Kad je direktorica makarske Turističke zajednice Hloverka Novak Srzićnedavno preko statusa na Facebooku izrazila nezadovoljstvo jer iz tamošnjeg noćnog kluba “Petar Pan” non-stop trešte narodnjaci i u njemu učestalo gostuju folk zvijezde, te pritom spomenula ime Jelene Karleuše, poznata pjevačica iz Srbije, bez dlake na jeziku, odmah joj je odgovorila na Instagramu.
“Čitam da se neka gospođa iz turističke organizacije Makarske ljuti što sam tamo imala nastup nazivajući me ‘cajkom’. Cajka je pogrdan naziv za ženu koja se bavi muzikom iz Srbije.
Trebate se malo educirati tko sam ja. Ne bruji Makarska o meni, kako kažete, nego cijeli svijet. Ne zato što sam ja ‘cajka’, nego što sam zvjezdetina koju vole milijuni i izvan granica Balkana.
Zbog takvih kao što ste vi su u Hrvatskoj plaže poluprazne” – oštro je uzvratila Karleuša ljutitoj Hloverki zbog izjave o poplavi “glazbenog treša” u njezinu gradu, što baca sjenu na sav trud TZ-a uložen u “odličan kulturni program”, kako je napisala Novak Srzić.
“I onda privatni poduzetnici dođu na mjesec dana po profit u grad i u ‘Petar Pan’ dovode Karleuše svih fela i, na koncu, jedino po tome neki žele zapamtiti i ‘obilježiti’ naš grad.”
‘Zovemo kvalitetne izvođače’
Kroz diskoteku, koju je lani od suvlasnika splitske “Vanille” i još nekoliko poznatih splitskih okupljališta Gordana Boljata Goge i Marka Bralića Keta preuzeo Goran Drmić, bivši nogometaš Zagreba, Istre, Karlovca i nekoliko ruskih klubova, ovog su ljeta, uz domaće snage poput Severine i Jelene Rozge, prodefilirali i Maja Berović, Milica Todorović, Aca Lukas, Mile Kitić, Dragana Mirković…
Do kraja sezone najavljeni su i nastupi Ace Pejovića, MC Stojana, Kije Kockar… Narodnjačka etiketa “Petra Pana” je neupitna.
Događa li se isto i u drugim dalmatinskim klubovima, poglavito u srcu ljeta, provjerili smo na još nekoliko adresa na Jadranu. Dok se u nekima ljute što ih se zbog angažiranja nekolicine folkera iz Srbije karakterizira kao narodnjačke, u drugima pojašnjavaju kako ne ugošćavaju “turbo-folkere s istoka, nego tamošnje kvalitetne izvođače poput Željka Joksimovića ili Saše Matića, čija glazba nema veze sa šundom”.
Uz Makarsku je, što se tiče narodnjaka, već odavno ‘poklekao’ i Split, iz čijih noćnih okupljališta tutnje stari i aktualni hitovi producenata iz Srbije, koji očito dobro znaju pogoditi čarobnu formulu, ugodnu uhu ovdašnje mladeži.
Osim kafića s folk repertoarom, u gradu pod Marjanom već godinama dobro posluju i klubovi u koje zalaze imena poput Sandre Afrike. Petanaestak narodnjačkih imena iz Srbije redovito obilazi dalmatinske adrese, pa tako i Split u koji, ovisno o veličini i popularnosti kluba, zalaze izvođači s istoka različitoga glazbenog profila i kalibra.
Tako će, primjerice, u kavanu-disco “Kauri” zaći folkeri slabijeg dometa poput Kije Kockar ili Maje Berović, a u “Vanillu” Željko Joksimović, Saša Kovačević, Sergej Ćetković ili Saša Matić.
I u tek nešto više od tridesetak kilometara udaljenom Sinju ne bježe od angažiranja izvođača narodnjačkog zvuka. Publika ih, vele nam u tamošnjem klubu “Piccadilly”, traži, a na njima je da pametno doziraju i – prežive u zahtjevnom poslu.
MC Stojan je u svom obilasku Jadrana prošlog vikenda posjetio i “Piccadilly” (baš kao i primoštensku “Auroru”), a zahvaljujući sporadičnim gostovanjima s istoka u proteklom razdoblju, i Sandra Afrika, Milica Todorović, Željko Samardžić, Mile Kitić…
– Tema je previše kompleksna i široka da bi se u nekoliko rečenica objasnila situacija na terenu. Tko to može objasniti u dvije rečenice, svaka mu čast. Traže li te izvođače naši posjetitelji?! Traže, svaki izvođač ima svoju publiku. Kad nam dođe Petar Grašo ili Željko Bebek imat ćemo publiku od trideset do pedeset godina. Bit će i cura i momaka od dvadesetak godina.
A izvođače poput MC Stojana, Jale Brata, Bube Corellija i sličnih sluša publika do maksimalno trideset. Ti izvođači ne prolaze ništa bolje niti išta gore nego bilo koji hrvatski izvođač kojega dovodimo u klub.
Radimo kvalitetan posao, ne samo pola godine, nego smo otvoreni 365 dana. I moramo pametno raditi, jer kad uđete u kolotečinu i napravite više koncerata narodne glazbe u nizu, teško je iza toga ostati čvrsto na nogama ukoliko klub nije sezonski – kažu nam u menadžmentu sinjskog “Piccadillyja”.
Upravo na taj način posluje makarski “Petar Pan” čiji je repertoar namijenjen ciljanom profilu publike koja u gradu boravi tijekom ljeta – odradi se posao i zatvore vrata na kraju turističke sezone.
Evoluirali su, djeluju kao kolektiv
– Stoga doziramo s izvođačima narodnjačkog melosa. Djeci i mladima je to danas ‘catchy’, pa dovoljno je pogledati njihove spotove i produkciju u koju ulažu velike novce. Odmah vam je sve jasno. Shvatili su da neće doći do novih fanova putem televizijskih emisija, nego YouTube kanala koji je danas jedan od najmoćnijih alata.
Ako pratite evoluciju te glazbe preko DJ Shone-a, koji je narodnoj dao sasvim novu dimenziju, pa preko Elitnih Odreda, Sandre Afrike i današnjih nositelja te glazbe poput Jale, Bube, MC Stojana, Senide i drugih, shvatite koliko su evoluirali. Djeluju kao kolektiv.
Čim jedan izbaci veliki hit u roku pola godine imate četrdeset pjesama različitih izvođača u tom istom stilu koje pokore Balkan – objašnjavaju u “Piccadillyju”, napominjući kako je Sinj mali grad, a njihov klub velik.
– Bez obzira na sve to, borba je to velika, mi kao klub u malom mjestu ne možemo jednom godišnje ponoviti izvođača. Moramo čekati po dvije godine da ga ponovo ugostimo. I onda, koga zvati?! Uvijek imate tih nekih petnaest, dvadeset imena, neovisno s koje strane granice.
Bude razdoblja kada, po dva, tri mjeseca, niste u mogućnosti napraviti koncert. Mladi previše olako ulazi u te lake note, najviše zbog toga što hrvatska glazba nema alternativu. Imamo izvanrednu staru gardu glazbenika koji dan danas rade super posao, ali tko su ti mladi nositelji hrvatske glazbene scene koji pune klubove?
Ako danas nekome nije jasna popularnost izvođača iz susjednih zemalja onda neka te osobe traže odgovore u uzroku, a neka se ne bave posljedicama – poručuju iz “Piccadillyja”.
I u trogirskom klubu “Monaco” preferiraju narodnjake, što opet ovisi o populaciji koja živi i ljetuje na tom području. Kroz “Monaco” su prošli Tanja Savić, Mia Borisavljević, Saša Matić, Sandra Afrika, Milica Todorović, Rada Manojlović, Mile Kitić…, a 24. kolovoza stiže i Cvija.
U Dalmaciji prilično zaposlena Milica Todorović 20. rujna otvorit će i koncertnu sezonu u zadarskom noćnom klubu “Poodrum”. U diskoteci u srcu Zadra ipak ne vole da ih se isključivo predstavlja kao narodnjački klub jer svojim posjetiteljima, ističu, nastoje ponuditi šarolik glazbeni izbor.
– “Podroom night club” radi petkom i subotom od 1 do 6 sati. Klub prima otprilike šest stotina ljudi. Što se tiče repertoara, kreće se sa stranom glazbom, nastavno s tim dolazi bend uživo od 3 do 4.30 sati (bendovi su birani s područja Splita, Zagreba i okolice,…), koji svira isključivo domaću zabavnu glazbu.
Nakon benda uživo nastavlja DJ s pokojim folk i turbo-folk hitom, te domaćom glazbom i na kraju programa, oko 6 – 6.30 sati, za završetak večeri pušta se house i techno – uputili su nam pisani odgovor iz zadarskog kluba u kojemu su posjetitelje do sada, među ostalim izvođačima, zabavljale i Učiteljice, Dara Bubamara, Maja Šuput, Mile Kitić, Boban Rajović, Dražen Zečić, Relja Popović, Nives Celzijus, Sandra Afrika, tamburaški sastav “Ni 5 ni 6″…
‘Hacijenda’ nekad i sad
Gradovi na obali koji su odoljeli najezdi cajki na Jadran su Šibenik i Dubrovnik, kažu nam dobri poznavatelji tamošnjeg noćnog života.
– U samom središtu grada nema klubova ni kafića u kojima se vrte cajke, možda je to slučaj negdje na periferiji. U povijesti grada bio je samo jedan cajkaški klub u centru, “Cohiba” se zvao. Propao je u godinu dana – kaže Marko Podrug, poznati novinar i odličan poznavatelj šibenske glazbene ponude.
Naravno, iz te priče valja izuzeti obližnju vodičku “Hacijendu” na čijoj bini caruju narodnjaci, što se baš i ne sviđa bivšim posjetiteljima nekadašnjeg kultnog kluba na šibenskom području.
Da se to iščitati iz pojedinih komenara na Facebook profilu “Hacijende” u kojima stoji kako su “u zlatno doba ‘Hacijende’ u njoj gostovali David Morales, Ian Pooley, The Shapeshifters, David Guetta, Axwell, Steve Angello… to je bija klub, a ne ova sramota danas… šteta što je klub prominija politiku, vrstu glazbe, a samim time i đir zabave… čisto sumnjam da će ikada više biti ona ista atmosfera i vibra kao prije desetak i više godina”.
“I svejedno će bit hrpa ljudi kao i na Sandri Africi, Dari Bubamari i takvima. Koštaju puno manje od spomenutih, a to danas ekipa, nažalost, puši”, uključio se u raspravu jedan od komentatora, a posljednji je kratko i jasno zaključio riječima: “Jedna komercijala za drugu.”
23 komentara
Kad im mediji daju toliku paznju ovce pocnu da bleje
Neka svak slusa sto mu odgovara i sve ok
Kakav narod, takva drzava, politicari, kultura i muzika.
Najbolje slušat rok i drogirat se
..i po dalmacij i hercegovini, jer vlasnici toga su najveći izdajnici Hrvatskog naroda i kulture, zapadne civilizacije i odgovorni za stoljetni kulturni raskol između zapada i ciganskog istočnog balkana.
Glazba je sve.
Ako narod ne pjeva svoje pjesme od malih nogu, isperu im mozgove do srednjih nogu, a kad ostare kasno im se preobratiti, i tako postanu pseudo-ponosni izdajnici partizanski.
Glazba je danas 100 puta utjecajnija (važnija) od vjere, jer mladi su češće po kafićima i u autu nego u crkvi.
Da mogu, odmah bih pozatvarao sve kafiće i diskoteke od Zagreba do Mostara sa ciganskom glazbom. Vlasnike koji ne sljede, deportirati bez povratka u srbiju na prisilan rad u kaficu.
Ako se pokušaju vratiti, spaliti. Kao što je se već radilo.
Zato nam u Hercegovini i nedaju hrvatski tv kanal već 25 godina. Sve smišljeno za ispiranje hrvatskog identiteta i mozgova isto kao od 1945 do 1990te.
To su stari udbasi i partizani nije ni cudo to sto se desilo kod njih s turbo folkom
Prošle godine sam se na odmoru osjećao kao na splavu u Beogradu. Zapravo mi se čini da je tega sad i više Dalmaciji nego Srbiji ili Bosni. Dalmacija postaje Ada Ciganlija.
Dalmacija-ciganija-srbija
Zato u Imotskom nedaju Škori pivat.
“Dragi moji, rajo moja, ma nema vas cijeli svijet. Drago mi je što ste prepoznali i ovu spontanu situaciju u kojoj sam zaista htio udovoljiti raji na “mjestu zločina” i zajedno se zabaviti sa svim prisutnima na plaži, u čemu sam zaista neizmjerno uživao.”
Partizani i partizanke, izdajnici i liberali, komunjare i cigani:
Došao se balija 2019te kupati i odmarati na mjesto u hrvatskoj dalmaciji, gdje je 500.000 njegovi muslimana spašeno u ratu 1992 do 1998.
Smradovi jebeni, u logoru će te opet završiti.
Za dom !
Kao što svi znamo, na prostore Balkana u 7. stoljeću poslije Krista doseljavaju se Hrvati koji su krenuli prema Jadranskome moru. Na putu prema moru, mnogo naših predaka svoj mir je našlo na prostoru današnje Bosne. I dan danas možemo naći mnoge dokaze koji potvrđuju da su naši preci naseljavali područje tadašnje Bosne. Naime, najviše je ostataka u srednjoj Bosni. U malom gradiću Žepču zatičemo temelje Katoličke crkve. Jedna od najstarijih crkava u Bosni i Hercegovini izgrađena baš tamo je početkom 8. stoljeća, da bi dolaskom Turaka na područje BiH bila srušena, a na njenom mjestu napravljena džamija. Mnoga naselja u Bosni su pokazatelj da tu Hrvati vjekovima žive, mnoga nose imena kao što su: Hrvati, Hrvatinici i slična. U Bosanskih muslimana postoji prezime Hrvat, to je još jedan u nizu dokaza da su bosanski muslimani dio hrvatskog naroda.
3 stoljeća nakon dolaska Hrvata na ove prostore, po prvi puta se spominje Bosna (10. stoljeće). Najznačajniji bosanski vladari u povijesti bili su katoličke vjere, samim time i Hrvati. Čak jedna bosanska kraljevska loza nosi ime Hrvatinici. Danas se pak neki muslimani pokušavaju odreći svoje nacije i dokazati da su Turci ili Bogumili. Reći da su bosanski muslimani nastali od Bogumila, apsolutno je smiješna stvar, naime pred sam pad Bosne pod Osmanlijama u Bosni je živejelo oko 800.000 katolika, 100.000 pravoslavaca, dok je Bogumila bilo svega 30.000 i to samo u Hercegovini jer su sa područja Bosne bili protjerani. Padom Bosne i dolaskom Turaka na vlast dolaze novi zakoni i pravila. I tako Turci dadu zakon i proglase da svi oni koji odbiju primiti Islam kao svoju religiju moraju plaćati Osmanskom carstvu 15 zlatnika. Kako je većina Bosanskog stanovništva živjela od poljoprivrede i nije si mogla dozvoliti plaćanje 15 zlatnika, poćela je prelaziti na Islam, no prelaskom na Islam rasla je i mržnja prema Turcima. Tako bilježimo neke pjesme koje su bile usmjerene Turcima kao što je od Kaime bila pjesma “O Hrvati čujte me, čujte i počujte me: Islamu se prignite, Allahu se dignite! Ne budite din dušmani, prihvatite lijep Kur’an! Svima nam Allah pomog’o, a dušmane odmog’o!”(u ovome slučaju dušmani su Turci). Također nalazimo mnogo sličnih pjesama ali i pravih ustanaka protiv Turaka, takav jedan ustanak je izveo i Husein kapetan Gradaščević, kada ga je Turski sultan pitao “zašto daje pare za izgradnju katoličkih crkava po Bosni”, on mu je ljutito odgovorio: “Sultane oni su moja braća!”. Mnogo je još dokaza zabilježeno kako muslimani sebe nazivaju Hrvatima, za vrijeme Turske vladavine u 17 stoljeću Turski putopisac Evlija Celebija piše kako u Bosni žive Hrvati ne navodeći pritom nikakve “Bošnjake” niti muslimane, dakle i u 17. stoljeću navedeni su kao Hrvati! Otac domovine dr. Ante Starčević ovako je govorio o muslimanima iz Bosne: “Muhamedovci Bosne i Hercegovine, s turskom, s muhamedanskom pasminom ne imaju ništa; oni su hrvatske pasmine, oni su najstarije i najčistije plemstvo, što ga Europa ima!”.
Po završetku Prvog svjetskog rata bosanski muslimani kao i katolici žive u Kraljevini SHS nezadovljni vlasti SHS, a i kasnije bosanski muslimani i katolici kao braća opet jednoglasno staju protiv srpskog terora u Kraljevini Jugoslaviji. Tako je Džafer beg Kulenović 1939. godine, kasniji doglavnik NDH, u novinarima tri puta ponovio citat: “Gospodo, ja sam Hrvat i hrvatski nacionalist, i ne samo da sam ja Hrvat i hrvatski nacionalist, nego su bosanski muslimani kao cjelina Hrvati, dio hrvatskog naroda!”.
Početkom Drugog svjetskog rata Bosanski muslimani su opet kao uvijek zajedno sa svojom braćom katolicima stali protiv četničkog i partizanskog terora. Već u prvim danima NDH vrlo velik dio muslimana je podržava i pristupa u Hrvatsku vojsku. U najelitnijoj Ustaškoj postrojbi Crnoj Legiji bilo je oko 40% muslimana koji su se i tada naravno nazivali Hrvatima. Zapovjednik Crne Legije Bečir Lokmić bio je musliman. U državnoj vladi NDH bio je pozamašan broj Hrvata islamske vjeroispovjesti , najznačajniji su Osman beg Kulenović, Ademaga Mesić i Ibrahim Pjanić. Sam Poglavnik dr. Ante Pavelić je u čast muslimanima napravio džamiju u Zagrebu, na njenome otvorenju Poglavnik je rekao: “Preuzvišeni, presvietla gospodo visoki dostojanstvenici Islamske vjerske zajednice u Hrvatskoj! Braćo muslimani!
S najvećim veseljem i radošću pristupam pred ovo svetište hrvatskog naroda, pred ovo svetište Islama, veseleći se, što mi se izpunila davna želja, da se u glavnom, priestolnom gradu Zagrebu otvori hram, u kojem će pripadnici islamske vjeroizpoviesti moći vršiti svoje vjerske dužnosti, moći udovoljavati svojim dužnostima, prema vječnom Allahu, gdje će moći u molitvama nalaziti okrepe i utjehe za svoj zemni život i odavati hvalu Svevišnjemu Stvoritelju svega.
Preuzvišeni! (obraćajući se ef. Aganoviću)
Veselog srdca predajem Vam ključeve ove prve džamije u glavnom hrvatskom gradu i molim Vas, da je Vi otvorite i predate na uporabu vjernicima. Siguran sam, da time činimo Bogu veleugodno djelo, siguran sam, da će mnogi i mnogi, da će svi pripadnici islamske vjeroizpoviesti koji se nalaze u ovom gradu, a i oni, koji će iz ostalih dielova naše države u Zagreb dolaziti, nalaziti u ovoj džamiji najveću utjehu, da će nalaziti ovdje utjehu svome srdcu, svojoj duši i da će pred Previšnjim Allahom iznositi svoje skromne molitve za dobro i sreću hrvatskoga naroda, hrvatske države i islamskog svieta u hrvatskoj državi i po cielom svietu.”
Tu su džamiju 1945. godine komunisti preuredili u galeriju, a njenog imama Zagrebačkog muftiju Ismeta Muftića objesili ispred džamije.
Jednom prilikom Poglavnik je za muslimane rekao: “Gospodo! Muslimani Hrvati nisu samo dio hrvatskog naroda,oni su jedinstvena sastavna srčika hrvatskog naroda. Bosna nije pripojena Hrvatskoj, nego je Bosna Hrvatska, središte i težište hrvatskog naroda i Nezavisne Države Hrvatske. Nas vjera ne može dieliti. Ne može vjera razdieljivati jednaku krvnu braću. Ne može vjera razdieljivati ono što je jedno te isto. Vjera jest emanacija, izraz poštovanja prema Svevišnjemu, gospodaru svega živog i mrtvog, a mi Njegovi stvorovi svi smo jednaki pred Njim, a kad smo iste krvi, onda smo jednaki i medjusobno.
Za nas, za hrvatsku državnu vladu, za hrvatsku državu i za mene ne postoji muslimansko pitanje, jer je to hrvatsko pitanje. Ne postoji pitanje muslimanske vjere, jer je ona hrvatska u hrvatskoj domovini i Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Ne postoji nikakovo niti pokrainsko, ne postoji niti ustrojtbeno pitanje u tom pogledu. Vi ste cjelina, kao što su i pripadnici katoličke vjere u hrvatskom narodu cjelina, ne samo sastavni dio naroda, cjelina života i cjelina zajedničkog bivstvovanja u zajedničkoj nam domovini.
Meni je stalo do toga, da se braća muslimani podignu, da se podignu narodni široki slojevi, da im bude pristupačno sve što je u ovo novo vrieme potrebno za čestit i u svemu dostojan život čovjeka, a što nije u protimbi s propisima i zakonima vjere”.
Raspadom NDH i uspostavom Jugoslavije muslimani gube svoju hrvatsku naciju i ne mogu se izjašnjavati nikako drukčije do Jugosloveni. Tek su 1971. dobili nekakvu “Muslimansku naciju”. Početkom Domovinskog rata u Hrvatskoj, a nešto kasnije i u BiH katolci i muslimani opet kao brat do brata staju u borbu protiv četnika, na svim područjima BiH se bilježi izvrsna suradnja između ABiH i HVO-a. Ona je zabludi nažalost prekinuta i ubrzo počinje rat između braće katolika i muslimana, istina rat traje samo nešto više od godine ali se osjete dugotrajne posljedice te zavađa braću koja nikada nisu željela jedna drugima zlo već se kao prava braća htjeli pobjeđivati zlo. Za rat između muslimana i katolika jedni optužuju Matu Bobana, drugi pak Aliju Izetbegovića ali jedna je prava istina, ta da je rat između muslimana i katolika izazvao jugoslovenski KOS, i sam je Slobodan Milošević u Haagu 2002. godine rekao da je on u ratu pobijedio jer je zavadio Hrvate i muslimane. Na žalost, svi znamo kako u nekim mjestima, posebice u Hercegovini, postoji velika mržnja između braće. O svakom pojedincu ovisi budući odnos katolika i muslimana u Bosni. Danas se svega 10.000 ljudi izjašnjava Hrvatima islamske vjere.
Ademir Fazlić
Filip Barišić
Nije samo Dalmacija ! Hercegovina je još gora
Dodjite vikendom u Grude pa cete cuti sta se slusa,same cajke toliko glasno da ljudi u sirem centru Gruda nemaju mira u svojim kucama do 3 poponoci,sramota
Evo na pragu blagdan Velike Gospe a sva događanja vode nečemu drugome ! Ništa nije kao prije !
Dvjie su sestre Dalmacijaaa i Hercegovinaaa
Inače kad vidim koliko omladine sluša ovaj proljev od glazbe, tuga me obuzme. O ukusima se ne raspravlja, ali najzalosnije je sto se ta ista omladina kune u hrvatstvo, navija za Hrv. reprezentaciju, kunu se u katoličku vjeru, a slušaju ovakvu glazbu.
Zašto Škoro nemože u imacki?
Na cilom se balkanu slusa srpska glazba.ja ne znam u cemu je problem?ljudi imaju marketing,imaju ljude koji znaju,imaju brutalne spotove(iskljucimo golotinju)…dajte mi jednog poznatog izvodjaca iz hercegovine unazad godinu dana da je izbacio jednu pjesmu da bi se reklo’to je to,vrh’..?ja osobno ne preferiram tu ‘folk muziku’ al dajte trgnite se malo glazbenici.i dan danas jedine dobre stvari izbaci parni valjak,nina badric i jos par njih.a bome uz ninu badric se nece ni popit, ni toliko zaradit kao sto se zaradi na tim cajkusama.iii daaa…pun mi je kufer slusanja o tim partizanima,srbima,ustasama…svi smo mi izdajnici naseg naroda jer dopustamo ovoj bagri da nas iseljava sa nase rodne grude i zmirimo na korupciju,mito…(samo uzmimo jednoga lijanovica,sanadera i bog zna koliko ih jos ima).idemo svi glasati za stranku ‘radom za boljitak’ da dobijemo 100 km..puuuuu,ppserem se na vas.. radite za 600 km,pustite i dalje dq vas prave budalama i pisite romane o tome koliko je bilo kada naseljenjih ljudi,ko je gledao preko oka,koga su ubili crtnici,koga partizani,koga ustase jer bolje niste ni zasluzili
Hmmmm bilo bi dobro da su samo zahvali Dalmaciju, nego na zalost sve zemlje bivse Yu…
BRAVO KAD NEMOGU U HRVATSKOJ PJEVAT ONI KOJI SU SE BORILI ZA NJU NEKA PJEVAJU ONI KOJI SUJE RUSILI TOMSON I SKORO NISU POZELJNI A CETNICI I NJIHOVI HUSKACI SU DOBRO DOSLI I ODNOSE HR KUNE U SRBIJU JADNI NAS HRVATSKI NARODE
TO SVE IDE IZ KUCE I KUCNOG ODGOJA
Ma mogu ja razumit da se sluša narodna muzika i ima tu kvalitetnih pjesama ( braća Matić npr) ali kad čujem ono “zove džeki džoni” ili “la miami” i vidim kako omladina skače s rukama u zraku na pjesmu koja nema veze s NIČIM… Nemam riječi osim fali nam obrazovanja DEBELO!