Na 66. Međunarodnoj izložbi inovacija (IENA) u Nürnbergu, inovatori iz BiH predstavili su osam inovacija za koje su nagrađeni dvjema srebrnim i dvjema brončanim medaljama.
Srebro je pripalo Branku Milićeviću iz Posušja i Senadu Šećerbegoviću iz Sarajeva. Milićević je predstavio masku za zavarivanje koja je tri do četiri puta lakša od postojećih.
Ovo značajno olakšanje variocu Milićević je ostvario primjenom karbonskih vlakana za kacigu. Osim manje težine, kaciga od ovog materijala je gotovo nelomljiva i omogućava bolju izolaciju.
Od postojećih maski razlikuje se i po tome što ima kružni vizir, koji varioc zatamnjuje prije bljeska, praktično trenutačno. Postojeće maske zatamnjuju se tek pojavom bljeska.
Šećerbegović je izumio stabilni skateboard, a dva prednja i jednim zadnjim točkom.
Takvih već ima, istina, ali novina je u tome što se stabilnost postiže električnim kočenjem lijevog ili desnog točka, a ne riskantnim ekvilibrističkim naginjanjem tijela skatera. Pritom se može postići brzina do 10 km/sat.
Brončane medalje dobili su Zoran Dujaković iz Banja Luke i dvojac veterinara Sanel Alagić iz Bugojna i Mevlin Hadžiosmanović iz Visokog.
Dujakovićeva inovacija omogućava efikasnu i sigurnu terensku (privremenu) ili stalnu detekciju otvorenog i zatvorenog prostora, vozila, objekata, osoba, životinja itd, bez rizika za vodiča niti za psa.
Sastoji se od različitih elektronskih instrumenata i komplementarnih predmeta koji mogu biti izrađeni od metala, plastike, kartona, drveta i drugih priručnih materijala na terenu.
Veterinari su izumili kocke za zaštitu od riječnih poplava! Radi se o plastičnim praznim kockama koje bi se, najavom ili naletom poplave, blagovremeno mogle poslagati duž obala, i postupno automatski puniti nadolazećom vodom.
Kocke se mogu slagati uzdužno i po visini, dvostrukim vrstama spojeva: utori-pera i rupe-klipovi.
Ako su obale pjeskovite, u donji red kocki može se upumpavati pijesak.
Prva izložba inovacija IENA održana je 1948. u tada razrušenom Nürnbergu, tri godine po završetku rata.
Već početkom 50-tih godina svijet počinje govoriti o ”’njemačkom gospodarskom čudu…nastalom na inovacijama”, priopćeno je iz Asocijacije inovatora BiH.
Bljesak.info
4 komentara
Issati šta je ovdje revolucionarno?
ništa novoga
Ovi komentar ima ima smisla neradi se o revoluciji vec o proizvodu koj bi se mogao proizvesti za deset eura u u hercegovin i plasirat na trziste i trebali bi stavit sliku proizvoda da ljudi vide a ne blatit neciji rad ili ako neznate o cemu se radi potat
Sa mobitela se salje komentar pa ispravak dvije rijeci pitat i kad pricate o inovacij svjet koji ocjenjuje sta je inovacija on ima pravila kad nesto dobije kategoriju inovacije tehnicki izvodljivo industriski primjenjivo ada ima detalja inovativnosti uskoro bi trebao biti u posusju jedno predavanje