Na sjednici Upravnog odbora Rukometnog saveza BiH, održanoj 11. prosinca 2024. godine u Sarajevu, nije došlo do rješenja problema povratka triju klubova iz RS Herceg Bosne u natjecanje Premijer lige BiH.
Riječ je o HRK Grude, ŽRK Izviđač i HŽRK Zrinjski, koji su bili izbačeni iz lige nakon odluke Povjerenika natjecanja, Alije Hasića, što je izazvalo brojne kontroverze i podjele unutar rukometne zajednice u BiH.
Na sjednici UO RSBiH, članovi iz rukometnih saveza bošnjačkih županija inzistirali su na tome da HRK Grude, ŽRK Izviđač i HŽRK Zrinjski ostanu pod novčanim i bodovnim kaznama te da se neodigrane utakmice registriraju s rezultatima 10:0 u korist njihovih protivnika. Takav prijedlog naišao je na oštro protivljenje predstavnika Rukometnog saveza Herceg Bosne, koji su smatrali da bi takva odluka bila nepravedna i nepoštena prema tim klubovima. Umjesto toga, oni su predložili poništavanje svih kazni i sankcija te odigravanje zaostalih utakmica do 15. veljače 2025. godine, kako bi se liga nastavila prema prethodnom kalendaru, piše novinar Večernjeg lista Zoran Krešić.
Iako su obje strane iznijele svoje stavove, nijedan prijedlog nije dobio potrebnu podršku unutar UO RS BiH, što je dodatno produbilo podjele među rukometnim dužnosnicima.
Druga točka dnevnog reda sjednice odnosila se na prijavu ženske rukometne reprezentacije BiH za kvalifikacije za EURO 2026. Predstavnici RS Herceg Bosne iznijeli su stav da je odluka Povjerenika Alije Hasića o izbacivanju tri kluba iz Premijer lige BiH nezakonita i nelegalna te da automatski eliminirala igračice iz tih klubova i zabranjuje im nastup za nacionalnu reprezentaciju.
S obzirom na značajnu prisutnost igračica iz HRK Grude, ŽRK Izviđač i HŽRK Zrinjski u svim dobnim skupinama reprezentacije BiH, predstavnici RS Herceg Bosne su smatrali da bi reprezentacija bez tih igračica bila lišena potrebne kvalitete i kvantitete, te da BiH više ne bi bila konkurentna u kvalifikacijama za EURO 2026. Izostanak ovih igračica bitno bi ugrozio šanse BiH za uspješan nastup.
Trenutna situacija u ženskom rukometu u BiH nije slučajna, već je rezultat bahatosti i volje pojedinaca, prije svega Povjerenika natjecanja, Alije Hasića, koji je donio odluku koja je dovela do gubitka kvalitete i ravnoteže u natjecanju. Uz podršku pojedinih članova UO RS BiH koji su podržali ovu odluku, ove su odluke provedene ne uzimajući u obzir osnovna načela fair play-a i sportske jednakosti, navodi Večernjak.
Predstavnici RS Herceg Bosne također su istaknuli kako bi se situacija mogla riješiti bez skandala i podjela, jer je još 31. listopada 2024. godine postojalo rješenje koje bi bilo prihvatljivo svim stranama. Međutim, prema njihovom mišljenju, pojedinci su pokušali iskoristiti svoju moć za osobnu promociju, dok je ženski rukomet i dalje trpio.
Unatoč trenutnoj situaciji, predstavnici RS Herceg Bosne nisu odustali od rješenja, ističući da još uvijek postoje mogućnosti da se spasi ženski rukomet u BiH. Ključno je, smatraju, da se sve odluke vrate u okvire normativno-pravnih akata RS BiH i da se osobna promidžba i interesi pojedinaca podrede interesima ženskog rukometa i ženskih rukometnih reprezentacija BiH. Pozvali su na smanjenje političkih i osobnih interesa te na vraćanje u osnovne vrijednosti sporta.
Na kraju, iako su predstavnici RS Herceg Bosne pokazali volju za kompromisom, pristajući čak na prijavu ženske rukometne reprezentacije za kvalifikacije za EURO 2026, bez obzira na nelegalnu odluku o izbacivanju tri kluba, skandalozne odluke i neodgovorni postupci onih koji su odgovorni za ovu situaciju još uvijek prijete daljnjim srozavanjem ženskog rukometa u BiH.
Sada je na kreatorima rukometnog skandala da preispitaju svoje postupke i odluče hoće li se iskoristiti preostale mogućnosti za spas ženskog rukometa u BiH, ili će svojim djelovanjima i dalje ugrožavati budućnost ovog sporta, zaključuje novinar Večernjeg lista Zoran Krešić.