Djeca su ponos roditelja, ali i grada koji se diči titulom jednog od mlađih u državi. Više od četvrtine stanovnika mlađe je od 19 godina. Majka dvoje djece kaže za RTL Danas da je ovo grad idealan za obitelj.
“Imotski je grad za obitelj prekrasan, za mlade obitelji. Hvala Bogu, pokazuje to što se svi vraćaju iz Njemačke”, kaže Gorana Milardović, majka dvoje djece.
Da je povratnika sve više, potvrđuju i mladi. “Ima ih pogotovo tu, moje generacije, možda malo starijih i mlađih. Ima i koji su otišli mlađi u Njemačku, pa se vratili. Nije im baš nešto u Njemačkoj”, dodaje Milan iz Imotskog.
Uz mlade obitelji i povratnike ovdje se bilježi pozitivan prirodni prirast, pa su kolica čest rekvizit. “Prednost grada je što je sve blizu pristupačno, i vrtić i škole. Jedino eto vrtić je blizu, ali jako teško je dobiti mjesto. S tim se malo borimo dvije godine, ali nadam se da će to uspjeti”, dodaje Petra Kujundžić, također majka dvoje djece.
“U imotski vrtić i njegove podružnice ide gotovo 430 djece. No, najviše se traže mjesta u jaslicama, pa se zato vrtić u sedam godina dva puta širio”, dodaje Kornelija Lozo, ravnateljica Dječjeg vrtića Imotski. “Jako je veliki porast djece posebno jasličnog uzrasta. Još su u planu izgradnja dviju odgojnih skupina, što će također biti da bi se rasteretile skupine jasličnog uzrasta”, kaže.
I dok su upisi u vrtić možda briga za roditelje, za osnovnu školu je lakše, jer su dvije. Jednu od njih pohađa 410 učenika. “Veseli nas veći broj prvaša nego prethodne školske godine, susjedna škola broji oko 440, znači zajedno 850 učenika što je na grad Imotski i njegovu okolicu poprilično veliki broj djece”, kazala je Ivana Petričević, ravnateljica OŠ Josip Vergilij Perić u Imotskom.
I prvi čovjek grada ne zaostaje za statistikama, jer i sam je otac petero djece. “Zadnjih nekoliko godina Imotski bilježi sjajne rezultate upravo u broju novoročenčadi. Zahvaljući upravo našim mjerama koje provodimo za novoročenčad, za predškolski i školski odgoj, što bi značilo da polovicu proračuna izdvajamo za te tri grupacije”, kaže Ivan Budalić, gradonačelnik Imotskog.
Bilo bi dobro kad bi se imotska statistika prenijela na cijelu Hrvatsku. U gradu Mercedesa očito su pronašli pravi recept.
12 komentara
Ne prdte!
Otjerali ste na tisuce obitelji sa ovih podrucja i sada mazete oci narodu da se vracaju mladi iz Njemacke.
Ako se i vracaju, ne vracaju se sigurno radi vas iz vlasti koji radite pogresnu politiku od rata na ovamo…
Ti sam sebe mrzis, iz tvog komentara se da zakljuciti kakva si osoba.
Vracaju se u kuce koje su napravili dide i bake i mirovina jos tece vile i bazeni su tu i sto bi se mučili po Njemackoj.Neka se vrate na gole ledine pa neka pocmu iz pocetka e onda bi brže nazad .Zato ne nadosirajte i mladi se previse oslanjaju na roditelje i ostalu rodbinu.
Boze dragi koji glup clanak…ma tko se vraca?Vratilo se nije ni 5% od okupnog broja otislih,kako ce se vratit kad je tamo poceo drugi zivot djeca idu u skolu bolja primanja…nemojte gluposti valjat.
Ta Gordana laže muž joj radi u njemackoj
Imotski je propo davno ni svjetska banka ga nemoze spasiti,to je teška vukojebina
Koliko provodadžija Gangster valja Imotskom !
Onda neće više biti potreban onaj zid ciglani na onom strašilu od autobusnog kolodvora nekadašnjeg,u Imockom.Bože daj da je tako da se ljudi vraćaju,nije sjajno ni u Njemačkoj.Muž,žena i dvoje dice tamo tribaju za stan minimalno 1000 eura i plus drugi troškovi da te glava zaboli…Naprid Imocki,lipši si nego ta gey Njemačka što je neki hvale.
Ja znam da ispid robne kuće Ima možeš osim liti igrat nogomet u stanovima di jedno di dvoje,kuće prazne.Di su ta dica,di ih kriju ja neznam.
Ne lažite marvo ko se vratio.
Sad će opet prosit po Hercegovini, po starom običaju.
1966. g. U Lovreću koji je bio mjesna zajednica općine/grada Imotskog u osnovnu školu S.S.Kranjčević bilo je upisano preko 900 đaka. 2024.grad Imotski u dvije osnovne škole ima upisano 850 đaka. Pa s čime se vi hvalite.