Idejni projekt navodnjavanja i Studija utjecaja na okoliš Imotsko – Bekijskog polja predstavljeni su struci i javnosti danas na Građevinskom fakultetu u Mostaru, u okviru projekta „Održivo korištenje vodnih resursa Imotsko-Bekijskog polja“ (IM-BE Field).
Idejni projekt navodnjavanja Imotsko – Bekijskog polja predstavio je voditelj projektnog tima Građevinskog fakulteta Mostar doc.dr.sc.Željko Rozić, a pojedina poglavlja Idejnog projekta predstavili su članovi projektnog tima doc. dr. sc. Gordan Prskalo, Marijo Leko dipl. inž. agr., prof.dr.sc. Maja Prskalo, Ante Džolan mag. građ. i Robert Leko dipl. inž. elekt.
Studiju utjecaja na okoliš prezentirali su ispred tvrtki IGH d.o.o. Mostar i Dvokut Ecro d.o.o. Zagreb Ivana Šarić i prof. dr. sc. Ranko Žugaj.
Nakon prezentacija održan je okrugli stol sa temom: Problem odvodnje Imotsko – Bekijskog polja.
Projekt “IM-BE Field” financira Europska unija u iznosu 689.165,81 EUR kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) u okviru Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina. Projekt traje 24 mjeseca, a provode ga Županija Splitsko-dalmatinska i Općina Grude. Partneri na projektu su JU RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko – dalmatinske županije i JU Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke – HERAG.
2 komentara
Moj plisko, samo da projekat bude realan i izvediv a ne samo teorijsko mudrovanje i pripisivanje koje će profesori masno naplatiti. Naše polje je već tridesetak godina u žalosnom mirovanju ali je dobro što je bez pesticida i umitnjaka, i da ova gospoda prof. dr. ing… misle ozbiljno onda bi npr. vrlo ozbiljno provjerili mogućnost dobivanja certifikata za proizvodnju eko – zdrave hrane koja je kao krajnji proizvod jedini potencijalni perspektivni faktor masovnijeg zapošljavanja i opstanka na ovim prostorima. O tome (kao i o nekim drugim veoma bitnim aspektima) do sada u njihovim radovima i prezentacijama smiješno malo. Nastave li ovako površno, hitno razmislite o promjeni projektanata – čak nije skupo uzeti i nekoga iz Italije i Njemačke s referentnim iskustvom da vode projekt – pa neka oni koriste ove naše stručnjake kao suradnike – dok se ne uozbilje i obuče. Eto, nisam ni pomišljao da će ovaj idejom sjajni projekat zapinjati na visokoj struci – šta će tek biti kad se moradne uključiti državna administracija, privatno vlasništvo, javno mnijenje, građevinske firme, vremenske neprilike …? Smatram da župan Ževrnja i načelnik Grizelj moraju što hitnije uozbiljiti i ubrzati projekat jer nastavi li se ovako bojim se da ga (20-25 g) neće imati kome izvoditi. Vidiš plisko da o ozbiljnim temama znam i ozbiljno pričati. Tako i triba
Problem odvodnje Imotsko – Bekijskog polja.
Koji je ovo put da se o ovom priča od kraja šedesetih godina proškog stoljeća. Ljudi uozbiljite se. Država nema novca da podjeli mirovine u određenom vremenskom roku. 80% proračuna BiH se troši za plate i saniranje aranžmana koje smo već pojeli i potrošili. Vanjski i unutarnji dug raste. Općina nema novaca ni da asfaltira 3 KM trometarskog putakoji je neki biser prošle sezone razorio (PODGRADINA), itd itd…
Ovi ovdje pričaju o MILIJUNSKIM IZNOSIMA u EURIMA, a oni spominju nešto malo više od pola milijuna.
Opet će biti isto. Ntko će bagerom malo zaprpati u polju, a onda POPLAŠITI pare i UJA VUK MAGARE.
Žao mi je što moram biti ovako pesimističan, ali dugogodišnji život sa ovim “LJUDIMA” naučio me da nikad nije drugačije, a mislim da neće ni biti.
ŽIVI BILI PA VIDJELI… opet za koje desetljeće.
Primjeri: VODOVOD, OBILAZNICA južna, OBILAZNICA sjeverna, devastacija RIJEKE TIHALJINE – presušuje svake godine zbog stručno urađene elektrane i projekta o zaštiti okoliša, GRUDSKA osnovna izgleda ko zapušteno skladište itd. itd…