Roditelji u Imotskom zahtjev za pravo na naknadu za novorođeno dijete od sada mogu, osim neposrednom predajom Gradu Imotskom, dostaviti prilikom prijave svog djeteta u Matičnom uredu ili prijavom u sustav e-Građani kroz uslugu e-Novorođenče uz elektroničku osobnu iskaznicu i čitač pametnih kartica.
Naime, Grad je s Ministarstvom pravosuđa i uprave potpisao sporazum kojim je pristupio sustavu e-Novorođenče, sustav koji građanima omogućuje bržu i jednostavniju prijavu novorođenog djeteta.
Imotski je jedan od svega deset gradova koji su lani imali pozitivan prirodnih prirast. Sedam je bilo više rođenih nego umrlih u 2019. godini. Prema relativnom pokazatelju je osmi bio lani sa 0,07 posto prirodnog prirasta u odnosu na broj stanovnika. Grad ima među najvećim naknadama za bebe, mladima pomažu u adaptaciji kuća, obnovili su vrtić i sufinanciraju smještaj, poklanjaju laptope maturantima…
Mladi i obitelj temelj su naše zajednice i preduvjet za daljnji rast i razvoj. Upravo iz tog razloga poticanje mladih da osnuju obitelj u Imotskom bio je jedan od naših fokusa u posljednje tri godine. Mladi moraju znati da imaju podršku svoje zajednice, zato smo kroz niz mjera pokazali da će im Grad biti partner na tom putu. Grad Imotski ima naknadu za novorođenčad, koja je među najvećima u Hrvatskoj, navodi se na službenoj stranici Grada Imotskog.
Dodaju kako su za sve roditelje osigurali 10.000 kuna za prvo dijete u obitelji, onima s dvoje djece osigurali su 20.000 kuna, a za treće i svako iduće 50.000 kuna. Osim toga, osigurali su sredstva kako bi mladim obiteljima pomogli u adaptaciji kuća. Adaptirali su i dječji vrtić kako bi najmlađi imali sigurno i bezbrižno djetinjstvo.
Istaknuo je to nedavno gradonačelnik Ivan Budalić za portal Gradonacelnik.hr.
Uz naročito značajan dodatak:
Moram istaknuti kako roditelji plaćaju 50 posto vrtićke naknade za drugo dijete, a za treće i svako iduće dijete boravak u vrtiću je potpuno besplatan. Iako su počeci uvijek najteži, naš cilj bio je pratiti naše sugrađane tijekom cijelog života, zato smo osmislili niz mjera koje su prilagođene različitim dobnim skupinama. Pa smo se tako svrstali i među 10 gradova u Hrvatskoj koji najviše izdvajaju za obrazovanje, našim studentima i učenicima sufinanciramo i troškove prijevoza. Svake godine maturantima poklanjamo laptope, za što izdvajamo 200.000 kuna, naglasio je Budalić.
Kao i da djeca imaju osiguran produženi boravak u školi, kako bi imali potrebnu pažnju i sigurnost dok roditelji rade. Svi studenti primaju gradsku potporu, a onim najboljima osigurali smo dodatne potpore kojima nagrađujemo njihov trud i rad. Osiguravamo besplatne radne bilježnice i likovne mape za sve naše osnovnoškolce. Ali nismo zaboravili ni na naše umirovljenike, njima isplaćujemo božićnice i uskrsnice kako bi im izravno pomogli, ali i pokazali zahvalnost za sve što su napravili i što su nas naučili. Vjerujem da kada se trudite pratiti potrebe svih građana, kada prilagodite mjere svakoj skupini građana da dobro rezultati ne mogu izostati. Vjerujem da smo na dobrom putu, to pokazuju i brojni odlični rezultati koje smo postigli, a ovo je jedan od njih, kazao je imotski gradonačelnik.
10 komentara
Ako je ovakvo super.
Tako blizu smo, a tako daleko…
Je ovako je kako piše u Imotskom,ali nisu problemi djeca i ulaganje u njih što je za pohvalu nego je grad doveden u stanje beznađa,kuda kad završe dica srednju školu,posla nema,staračkog doma nema pa ni grobno misto nema za kupit.Još kad vidite ljude koji rade u gradu i javnim poduzećima mladom i normalnom čoviku je ostalo samo da ode.To je problem Imotskog
Nažalost takvo beznađe je svugdje…
Ok i može li mi netko jarane objasniti u kojoj dodirnoj točki je ovo bitno za nas,
Sve ovakve vrste info preko granice samo dokazuje iskompleksiranost i opterećenost nečim što nije naša stvar i neće nikad biti,kako je rekao njihov politički vrh mi ostajemo istočni susjedi …
Ova mjera najvise koristi Hercegovcima do polaska u prvi razred Imotski biljezi poras djece no pri upisu u prvi razred nema djece zatvaraju se skole,zasto i zbog cega to nikog ne brine?Odgovor je jednostavan u Im.su prijavljeni supruznici iz bih naravno nezaposleni su a ustvari rade u bih u Hrvatskoj pokupe porodiljni i poticaj od Im.i kad djete treba kreniti u skolu naravno ide u Posusje,Grude…osobno znam dosta slucaja zapravo radi se o legalnoj pljacki i nikom nista a sve uz blagoslov Hdz -a jer im je to sigurna biracka baza.Kako ih pronaci nek samo vide tko nije upisao djete u 1 razred jer i lako se dodje do svih pocinitela .
Lagano do love.Vecina je prijavljena tamo u Hr.
Imotski je prekrasan grad,ovde sve cvjeta,trava je zelenija,gradonačelnik je redovito na misi,zaposleni su svi rođaci sa i bez diplomom.Građani grada Imotskog rade uglavnom u Posušju,Grudama,Š.Brijegu pa čak i u Tomislavgradu
i radna mjesta u Hercegovini oduzimaju Imoćani zašto onda djece Hercegonine nebum bili prijavljeni u Imotskom.
Sad cu rodit bar 10 dice da se obogatim. Hahhhhhhhhhh jada