“Hod za pomirenje naroda u BiH” moto je pod kojim 33-godišnji Josip Jelinić iz Ljubuškog s križem hodočasti putem dugim oko tisuću kilometara. Jelinićev hod simbolizira želju za prevladavanjem podjela koje i dalje opterećuju društvo u BiH. Njegova misija je podsjetiti na važnost dijaloga, empatije i zajedničkoga rada na izgradnji bolje budućnosti.
Hodočasnik mira nakon 30-ak dana hoda stigao je i do Posavine, gdje su ga srdačno i toplo dočekivali u posavskim župama. Na dionicama puta Jelinić je bio u pratnji desetaka vjernika kako bi s njim nosili križ, simbolično time šaljući poruku mira i potpore njegovoj nakani. U župi svete Ane u Domaljevcu u pratnji vjernika Jelinić se poklonio ispred spomen-obilježja poginulim braniteljima, primio blagoslov u župnoj crkvi od župnika fra Ante Pušeljića, a potom je podijelio s vjernicima svoja iskustva s dugog puta. Jelinićevo hodočašće kroz BiH s križem na ramenima uz poruku oprosta i pomirenja u svim je krajevima, bez obzira na nacionalnost žitelja, nailazilo na odobravanje, topao i srdačan prijam.
– Svaki korak koji napravim nosi poruku mira i nade. Želim pokazati da su pomirenje i suživot mogući ako gradimo mostove među ljudima, umjesto da kopamo dublje rovove podjela. Narod u BiH ima dobro srce. Svakodnevno se susrećem sa svim trima narodima i svi su predivni, dali su mi smještaj za prenoćiti i okrepu. U BiH je 90 posto ljudi otvoreno za dobro i za mir, stoga nemojte dopustiti da vas netko uvjeri u nešto suprotno.
Ja vam svjedočim s terena tu dobrotu svih naroda jer, kamo god sam prolazio s križem, i Bošnjaci, i Srbi, i Hrvati otvarali su mi srdačno svoja vrata dobrodošlice jer prepoznaju moju iskrenu namjeru – ljubavi prema Bogu i čovjeku. Da sam pošao provocirati s križem, ne bih stigao ni do Mostara, ali kada ideš ponizno s ljubavlju prema Bogu i čovjeku, to svatko osjeti. Ovo je križ oprosta, križ pokajanja, da se svi iskreno pokajemo, sva tri naroda, i tada će doći novi blagoslov za BiH – poručio je hodočasnik pomirenja naroda u BiH Josip Jelinić s oltara duhovnoga središta Posavine, toliške crkve.
Iz Tolise se Jelinić s križem u pratnji vjernika uputio prema Orašju, gdje se zadržao u gradskom parku kod obaju spomen-obilježja. S velikim brojem građana odao je počast poginulim braniteljima. Jelinić je iskazao želju doći ponovno u Posavinu kako bi prenio svoje svjedočanstvo i snažne dojmove susreta s hodočašća. Nastavio je svoj hodočasnički put iz Orašja prema Vidovicama i Kopanicama prema Brčkom. Dolaskom u Vidovice posjetio je središnje spomen-obilježje. Ponovno se s mještanima poklonio žrtvama Domovinskog rata.
U nastavku hodnje prema Kopanicama Jeliniću su brojni mještani pomogli nositi križ, a na dolasku pred crkvu svetog Mihovila arkanđela dočekali su ga vjernici i kopanički župnik te pripremili okrepu i osvježenje. I u Brčkom su ga, na ulazu u grad, dočekali brojni građani te ga dopratili do središta, odakle je krenuo dalje. Inače, Josip je hodočašće počeo 26. veljače s brda Križevac u Međugorju, a završit će ga 18. travnja, na Veliki petak, u Rami – Šćitu kako bi simbolično povezao dva snažna vjerska središta.
4 komentara
Sta hoces time reci,da su bosnjaci ovakvi ili onakvi,kao i srbi?
Sve je to u nasim glavama kakav je tko. Isto kao sto od prosjaka okrenemo glavu “jer prosi za nekoga” tako isto postimo srijedu i petak. Najedemo se ribe, salate i vina. I dobro,zar ne? Nisi ti trebao nosat kriz i slikat se
Svaka čast, nemam riječi, svaka čast.
Svaka čast Josipe! Sretno u ostatku
Najgori su oni u prvim klupama u crkvi