HVO je izraz svijesti hrvatskog naroda u potrebi da se brani u BiH

U sklopu obilježavanja 26. obljetnice Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i 13. obljetnice utemeljenja 1. pješačke pukovnije Oružanih snaga BiH u petak su u Mostaru položeni vijenci i zapaljene svijeće ispred spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima.

Vijence je položilo izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH na čelu s predsjednikom Draganom Čovićem, izaslanstvo ratnih zapovjednika HVO-a na čelu s generalom Stankom Soptom te izaslanstvo Oružanih snaga BiH na čelu s brigadnim generalom Ivicom Jerkićem.

Nakon toga u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače upriličena je tribina “HVO – jučer, danas, sutra”.

– HVO je bilo vrhovno obrambeno tijelo hrvatskog naroda u Herceg-Bosni, koje je imalo na strategijskoj razini, odnosno na razini BiH svoj glavni stožer i općinske stožere na lokalnoj razini. HVO je izraz svijesti hrvatskog naroda u potrebi da se brani u BiH koja je u to vrijeme bila izložena agresiji – kazao je ravnatelj Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rada u BiH Željko Raguž.

Po njegovim riječima, danas je HVO kroz 1. pješačku gardijsku pukovniju dio Oružanih snaga BiH, kao što su i druge dvije pukovnije druga dva naroda u BiH.

– U oblasti obrane postoji ravnopravnost Hrvata u odnosu s Bošnjacima i Srbima, i to bi trebao biti uzor za sve druge oblasti života u BiH – ocijenio je Raguž.

Ministar branitelja Zapadnohercegovačke županije Mladen Begić podsjetio je na ratna zbivanja na Kupresu 1992. i 1994. godine i govorio o spremnosti HVO-a 1992. godine u odupiranju Jugoslavenskoj narodnoj armiji i paraformacijama, te o pripremama za osloboditeljske operacije HVO-a.

O odnosu današnjeg pravosuđa prema pripadnicima HVO-a Begić nije htio govoriti, istaknuvši kako može govoriti samo o vojnom aspektu jer je i sam bio sudionik ratnih zbivanja.

Inače, tribinu u Mostaru organizirao je Hrvatski studentski politološki forum u suradnji s Hrvatskim dokumentacijskim centrom Domovinskog rata u BiH.

Fena