Već par dana top tema Hercegovine i Dalmacije je famozna cijena goriva na dvije TiOilove benzinske pumpe u Ljubuškom. Diesel se na te dvije pumpe spustio na čak 1.26KM što je do sada rekord u spuštanju cijena. Sve je krenulo tako što se vlasnik Tioila , poduzetnik iz Viteza verbalno porječkao s Perićem, vlasnikom benzinske crpke u Ljubuškom i odlučio ga uništiti cijenama. Posljedica toga je da u Ljubuškom danas možete kupiti najjefitniji diesel u ovom dijelu Europe dok je cijena benzina nešto realnija.
Dalmatinci hrle u novu republiku u BIH, hrle Bosanci, hrle Hercegovci a T-Oil lije li ga lije.
Zašto kažemo da se radi o novoj državi na Balkanu? Zato što institucije države BIH ne smiju kročiti na ovu teritoriju niti Općina Ljubuški ima ingerencije nad njima. Tamo na tih nekoliko stotina kvadratnih metara vrijede posebni platni i porezni zakoni koji su u suprotnosti sa zakonima BIH. To je sve dokaz da je T-Oil potpuno nova država.
Budući da se radi o snažnoj državi iza koje stoji moćan naftni lobi, slaba država kakva je BiH naprosto je nemoćna pred njom.
TiOil STATE – osnovni podaci
POVRŠINA : 3000m2
STANOVNIŠTVO: 0 stanovnika. na teritoriju države borave neprijavljeni radnici iz susjedne BIH.
EKONOMIJA: TiOil država slično kao i ISIL ima ekonomiju koja počiva na nafti.
TiOil ne poštuje radnička prava niti građanske slobode. Radnicima koji su radili na Petrol.d.o.o i dalje su neisplaćene naknade za mirovinsko i socijalno. Radnici koji sada rade za TiOil plaću primaju na crno.
VALUTA: T Oil država još uvijek nema svoju valutu. Prima sve valute.
TURIZAM: T Oil postaje pravi turistički hit. Turizam zemlje baziran je na tzv. ekonomskim turistima.
POLITIČKO UREĐENJE: TiOil je naftna monarhija. Na čelu države je monarh, i on određuje sva pravila ponašanja u njoj.
ZEMLJOPIS: T Oil se nalazi u kraškom prostoru Hercegovine, na dvije odvojene naftne enklave.
PROMETNA INFRASTRUKTURA: TiOil nema razvijen sustav prometnica, koristi prometnice BIH i Hrvatske za vlastitu opskrbu.
Općina Ljubuški prva je kapitulirala je pred državom TiOil.
Sve benzinske crpke moraju proći određene tehničke i ekološke standarde u Općini Ljubuški i u cijeloj BIH, kako bi uopće mogle dobiti uporabnu dozvolu. TiOil država radi na starim pumpama Petrola d.o.o. u stečaju koji je pod ovrhom države. Te stare pumpe funkioniraju na jednoplaštnim tankovima goriva što je danas nedovoljan uvjet za uporabnu dozvolu. Radi se zapravo o dvijema ekološkim bombama, no budući da se teritorij ove dvije crpke nalazi van jurizdikcije države BIH i Općine Ljubuški niti Općina Ljubuški niti BIH ovoj zemlji ne mogu ništa.
U novu republiku TiOil ne smije kročiti ni inače hrabra SIPA. Naime postoji više nego osnovana sumnja da se ovdje radi o izbjegavanju plaćanja poreza, radnicima koji primaju plaću na crno. Činjenica da se posao vrti na Petrolovim crpkama koje državi duguju milijune i koje su pod blokadom države, a država, dok TiOil radi na njenim crpkama, mirno promatra uništavanje crpki na svom teritoriju. Država BIH dakle također je kapitulirala pred TiOilom jer ne smije kročiti na taj teritorij, i provjeriti uplaćuje li Petrol svoj dug državi. Sjetimo se, sličan princip radio je i Lijanović, koji je također imao državu u državi. Sipi i Tužiteljstvu BIH trebalo je više od deset godina da ga pritvore.
Nova država TiOil ima ima i vlastiti porezni sustav. Onima koji toče gorivo ne izdaju se fiskalni računi, jer TiOil ne priznaje fiskalni sistem BIH, dok svi drugi vlasnici crpki muku muče s poreznicima i moraju izdavati iste. I to je jedan od razloga zašto je TiOil jeftiniji.
Kada će BIH uspostaviti diplomatske odnose s TiOilom nije poznato no predsjednik TiOila za sada se ne oglašava. Zbog pobune ostalih trgovaca naftom u Hercegovini , kojima TiOil uništava biznis, posljedično i egzistenciju stotinama radnika, ako država ne reagira, županija ZHŽ i okolne dalmatinske županije uskoro bi mogli uvesti carine. I postaviti granicu. Tako da na TiOil ne možete ući bez putovnice.
Ironiju na stranu, super je što je netko spustio cijene goriva. I što su ljudi nešto uštedjeli. No postavlja se pitanje tko je ovde lud? Radi li se o tržišnim zakonima ili namjernom privremenom dumpingu, spuštanju cijena i namjernom stvaranju gubitka kako bi se uništila konkurencija? Zakona o kažnjavanju dumpinga u BiH zapravo još nema.
TiOil naime nema te niske cijene u srednjoj Bosni. Vlasnik je trgovac na veliko naftom. Sličan posao je uradio i u Lašvanskoj dolini. Mjesecima je držao dumping, otjerao konkurenciju u minus, potom pokupovao sve te benzinske crpke a onda vratio cijene na staro. Danas potpuno sam dirigira cijenu u Srenjoj Bosni koliki mu je ćeif. Gore naime, više nema konkurencije.
Hoće li se taj scenarij ponoviti i u Ljubuškom?
Poskok.info