U cilju provedbe presude Ustavnoga suda BiH od 30. siječnja 2013. godine, Vlada Federacije BiH je utvrdila i u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku uputila prijedlog zakona o izmjenama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite obitelji s djecom, piše Večernji list BiH.
Naime, tijekom primjene aktualnoga zakona, zbog velikoga broja prethodnih izmjena, uočene su određene manjkavosti koje pogrešno upućuju na mogućnost ostvarivanja prava na obiteljsku invalidninu za posebnu kategoriju civilnih žrtava rata, kao i obvezu financiranja isplata svih kategorija civilnih žrtava rata isključivo iz federalnoga proračuna, što je bilo potrebno korigirati, pa je predviđeno i financiranje iz županijskih proračuna u omjeru 70:30 posto.
Manjkavosti u zakonu
Sporna odredba odnosi se na članak 18. d, stavak 4. postojećega zakona, koja je predviđala da pravo na dodatak za njegu i pomoć od druge osobe ne može ostvariti osoba s invaliditetom koji je nastao nakon 65. godine života, a kod koje je, u skladu s mišljenjem Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenoga stanja, utvrđena potreba za korištenjem toga prava te da to pravo ove osobe mogu ostvariti po županijskom zakonu.
Ovakvu odredbu Ustavni sud BiH je ocijenio kao neustavnu i diskriminirajuću te je predlagaču zakona naložio da je, u roku od šest mjeseci, izmijeni i uskladi s Ustavom i drugim važećim propisima Federacije BiH te stavovima Suda. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je odmah pristupilo izradi izmjena zakona i uputilo ih u proceduru početkom 2014. godine.
Nacrt zakona zadržan je u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH te je u svibnju 2017. godine vraćen obrađivaču kako bi bio dostavljen u ponovnoj proceduri. Kako nakon presude zakonska norma nije bila izmijenjena, Ustavni sud BiH je donio odluku s pravnim djelovanjem, počevši od 22. siječnja 2014. godine, kojim je brisao spornu odredbu. Brisanje spornoga stavka je čisto formalno-pravne prirode i u cilju je usklađivanja zakonske norme sa sudskom odlukom jer je sudska odluka u potpunosti primijenjena kroz pojedinačne akte u upravnim postupcima priznavanja prava korisnicima po zakonu.
Potencijalni korisnici su 2014., 2015. i 2016. godine sukcesivno uvođeni u pravo, a sredstva za isplatu osiguravana u federalnom proračunu. Stoga usvajanje predloženih izmjena zakona ne izaziva dodatno osiguravanje novčanih sredstava.
Prihvaćena inicijativa
Također, prihvaćena je i inicijativa za izmjenu zakona koja se odnosi na civilne žrtve rata. Pokrenulo ju je Povjerenstvo za zaštitu ljudskih prava i sloboda Parlamenta Federacije BiH i odnosi se na provedbu mišljenja Odbora za ljudska prava BiH u predmetu “Prutina i drugi”, navodi Večernji list.
Postojeće odredbe predviđaju da pravo na obiteljsku invalidninu pripada članovima obitelji nestale civilne žrtve rata, uz preduvjet pokretanja zakonskoga postupka za njezino proglašenje umrlom. Ovakav stavak je u suprotnosti s Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima te proizvodi izravno kršenje međunarodnih obveza BiH.
2 komentara
Dobre vijesti bar za bolesne nemocne i njihove obitelji posebno slaba imovinskog stanja, s druge strane oni danas sto imaju tri mirovine i kad dodu u te godine i jos taj dodatak hm hm
Vollgestopft? Ich finde, dass das neue Drachental, gerade im Gegensatz zu seiner ursprünglichen Location, doch scheinbar beachtlich mehr Platz bietet. Und die hohen Decken lassen es obendrein geräumiger wirken. Da bin ich wirklich noch ganz andere beengte Örtchen gewöhnt. ISt natürlich immer noch was anderes als in den Staaten da hab ich ein, zwei Läden gesehenin rustikaler Holzoptik (dass Deckard Cain nicht noch “Stay a while and listen gerufen hat, war fast überraschend) und mit jeder Menge Platz. Aber da sieht der Quadratmeterpreis halt auch anders aus. 🙂