Formiranje i isticanje cjenika, izdavanje računa, posjedovanje i vođenje propisanih evidencija i dokumentacije, legalnost pružanja pratećih usluga od strane fotografa, snimatelja i slično, samo su neke od nepravilnosti koje su u proteklom razdoblju rezultirale kaznama u iznosu od gotovo 60.000 KM. U 29 slučajeva, od 45 kontrola, utvrđene su pogreške.
Iako su izmjene Zakona o ugostiteljstvu stupile na snagu početkom ove godine te su po prvi put posebno definirane usluge u ugostiteljskim objektima – salonima za posebne prilike, iz Inspektorata Republike Srpske za “Nezavisne novine” ističu da postotak nepravilnih kontrola jasno pokazuje da je ovo pitanje potrebno još preciznije definirati, kao i alate koji su inspektorima potrebni za učinkovito provođenje nadzora.
“Svadbeni saloni kao ugostiteljski objekti koji ne rade na dnevnoj bazi do sada nisu bili posebno definirani zakonom, što je otvorilo niz pitanja u vezi s obvezama tih ugostitelja. Rad ugostiteljskih objekata koji se koriste za posebne prilike, svadbenih salona, definitivno je pitanje koje se moralo dodatno regulirati zakonom, jer je koncept njihovog rada značajno drugačiji u odnosu na ostale ugostiteljske objekte”, istaknuli su iz Inspektorata, objašnjavajući da je riječ o objektima koji ne rade na dnevnoj bazi te stoga nemaju stalno zaposleno osoblje.
Iz ove ustanove navode kako fizičke osobe koje organiziraju proslave prema vlastitim željama i potrebama ugovaraju različite ponude hrane i pića, koje moraju biti adekvatno evidentirane u poslovnim knjigama subjekta radi dokaza o podrijetlu robe.
“Tu je i pitanje načina radnog angažmana osoblja, konobara, kuhara i drugih, izdavanja računa za izvršenu uslugu, plaćanja poreza, što nije u našoj nadležnosti, ali je neizostavni dio ove priče”, istaknuli su iz Inspektorata RS dodajući da inspektori svojim kontrolama ne prekidaju slavlje mladenaca, a ni gosti ne znaju da je kontrola u tijeku, jer je odgovorna osoba u kontroli vlasnik salona, a komunikacija Inspektorata RS odvija se prema njemu.
Da postoje određene poteškoće prilikom implementacije zakona, kao i potreba za donošenjem novih pravila, smatra i Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruge poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, koji u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su održali nekoliko sastanaka s nadležnim ministarstvom i Inspektoratom u vezi s tim pitanjem.
“Svadbeni saloni sada rade po Zakonu o ugostiteljstvu i trebali bi raditi kao i svaki restoran. To je teško u svadbenim salonima. Sada je u prijedlogu da se donese uredba o događajima gdje bi specifičnosti bile obuhvaćene procedurom i pojednostavljene. Do tada je prijelazno rješenje da se radi po ovom zakonu, koji je trenutačno na snazi, i objašnjeno je za što nema tolerancije i za što se izriču trenutne kazne. To se odnosi na sanitarne uvjete – svi radnici moraju imati sanitarne knjižice, roba koja se služi mora imati podrijetlo i račune te se događaj mora provesti kroz fiskalne kase”, navodi Kurtinović, dodajući da je velika odgovornost, odnosno da je teško da svadbeni saloni preuzmu odgovornost kada je riječ o glazbi, dekoraciji ili fotografima u smislu utvrđivanja imaju li svi potrebne dozvole. Kako navodi, s njima obično ne pregovaraju vlasnici salona, već mladenci.
“Mislim da idemo u rješavanje tih problema. Inspektorat je maksimalno na raspolaganju ugostiteljima”, rekao je Kurtinović za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, reguliranjem svadbi kroz uredbu o događajima riješili bi se trenutni problemi, a kako kaže Kurtinović, ugostitelji su spremni surađivati u pronalasku rješenja i otklanjanju svih nedoumica.