Još tamo prije petnaestak godina, a nakon još jedne prometne nesreće, na samom ulazu u grad Imotski, u Glavini Donjoj, netko pametan se sjetio da je Imotskom potreban moderan rotor, vrlo važan prometni infrastrukturni objekt.
Imotski kao grad nikada ga nije ni imao, ako se izuzme mali rotor u samom središtu grada, izgrađen još tamo u bivšoj državi. Imotski nema ni jedan jedini semafor, što je za sjedište Imotske krajine, konačno i poznati, kulturno povijesni gradić Dalmatinske zagore, izniman raritet u današnje vrijeme, piše Slobodna Dalmacija.
Opet, ima jedan jedini kod već spomenutog rotora u središtu grada koji namiguje žutim svjetlom već godinama. A ima na mjestima u samom gradu, konačno njegovim prilazima, itekakvih opravdanih razloga za postavljanje te svjetlosne prometne infrastrukture.
Da ne govorimo kako Imotski nema niti jednog velikog parking prostora, već se parking naplaćuje u nekoliko njegovih najfrekventnijih ulica. A s povećanjem broja, kako stanovnika, tako i automobila, samo sretnici mogu pronaći siguran parking.
No, to nije tema ovoga teksta, već nešto drugo, a isto tako vezano uz promet, o kojem i ovih dana Imoćani naveliko raspravljaju. Ako izuzmemo svakodnevne razgovore o hitnosti izgradnje spojne brze prometnice Granični prijelaz Vinjani Donji – Imotski – čvorište autoceste Zagvozd, središnjeg dijela Imotske krajine u kojem se broji najviše stanovnika, ali i automobila, druge teme su rotori.
Prometna džungla
Zašto? Pa zato što je samo državna prometnica D-60 koja ide tik uz rubove grada, te imotska zaobilaznica, da ne govorimo o spojnim županijskim i lokalnim prometnicama, toliko opterećena brojnim vozilima, da je pravo umijeće biti za volanom, a o sigurnosti pješaka da ne govorimo.
Kada se k tome pridoda i svakodnevni tranzitni promet s desecima i desecima šlepera, kamiona i drugih prijevoznih sredstava iz susjedne Bosne i Hercegovine, koji jednostavno moraju proći spomenutim prometnicama, onda imotski promet možemo svrstati u najizazovniji u Hrvatskoj.
To govorimo sada za ovo doba godine, dok je ljeti priča još puno, puno gora… Jer da se ponekad u dvadesetak kilometara udaljeni Zagvozd mora putovati dva i više sati, to stvarno nije normalno.
Eto, krajem 2023. godine pušten je u promet, konačno, rotor kod Vukadinovića kuće i to njegova prva faza. O tome smo već pisali i vidljivo je u ovih godinu i kusur dana koliko je značajan kad je u pitanju brža protočnost vozila, ali i sigurnost. No, isto tako bijaše riječ iz Hrvatskih cesta da će druga faza (a to je priključak na rotor prometnice prema Medvidovića Dragi, pa spoju na državnu prometnicu u Vinjanima Donjim i dalje prema graničnom prijelazu op.a.) biti započeta u veljači 2024. godine. Do današnjeg dana ništa!
Isto tako i važan rotor na vrlo opasnom raskrižju na imotskoj zaobilaznici, gdje obavezno dolazi kompletan tranzitni promet iz susjedne Bosne i Hercegovine, ovih dana opet izaziva ogorčenje Imoćana. Rekoše iz Hrvatskih cesta da će početak radova započeti 7. siječnja ove godine. Na prvo pitanje Hrvatskim cestama zašto nisu započeti radovi tog datuma, kada je već izabran i izvođač koji je započeo s radovima, dobili smo sljedeći odgovor:
– U tijeku su završne pripreme za početak radova. Imovinsko-pravni odnosi su za većinu trase riješeni. Nadalje, u pogledu Hrvatskih šuma, rješenje o krčenju smo dobili, preostaje nam dogovor o zbrinjavanju drvne mase. Radovi će započeti tijekom siječnja, to jest odmah po rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, na čemu Hrvatske ceste intenzivno rade.
Nemajući mira, a znajući da je izabran izvođač radova i da je dovezao strojeve, ponovno šaljemo upit Hrvatskim cestama, da nam barem daju termin početka radova na tom novom rotoru, ali i informaciju kada će početi radovi na drugoj fazi rotora Vukadinović. Na to dobivamo sljedeći odgovor:
– Svakako ćemo Vas pravovremeno obavijestiti o datumu početka radova. U ovom trenutku za oba projekta nismo u mogućnosti ustupiti konkretan datum, međutim, isto će biti u skoro vrijeme, a što ćemo Vam povratno javiti.
Eto, pa se vi Imoćani i svi ostali vozači mislite koji će datum biti sretan, a da započnu radovi. I dok se sada, kada su radovi trebali započeti, rješavaju imovinsko-pravni odnosi, kako doznajemo, između dviju državnih firmi, Hrvatskih cesta kao investitora i Hrvatskih šuma, stvarno je za ne povjerovati. U međuvremenu, dok se ne riješe, svakog je trenutka život nekog vozača u opasnosti na tom dijelu imotske zaobilaznice.
Konačno, Imoćanima je već i na vrh glave obećanja oko izgradnje brze prometnice prema čvorištu autoceste u Zagvozdu. Već godinama se rade puste studije, iako je već davno izabrana odgovarajuća varijanta te prometnice koja je pravi izlaz Imotskog i velikog dijela Imotske krajine, kao i cijelog područja bliske Zapadne Hercegovine iz ove prometne začahurenosti.