Zanimljiv, nesvakidašnji, ali za imotski krš i uvijek očekivani događaj zabilježili smo u Berinovcu, mjestu na području općine Lokvičići.
Poznati speleolog Branimir Jukić, član Speleološkog odsjeka Hrvatskog planinarskog društva “Imotski” i Hrvatske gorske službe spašavanja, iz prve ruke prenio nam je dojmove:
– Nazvao me prijatelj Igor Zovko iz Berinovca i kazao mi da se dok je pomagao susjedu i prijatelju Marku Piplici u njegovu vrtu otvorila jama. Javio sam se kolegama iz Speleološkog odsjeka HPD-a “Imotski”, pokupili smo opremu i otišli u Berinovac. Nakon što smo malo proširili ulaz, spustili smo se u pravu jamu od gotovo 20 metara dubine. To je kaverna koja se otvorila prilikom poljoprivrednih radova uz nasade smilja, a riječ je o speleološkom objektu bez prirodnog ulaza.
Na njih se najčešće nailazi prilikom bušenja tunela, primjerice kada se gradio “Sveti Ilija” kroz Biokovo, ili pri većim graditeljskim zahvatima u kojima se skida velika količina stijenskih slojeva. Kaverne ponekad, ali na sreću rijetko, znaju zbog procesa truljenja biti i kontaminirane otrovnim plinovima, koji mogu biti opasni po zdravlje ljudi. Zbog toga prilikom istraživanja treba biti jako oprezan.
Ova kaverna u Berinovcu je iznimno topla, s čistim zrakom. Jamskih je karakteristika i kanal je gotovo vertikalan do dubine oko 18 metara. Dalje se kanal nastavlja vodoravno, ali je sužen i speleolozi nisu uspjeli proći dalje. To će se pokušati u nastavku istraživanja za nekoliko dana, jer nam se čini vrlo zanimljivim. U jami su primijećeni špiljski organizmi, pa će se napraviti i njezino biospeleološko istraživanje.
Imotsko podzemlje je bogato podzemnim špiljskim vrstama, a među njima je najpoznatija čovječja ribica, endem dinarskog krša. U nekim jamama Imotske krajine su prilikom izrade stručne podloge za geopark nedavno pronađene i nove za znanost nepoznate vrste, tako da će biti zanimljivo pričekati i rezultate biospeleoloških istraživanja ove novonastale jame u Berinovcu. U krškom terenu kojem pripada cijela Imotska krajina na ovakve se objekte, kako smo naveli, najčešće može naići prilikom bušenja tunela te pri izvođenju građevinskih radova.
– Rjeđe se događa, kao u ovom primjeru, da se kaverne otvore urušavanjem tankog nadsloja u vrtu ili dvorištu obiteljskih kuća. Nakon što smo proširili sami ulaz u jamu, spustio sam se i onda nakon nekoliko metara došao u pravu krašku jamu, koja je u dubini od dvadeset metara proširena u dvoranu tri za tri metra – rekao nam je Branimir Jukić.
11 komentara
Jako zanimljivo. Zaista čudo nevidjeno.
Septicka jama..
Moga bi im cigrudjeli imacki propast pod zemlju.ne bi bila velika šteta s obzirom na njihovo ljudstvo
Odmaj prepucavanja.Koji ste vi ljudi.Bolan komentiraj jamu pusti Imocane na miru
Nali beton
I rijeseno
Pitam stručnjaka dali te jame treba prijavit jer znam sigurno gdje ima neki tvtde da je nekad voda išla kroz taj krš mi smo kopali čatrnju i tako se otvorilo i cjdli materijal se stavio u tu jamu kao hodnik izgleda a stjene kao rebra i raznoh oblika je bilo pa nek mi neko javi
Eto da nebi cmilja nebi nista od toga bilo,vodis da je dobro covik posadija
Ima li to možda neke veze sa Gavanom,njegovim dvorima i imanjem kao i sve druge propunte u Imotskom? A i Matan je kažu iz tog kraja..a i on je kao i njegova družina kako knjige pišu svašta radiio,varao, mešetario i sve i svašta a naj manje pošteno..haa!
Bila puka sirota pa ne samo što su prosjačili po Hercegovini nego i varali pošteni Herceg. narod velikih osjećaja i srca.
Daš im kruh odnese ti cijelu vreću.
Nije ništa isključeno a možda ni slučajno!
Koji krkanski komentari. Lijepo vam napisa doticna/Ozana, pusti glupe osvrte na Imocane. Po cemu se vi smatrate boljim od njih????
Može li se znati kolko je ovih šokirani. Dva tri. Da zovemo UN EU Nato. Da ih odšokira. Jako se brinem za njih vjerujte mi. A mi šta čitamo ove naslove mi smo još više šokirani. Ka srdela kad je živu zaspu ledom.
To sperci buse nocu dok svi spavaju, tako prosiruju turisticki asortoman ponude za buduce sezone…