Šestomjesečno prijelazno razdoblje prilagodbe na novi Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhanskih proizvoda na razini FBiH završava 13. prosinca, nakon čega kreću kontrole i eventualne kazne za nepoštivanje pravila. Pretpostavka je da su do sada i oni na koje se pravila odnose ali i oni koji su ih kreirali i koji će vršiti nadzor shvatili koja su to ”pravila igre”.
Provjerili smo koliko su nadležni spremni na provedbu spomenutog zakona i jesu li upoznati sa svim ”alatima” koji su im dozvoljeni prilikom same primjene te eventualnog sankcioniranja onih koji zakon ne budu poštovali.
Inspektori na obuci
Kako su nam potvrdili u Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ, njihovi inspektori su već proveli određene obuke posvećene provedbi zakona, te su spremni za aktivnosti po pitanju same kontrole na terenu.
”Četiri županijska tržišna inspektora naprijed navedene inspekcijske nadzore obavljat će uobičajeno tijekom, a po potrebi i izvan radnog vremena. Županijski tržišni inspektori bili su na savjetovanju posvećenom provedbi Zakona, ali i Pravilnika o uvjetima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja čija primjena počinje 13. prosinca ove godine”, rekli su za Bljesak.info iz ovog ministarstva.
Naime, kako je Pravilnik stupio na snagu 13. lipnja 2024. od tada je tekao rok za usklađivanje te je slijedom navedenoga, u ovom prijelaznom šestomjesečnom razdoblju inspekcijski nadzor bio savjetodavan, s ciljem što efikasnijeg prilagođavanja novim propisima. Inače, ovo kontroliraju županijska inspekcija rada te sanitarna inspekcija koja pripada Ministarstvu zdravstva.
”Ukoliko ne dobijemo nove naputke u smislu izmjene ili dopune Zakona od strane predlagača Zakona krenut će se sa inspekcijskim nadzorima sukladno Zakonu. Svi inspektori će vršiti nadzor, svako iz svoje nadležnosti. Broj inspektora određuje odgovorna osoba resornog Ministarstva zadužena za rad inspekcije. Nadzori će se vršiti po nalogu i dogovoru sa šefom službe, u radno vrijeme ali i popodnevnim satima”, naveli su iz Ministarstva zdravstva HNŽ za Bljesak.info te dodali kako njihovi inspektori, za razliku od gore spomenutih kolega, do sada nisu imali nikakvu obuku.
Bezdimni proizvodi dozvoljeni
Na upit koliko su upoznati s Zakonom te postoje li neki izuzeci navode kako Zakon sadrži detaljne definicije duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, kao i definiciju same radnje pušenja kojom je isto definirano kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, a kojom se stvara dim koji se oslobađa izravno u zrak i udiše ga osoba koja izvršava ove radnje.
”Duhanski proizvodi za pušenje su svi duhanski proizvodi, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija uporaba sukladno Zakonu ne uključuje postupak izgaranja. U iste spada i duhan za žvakanje, šmrkanje i duhan za oralnu uporabu. U bezdimne duhanske proizvode, Zakon ubraja i nesagorijevajući duhan koji se upotrebljava putem udisanja aeorosola od zagrijanog duhana, ali bez sagorijevanja. Naprijed navedeno znači da se uporaba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz Zakona spadaju u bezdimne duhanske proizvode, te nesagorijevajući duhan, ne može nazvati radnjom pušenja, pa se samim tim zabrana na iste ne može odnositi. Dakle, uporaba bezdimnih duhanskih proizvoda, poput IQOS-a, jeste dozvoljena u zatvorenim prostorima”, navode.
Represivne mjere
S ovim su upoznati i u Upravi za inspekcijske poslove Županije Zapadnohercegovačke koji su već proveli prve korake vezane za osiguravanje poštivanja odredbi ovog Zakona.
”Naši inspektori već dulje vrijeme na terenu vrše svoju savjetodavnu ulogu te upozoravaju subjekte nadzora u s njihovim obvezama po ovom Zakonu. Što se tiče kažnjavanja, mi nećemo u 2024. godini primjenjivati represivne mjere”, navode u svom odgovoru za Bljesak te dodaju kako su organizirani sastanci na kojima predstavnici predlagača Zakona – Federalnog ministarstva zdravstva, dali određene smjernice za rad inspektora, kao i dodatna pojašnjenja.
Što se tiče onog dijela koji je javnosti najinteresantniji, upotreba duhanskih proizvoda u ugostiteljskim objektima, u području sanitarne zaštite njihova Uprava ima dva izvršitelja, odnosno dva županijska sanitarna inspektora.
”Ovaj Zakon ćemo tretirati kao i svaki drugi zakon čija je kontrola poštivanja u našoj nadležnosti. Naime, Uprava za inspekcijske poslove određeni broj inspekcijskih nadzora vrši i u popodnevnim i noćnim satima, te će tako biti i u kontroli poštivanja ovog Zakona, a sukladno planu rada nadležnih inspekcija”, govore.