Katastrofa u Vrgorcu, poljoprivrednici ostali bez svega

Na Vrgoračkom području rijeka Matica izlila se iz svog korita nakon što je u nekoliko dana palo više od 200 litara kiše po četvornom metru. Polje se pretvorilo u jezero dubine preko 2 metra, a sve voće i povrće je uništeno.

Veliku katastrofu izazvanu poplavama proživljava samohrana majka troje djece Blaženka Roglić, kojoj je pet tisuća sadnica jagoda u potpunosti uništeno. “Tri dana sam plakala, ni sada mi nije svejedno kad dođem ovdje, tresem se. Ovo je trebalo prehraniti cijelu moju obitelj. Katastrofa. Sve je pod vodom. Što ću sada?” pita se Blaženka kojoj cijela obitelj živi od poljoprivrede. S tugom u očima i drhtavim glasom pokušava objasniti kako su ostali bez minimalno deset tisuća eura.

Poljoprivrednica Blaženka: Dao Bog da nas netko čuje

Blaženka nema ni trunke nade jer, kako kaže, lako bi da su samo jagode propale. “Voda mi je ušla u sve što imamo. Loza, breskve, nektarine, luk. Sve što imam, sve mi je pod vodom, ali borit ćemo se. Valjda nećemo umrijeti od gladi.”

Na spomen pomoći od Županije i vlade, Blaženka je odmahnula rukom i rekla kako uvijek nešto obećavaju, ali nikad ništa ne naprave. Spominje nam i tunel koji čekaju preko deset godina. “To bi nama riješilo sve naše muke i probleme, kad bi to vlada poduzela za nas. Al do sada ništa. Od obećanja ništa. Dao Bog da nas netko čuje. Mi ovdje hranimo pola Splita i najgore je što našu robu prodaju za deset eura, a nama plaćaju jako sitan novac”, kaže Blaženka.

Obustavljena berba jagoda. Rijeka Matica se izlila iz svog korita preko 700 m

Berba jagoda na otvorenim poljima je u potpunosti obustavljena. Rijeka Matica iz svog korita izlila se više od 700 metara. Vrgoračko polje svake zime poplavi, ali poplava u svibnju šokirala je sve mještane. U malom mjestu Dusini većina obitelji živi isključivo od prihoda od poljoprivrede.

Stipe Mihaljević sa suprugom i troje djece do svoje zemlje ne može doći. Voda leži na svim pristupnim cestama. Kolika će šteta biti, još uvijek ni sam ne zna. “Najviše su nastradali vinogradi. I to se nalazi sad u fazi pred cvjetanje, a list se nalazi pod vodom. Kada se voda povuče, list će od sunca i temperature iznad 20 Celzijevih stupnjeva izgorjeti”, priča nam Stipe, koji je prošle godine muku mučio s prodajom grožđa. ” Ako nije poplava, onda ne možemo prodati grožđe, a ako nije to, onda nam sve odnese mraz. Ovo više nema smisla. Teško je danas biti poljoprivrednik.”

Stipe nam kaže kako nema ništa od proglašenja elementarne nepogodne i vlastitog osiguranja, to ih neće spasiti. “Do sada smo imali takve situacije, pa bismo dobili dvije tisuće kuna. Ja imam oko tisuću stabala voćaka, svaka daje oko 30 kila, a ja dobijem tisuću kuna. Kakva je to procjena, po kojoj logici?” pita se Stipe.

Vrgorčanima nezapamćene padaline u svibnju uništile sve što imaju

Na tri vrgoračka polja pod vodom je ostalo oko 50 hektara vinograda, voćnjaka i povrtlarskih kultura. Velikom količinom kiše koja je pala u svibnju šokiran je šezdesetogodišnji Ivica Kežić, koji kaže kako ne pamti za svog života da im je u ovo doba godine cijeli rad i trud ostao pod vodom. “Propalo mi je oko četiri tisuće sadnica jagoda. Sve pliva u vodi već par dana i ništa neću uspjeti spasiti. Mogu sve zaboraviti”, priča nam Kežić, koji je trebao prodati tonu i pol jagoda, a sada bilježi samo minus.

Kežiće je nesreća zadesila i s lubenicama, koje radi sin Ivo. Na tisuću sadnica lubenice Ivo je trebao zaraditi oko dvije i pol tisuće eura. Kako će se spasiti, ni sami ne znaju. Nadaju se pomoći. “Pričaju da bi mogli proglasiti elementarnu nepogodu, ali koliko god novca dali, to nas neće spasiti”, rekao je poljoprivrednik Ivica Kežić.

“Obećanje – ludom radovanje”

Već dugi niz godina, pričaju nam mještani, svake zime Vrgoračko polje je pod vodom. Iz godine u godinu, kažu, slušaju obećanja o slavnom tunelu. Državni tajnik Tugomir Majdak u jučerašnjem posjetu poplavljenom području rekao je kako se već radi na izradi projektne dokumentacije i studiji okoliša za izgradnju odvodnog tunela koji se planira za programsko razdoblje do 2027. godine. Stanovnici vrgoračkog područja objašnjavaju kako je to davno moglo biti gotovo. Pitaju se tko će preživjeti još četiri zime pod vodom.

“To se obećava godinama, kad bi se realiziralo, tunel bi bio spas. Da oni na početku Jezera probiju tunel koji bi se spojio s Drvenikom na moru, to bi nas spasilo od poplava. Bar da se zapiše u povijesti da je probijen tunel i da su se spasili poljoprivrednici u Vrgorcu. Svake godine se nadležni dolaze fotografirati, a mi tunel možemo samo nacrtati”, ogorčen je Stipe.

Nije samo državni tajnik Majdak u pratnji sa splitsko-dalmatinskim županom Bobanom posjetio poplavljeno područje. Prije tri godine direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković obećavao je, kako kažu poljoprivrednici, gradnju hidrotehničkog tunela koji je trebao biti gotov u roku od pet godina. Željan Barbir nam priča kako su kucali na sva moguća vrata, pa tako i sami predlagali određena rješenja, no bezuspješno. Voda je Željanu uništila oko pet tisuća sadnica jagoda prve klase, a samo su on i supruga dva puta uspjeli otići u berbu. “Mi smo ove godine trebali imati kilogram po sadnici i to sve plasirati na tržište koje nam je osigurala Udruga Vrgoračke jagode, koji su nam pomogli na plasmanu i marketingu. Međutim, zbog poplave, umjesto deset tisuća eura, na našem računu će biti jedna velika nula”, no napominje Željan kako troškove rada i truda nisu računali jer je onda teški minus.

U Kutcima iz ceste izvire voda

Na putu do mjesta Kutac, u kojem Željan ima polje jagoda i vinove loze, voda se slijeva sa svih strana. Željan objašnjava kako je to neobjašnjiv fenomen jer voda izvire iz ceste i spušta se niz brdo sa svih strana. Na tom mjestu, osim jagoda, Željanu je pod vodom šesto stabala voćki, od kojih su većina šljive, a 90% pod vodom je vinova loza. “Najgore je što do vinove loze ne možemo doći sigurno još dvadeset dana, dok se voda ne povuče. To nam stvara problem zbog daljnjeg tretiranja i zaštite od bolesti. Kad dođe list na sunce, tek tada slijedi katastrofa”, uvjeren je Željan.

Nakon što se voda kroz dva tjedna povuče s vrgoračkog polja, zbrajat će se nastala šteta nakon koje se može proglasiti elementarna nepogoda. No, mještani su složni kako im neprospavane noći, nemir i suze nitko ne može vratiti. Najgore je, kako kažu, što ih sve isto čeka u budućnosti.