Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac očekuje da će institucije Federacije BiH slijediti primjer Vlade Republike Srpske, koja je donijela Odluku o privremenoj mjeri za ograničenje visine cijene peleta, a sve kako bi došlo do harmonizacije cijene peleta u oba entiteta u najkraćem mogućem roku.
Spomenutom odlukom definira se najviša maloprodajna cijena peleta na 480 KM + PDV po toni.
Privremena zabrana izvoza
U trenutku kada se cijeli svijet suočava sa krizom energenata, a pri tome i rastom cijena, institucije Republike Srpske su pokazale odgovornost i senzibilitet prema građanima. Na osnovu inicijative novoizabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Vlada je usvojila Odluku o ograničenju cijene peleta, primarno vodeći računa o svakom čovjeku u Republici Srpskoj, poručio je Košarac.
Košarac je podsjetio da je Vijeće ministara BiH nedavnom Odlukom o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata i proizvoda od drveta zabranio izvoz peleta do 31. siječnja 2023. godine.
Istom odlukom, dodao je, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH zaduženo je da, u okviru svojih nadležnosti i u koordinaciji sa drugim nadležnim institucijama na svim razinama vlasti u BiH, pronađe način za uvođenje izvoznih ograničenja za određene šumske drvne sortimente i proizvode od drveta, sve u skladu sa dostavljenim inicijativama entitetskih nadležnih institucija.
To praktično znači da odluka Vijeća ministara BiH o zabrani izvoza peleta može biti izmijenjena, ukoliko entitetske institucije to budu tražile. Uvažavajući ustavne nadležnosti, u konstantnoj smo komunikaciji s resornim entitetskim ministarstvima i analiziramo stanje na tržištu, kako bismo pronašli rješenje koje će biti zadovoljavajuće i za naše građane, ali i za kompanije koje se bave vanjskotrgovinskim prometom, rekao je Košarac.
Koliko se može izvoziti?
S tim u vezi, on je najavio da će u sljedećih deset dana organizirati novi radno-konzultativni sastanak s predstavnicima nadležnih entitetskih ministarstava i gospodarskih komora Republike Srpske i Federacije BiH.
Naš prijedlog će biti da, nakon što utvrdimo bilancu stanja, idemo s uvođenjem izvoznih kvota, na način da se odredi točna količina peleta koja se može izvoziti, a da pri tome potrebe domaćeg tržišta ne budu ugrožene niti u jednom dijelu, naglasio je Košarac.
Po njegovim riječima, najbolje rješenje bilo bi da se domaćim proizvođačima peleta omogući izvoz 50 posto proizvodnje, a da 50 posto plasiraju na tržište Republike Srpske i Federacije BiH, priopćeno je iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
5 komentara
S.Koreja.
Lako je Staši Košarcu govoriti i donositi ovakve odluke. Naime, prije koju godinu je napustio ženu i troje djece pa oženio od sebe mlađu 17 godina. Nova grijalica bolje grije
Nevesinjac, ne s.e.r.i.
Vjerovatno si trgovac profiter koji prodaje ogrijev, drva, ugalj ili pelet, pa ti je panika jer će vjerovatno država vama lihvarima stat na kraj i zamrznut cijene.
Lihvarite jadni narod sa cijenama drva, uglja, peleta i ostalog.
Pelet lani bio 300 a ove godine 900.
Ugalj bio 130 a sad 210. Drva bila 80 a sad 130.
Zar se ugalj i drva uvoze iz Ukrajine i Rusije?
Zar se pelet pravi u Ukrajini pa poskupio 200%?.
Pozivam državu na uvede inspekcijski nadzor nad fizickim i pravnim osobama koji se bave prodajom ogrijeva svake vrste.
Utvrdite dali trgovci lihvari plaćaju PDV, doprinose, i ostale stvari koje su dužni plaćati.
Represija djeluje na ove lopove.
Ako treba milicionera i žandara, mi ćemo da vam pošaljemo. Vazda smo ih imali na izvoz a Stasa Kisarac stvarno ima hanumu mlađu od sebe 17 godina. A ti omladinac nemoj da se nerviraš
Nevesinjac, idi bre pa se leči…