putovanja, turizam i gospodarstvo, dijeli još samo odluka Vijeća EU-a nakon što je Europski parlament u četvrtak dovršio savjetodavnu ulogu u ovom procesu, objavila je Hina.
Zastupnici EP-a danas su s 534 glasa za, 53 protiv i 15 suzdržanih podržali hrvatski ulazak u Schengen.
Hrvatska je time došla na korak do toga da postane 27. članica Unije u prostoru koji obuhvaća više od 400 milijuna ljudi nakon što je zaključena uloga Europskog parlamenta u ovom procesu, a hrvatski eurozastupnici slažu se da je to prilika Hrvatskoj da se razvija i jača gospodarstvo.
Šengenski prostor obuhvaća 26 članica – 22 države članice Europske unije te Island, Norvešku, Švicarsku i Lihtenštajn. Od članica EU-a izvan tog kluba su Hrvatska, Bugarska, Rumunjska i Cipar te Irska koja želi sama upravljati svojim graničnim prostorom s Ujedinjenim Kraljevstvom.
Policija na granici s BiH
Članstvo u prostoru bez unutarnjih graničnih kontrola imat će brojne pozitivne učinke.
“Prvenstveno mislim na pozitivnu stranu turizma, na pozitivnu stranu za gospodarstvenike, na prijevoz roba, skratit će se period čekanja i provjera”, rekla je Hini zastupnica Željana Zovko (EPP/HDZ).
Hrvatska je za pristup šengenskom prostoru ispunila 281 preporuku u osam područja, što Picula ocjenjuje “vjerojatno najrigoroznijim kriterijima” koje je jedna članica EU-a morala ispuniti za članstvo.
Ulaskom Hrvatske u Schengen, oči će i dalje biti uprte u postupanje policije duž više od tisuću kilometara vanjske granice EU-a.
“Hrvatska će prije svega morati paziti na svoju kompetenciju s nekog zaštitnog aspekta. Bit će pod posebnim nadzorom javnosti i medija zbog postupanja policije na granici s BiH”, rekao je eurozastupnik Totnino Picula.
Najdulja granica EU
Hrvatska policija kritizirana je zbog postupanja prema migrantima pa je uspostavljen neovisni mehanizam za praćenje postupanja policijskih službenika, a primjer Hrvatske mogle bi slijediti i druge članice Unije.
Hrvatska bi od početka 2023. trebala čuvati najdulju vanjsku granicu EU-a. Ubrzat će se prelazak granice sa Slovenijom, a potencijalno će se postrožiti kontrole na granicama s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom te Crnom Gorom.
“Građani BiH koji imaju hrvatsko državljanstvo imaju i hrvatske osobne iskaznice pa većina njih s lakoćom prolazi, bez ikakvih problema. Normalno, bit će puno teža situacija za one koji nemaju hrvatsko državljanstvo”, objašnjava Zovko.
19 komentara
SADA TREBA PREISPITSTI ONE KOJI IMAJU DVOJNO DRZAVLJANSTVO I ONI KOJI OMAJU OSOBNU ISKAZNICU, NSKON PROVJERE ODMAH IM ODUZETI.PRELAZ IZ BOSNE U RH TRRBA POSTROZITI STO JACE DA RH NE BUDE PONOVO AGRESOR,NEKA VIDE TKO JE SPASIO BOSANCE.
TAKO I TREBA. NEKA PUSTUJU DRZAVU U KOJU ULAZE A NE DA JE BLATE.
A neka vam država puna lopova i ostalih huligana ubojica itd.
za onog pod netko.
Stvarno si jadan,tako govoris o drzavi koja ti hrani ceri i unucan,srami se i ostavi se alkohola,vidljivo iz tvog teksta da si gotov,pijanduro jedna.
SAD CE BITI LAKSE SVIMA,NARODU,PREVOZNIVIMA
UHOSTITELJIMA SVIM OBRTNICIMA.
VELIKI NAPREDAK TO ZNACI ZA SVE,A I ZA OKOLICU CIJELU.
SLAZEMO SE DA JE OVO VELIKI NAPREDAK ZA SVE.
Sa iskaznicom hdz sve granice su otvorene, i vrata neba čak.
Primecat Bosance muslimane sve od do,kad su se naostrili na Hrvate i Hrvatsku..A Komsica posebno cekat
odhovor na covic.
SPRDAS SE SA HDEZ-om.TEBI ISKAZNICA HDZ MOZE POMOCI DA ODLEPRSAS U VJECNJA LOVISTA PA TAMO UZIVAJ.
Za ovoga HB ,neće oni primećati bosance muslimane jer imaju od njih ipak nekakve koristi potroše makar sto kuna ,a od tebe nikakve tebi moraju davat .
Primećati je glagol nad glagolima. Hehhe
Osunocenima poseban tretment.
Bosna ce u Eu za 100 god.a u schengen za 200.
STALNO SPOMINJETE BOSNU, DIJE OVDJE ERCEGOVINA,STA JE SA NJOM KAKO CE ERCEHOVCI PRILAZITI GRANICU,A.
Jos lakse
……, skusaj ti moj doture, a ja sunj, sunj, pa priko granice…., SAD MORETE ZAMISLITI KAD ONA TUGA SA JUGA NAVALI….!
BITI CE TO DOBRO ZA SVE NO U GORICI SE OCEKUJU VECE GUZVE,SNACE SE.
POCNITE PRELAZITI GRANICU.