Iako je do sezone godišnjih odmora ostalo još nekoliko mjeseci, oni koji to sebi mogu priuštiti, uvelike planiraju gdje će ljetovati i već rezerviraju željeni smještaj, piše Večernji list BiH. Za sve ostale cijene su, blago rečeno – šokantne. Odluku hoće li i gdje ljetovati, velikim će dijelom odrediti cijena odmora. Za veliki broj bh. građana ljetovanje je postalo luksuz, pa i u susjednoj Hrvatskoj, gdje su zbog globalnih poskupljenja, ali i povećanog zanimanja cijene znatno porasle.
Preskupo i za domaće
Cijene na Jadranu iz godine u godinu rastu, dok s druge strane kupovna moć bh. građana pada. Pa je tako nekad obvezni odmor na moru bh. građanima postao nedostižan. Cijene su iznenadile i građane Hrvatske, čiji je životni standard znatno veći od našega. Čak je i njima postalo povoljnije otići negdje u inozemstvo nego ljetovati u domovini. Naime, kako javlja RTL, u prosjeku cijene su u posljednje tri godine veće za 30 posto, a negdje čak i dvostruko. Kuće za odmor, osobito one s bazenom, izuzetno su popularne posljednjih godina, pa tako i jedna u Zadvarju koja po danu košta 400 eura. Zanimanje se nije smanjilo iako su cijene najma rasle posljednje tri godine. – Kako su cijene ulaznih parametara rasle tako je i mom slučaju rasla cijena najma, na razini oko 10 posto – kazao je vlasnik kuće za odmor u Zadvarju Jozo Radeljić. Kako u Zagori tako i na obali, svi su iznajmljivači morali korigirati cijene naviše. – Tako da su iznajmljivači već prošle godine u prosjeku od 15 do 20 posto dizali cijene. Međutim, mi moramo ići više jer moramo nadoknaditi sve troškove koji su nam nametnuti – govori predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja Barbara Marković. Studio apartman za dvije osobe u središtu Splita tako je 2021. koštao 100 eura, već iduće godine 150, a ove sezone za njega treba izdvojiti i do 170 eura. – Mislim da će porast cijena iznositi oko 30 posto u odnosu na protekle tri godine – kazala je Marković. Najave za samo srce sezone su dobre, ali trenutačni gosti primjećuju da je smještaj skup. I dok će turisti možda moći priuštiti skuplji smještaj, ljetovanje na jadranskoj obali brojnim građanima BiH bit će jednostavno preskupo. Mnogi su prije na more išli na kredit, no pitanje je sada tko će i hoće li se uopće zadužiti pa godinu dana vraćati ratu da bi se nekoliko dana odmorio. U državi gdje je potrošačka košarica 3000 KM, a prosječna plaća malo iznad 1000, odlazak na more moći će si priuštiti samo dobro plaćeni, a takvih je vrlo malo.
Odnos cijena
Veliki broj bh. građana za ljetovanje je birao Hrvatsku zbog blizine, a time i mogućnosti odlaska na manji broj dana. Neke daleke, egzotične destinacije gledali su samo na reklamama i posterima. Međutim, izgleda da su te egzotične destinacije sada povoljnije od ljetovanja u RH. Naime, kako trenutačno stvari stoje, Maldivi zaista jesu povoljniji za odmor od Hrvatske. Maldivi su, naime, jeftiniji izbor za sve koji nemaju svoj smještaj na moru i žele boravak u hotelima ili boljim apartmanima uz plažu. Na Maldivima se može ljetovati 6 dana all inclusive za 619 €, i to krajem lipnja. Početkom lipnja na Maldive se može otići letom iz Sarajeva na 9 dana za 499 €. S druge stane, hotel za dvije osobe na 7 dana u Dalmaciji stajat će vas od 1000 eura pa nadalje. Maldivi su u 2023. godini čak i jeftiniji za odmor od ljetovanja na Jadranu. Cijena hotela na Jadranu s polupansionom za 2 osobe na 7 dana ove godine iznosi oko 1500 eura. Za isti iznos možete za Uskrs na 7 dana na Maldive, a u to su uključene 2 aviokarte za 2 osobe i hotel s polupansionom. Istina je da ćete ljetovati u travnju (30 °C na Maldivima), ali imate priliku umjesto jednog ljetovanja na Jadranu posjetiti Maldive. – Naravno, to znači da morate na odmor u proljeće, između 1. ožujka i 15. lipnja 2023., ali na Maldivima je ionako tada ljepše vrijeme nego u Hrvatskoj usred ljeta. Odmor na Maldivima u ožujku će biti savršen. Temperatura je 30 °C, a mora 27, plaže su bijele, sitan pijesak, čarobne palme – sve ono što možete vidjeti u filmovima – navodi portal za putovanja. Istina, sve ovo je, od Jadrana pa nadalje, većini bh. građana nedostižno. Ipak, onima koji mogu izdvojiti nešto novca daleke destinacije bit će dostupnije od susjedstva.
7 komentara
Dok sam mora vodit dicu iša sam to sam radio da im se ne rugaju a sad zbogom more nevidi me više a iskreno izbjegavam ići u Hrvatsku jer mi se smuči kad mi saki put pribiru auto pa sva im sreća ovoga svjeta ,, i kad će filipinci i nealci biti na granici
Najbolje vam je brckajte se u Boljavi
Odlazak na more planina je skupo uvijek bilo dolazimo u neoliberalni kapitalizam imas lovu imas sve nemas nitko si i nista mislili smo da.u kapitaliznu tece med mlijeko eto imam svoj jezik zastavu nogomet al od toga se ne zivi danas novac sve diktira trsokovi zivota sve veci akonnemas para nitko si i nista a obrazivanje obican rad je danaas bezvrijedno dosta za prezivt a na more planine se od toga ne moze nazalost
Ko ima on ide, ko nema ostaje kod kuće kao ja.
Imase ide se a što nemate najviše ste sami krivi.Da se bogatstvo rasporedi malo bolje bilo bi dovoljno za sve ali bogata magarad pokupila sve sebi.Velike lemuzine,lova do krova,lanci oko vrata ko za pse,naočale se sijaju ko dugine boje,”dame” sa zadnjicama ko vrice za krompire e to su bogati bosangerosi.
NE IDEM NA MORE, TAMO VIDIM GOLOTINJU,
SAMA SIROTINJA, BOZE SVASTA.
Odavno ne idem u Hr. Sve druge destinacije nude bolje smještaje,o hrani da i ne pričam. Ono je sramota u Hrvatskoj,hrana i sadržaj nula.