Prava rodilja u Bosni i Hercegovini su već odavna neujednačena i različita od županije do županije. Međutim, zanimljivo je da su ona nejednaka i u Hercegovini, pa je primjerice majkama Mostara, Čapljine, Čitluka, Stoca… kad rode drugačije/gore nego Širokobriježankama il’ Gruđankama il’ Ljubušankama. Kao prvo, Široki Brijeg, Ljubuški i Grude svoje rodilje podupire s 500 km, dok Mostar, Čapljina i Stolac svoje ne, a i na razini Županije pravo je drugačije.
Za svako novorođeno dijete na području Zapadnohercegovačke županije isplaćuje se jednokratna novčana potpora za opremu u iznosu od 300 KM za žene majke koje su u radnom odnosu, a 500 KM za žene majke koje nisu u radnom odnosu, potvrdili su za Hercegovina.info iz Ministarstva zdravstva ZHŽ-a. To bi u praksi značilo da ako si nezaposlena majka iz Širokog, Gruda ili Ljubuškog, odmah po rođenju djeteta dobiješ 1000 maraka za opremu bebe, 500 od grada/općine, a 500 od županije.
Nemaju za rodilje
U HNŽ-u nezaposlene rodilje i općenito rodilje od općina i gradova nemaju ništa, a i Županija ne isplaćuje više jednokratnu pomoć za svako novorođeno dijete. Trenutačno jednokratna novčana pomoć u HNŽ-u iznosi 400 km, no nećete ju ostvariti ako ne ostvarujete i pravo na dječiji dodatak. I tu je kvaka.
Dječiji dodatak iznosi svega 25 km po djetetu, nužna je poprilično obimna dokumetacija za njegovo ostvarivanje, a postavljeni uvjeti većini roditelja jamče da neće dobiti ni tih 25 maraka po djetetu.
Primjerice, nemate pravo na dodatak na djecu ukoliko ukupni mjesečni prihod po članu kućanstva prelazi 15 posto prosječne neto plaće ostvarene u prethodnoj godini u Federaciji BiH.
Tako je nerijedak komentar među roditeljima u HNŽ-u da dječiji dodatak i jednokratnu pomoć u HNŽ-u ne mogu dobiti obične obitelji, nego samo socijalno ugrožene, ili pak Romi. Tako većina roditelja nema ne dobije ni jednokratnu pomoć ni dodatak, čak ni ukoliko je samo jedan roditelj zaposlen, jer se računa „limit“ po članu obitelji. Naime, 15 posto od prosječne plaće je oko 130 km, pa ako vam suprug ima 400 km preko računa, a čekate prvo dijete, premda ste nezaposleni, nećete ostvariti ni dječiji dodatak ni jednokratnu pomoć.
Biće izmjena, ali kakvih?
Upitani jesu li prestrogi kriteriji po kojima se u HNŽ odlučuje o jednokratnoj potpori i dodatku za djecu iz Ministarstva zdravstva HNŽ-a podsjećaju da je Skupština zadužila
Vladu i Ministarstvo da prate primjenu Zakona o zaštiti obitelji s djecom, te da dostave u proceduru usvajanje izmjena Zakona u cilju poboljšanja utvrđenih i dopunu novim, sve sukladno realnim financijskim mogućnostima Županije.
„Postupajući sukladno utvrđenim obvezama iz Zaključka Skupštine HNŽ Ministarstvo je kontinuirano pratilo primjenu Zakona o zaštiti obitelji s djecom u praksi, te u cilju poboljšanja utvrđenih prava, a cijeneći financijska sredstva osigurana u Proračunu HNŽ, predložilo Vladi donošenje novih odluka kojima su utvrđeni veći iznosi novčane potpore ženi-majci koja nije u radnom odnosu i visini jednokratne potpore za opremu novorođenog djeteta, kao i uputilo Vladi u proceduru usvajanja Zakona o izmjeni Zakona o zaštiti obitelji s djecom, a koji je Vlada uputila Skupštini u daljnju proceduru. Također, Ministarstvo je izradilo i nacrt Zakona o dopuni Zakona o zaštiti obitelji s djecom, a koji će, po pribavljanju potrebnih mišljenja, biti dostavljen Vladi HNŽ u proceduru usvajanja“, kazali su iz Ministarstva ne precizirajući kako će se to u praksi odnositi na rodilje.
Inače, u Zapadnohercegovačkoj županiji se ne isplaćuje dječji dodatak, a jednokratnu pomoć, kako smo i naveli – dobiju – svi.
Nezaposlene majke
Samo u kategoriji nezaposlene majke ‘vodi’ HNŽ. Kako su nam potvrdili iz Ministarstva zdravstva ZHŽ-a rodilje, žene-majke koje nisu u radnom odnosu u toj županiji ostvaruju novčanu potporu u iznosu 250 KM mjesečno u trajanju od šest mjeseci. Nezaposlene majke u HNŽ-u su za stotinjak maraka u prednosti u odnosu na one u ZHŽ-u.
Iz Ministarstva zdravstva HNŽ-a kažu da je novčana potpora ženi-majci koja nije u radnom odnosu utvrđena u iznosu 40 posto od prosječne plaće ostvarene u prethodnoj godini u F BiH i isplaćuje se u trajanju od 6 mjeseci od rođenja djeteta (ranijom Odlukom Vlade novčana potpora iznosila je 20posto od prosječne plaće). Iznos novčane potpore utvrđuje i isplaćuje nadležni centar. Izračunali smo. Sukladno prosječnoj plaći naknada nezaposlenim majkama u HNŽ-u iznosi oko 360 maraka.
U HNŽ-u jedino rodilje pomaže Prozor-Rama
Po gradovima je također šaroliko. Gradovi Ljubuški i Široki Brijeg, te Općina Grude isplaćuju jednokratnu pomoć za svako rođeno dijete u iznosu od 500 KM po rješenjima Centara za socijalni rad, dok općina Posušje ne isplaćuje jednokratnu pomoć rodiljama. U HNŽ-u općine i Grad za rodilje, kako izgleda, nemaju novca, izuzevši Prozor-Ramu, koja svojim rodiljama ipak isplaćuje sredstva, količinski razmjerno broju rođene djece – 500 za prvo, 700 za drugo i 1.000 maraka za treće i svako sljedeće dijete. Grad Mostar nema izbora ni Vijeće, pa se i nepostojanje jednokratne pomoći za rodilje pravda time, dok se druge općine vode logikom da je to riješeno na razini županije.
Različito i za zaposlene majke
Posljednja kategorija su majke koje rade.
U ZHŽ u je zakonom propisano da naknadu plaće za žene-majke koje su u radnom odnosu kod fizičkih osoba i pravnih osoba privatnog prava obračunava i isplaćuje poslodavac, a Zavod za zdravstveno osiguranje ŽZH vrši povrat istih.
Što se tiče rodilja u radnom odnosu kod pravnih osoba javnog prava (država, entitet, županija, grad, općina, javno poduzeće, javna ustanova i dr.) naknadu umjesto plaće, sukladno Zakonu, isplaćuju poslodavci bez prava na refundaciju od Zavoda za zdravstveno osiguranje ŽZH, temeljem svojih internih akata.
Porodiljski dopust ženi-majci koja je u radnom odnosu traje 12 mjeseci.
Osnovica za naknadu plaće čini prosječna plaća koju je žena-majka ostvarila u razdoblju od devet mjeseci prije otvaranja porodiljskog dopusta.
Visina naknade plaće iznosi 70 posto od osnovice za naknadu plaće.
U HNŽ-u, sukladno odredbama Zakona o zaštiti obitelji s djecom žena-majka u radnom odnosu ostvaruje pravo na naknadu umjesto plaće dok odsustvuje s posla radi trudnoće, poroda i njege djeteta, a koje može ostvariti i otac djeteta, odnosno usvojitelj, kada sukladno propisima o radu koristi ovo odsustvo.
Iznos postotka naknade umjesto plaće ženi-majci u radnom odnosu dok odsustvuje s posla radi trudnoće, poroda i njege djeteta utvrđen je Odlukom Vlade HNŽ.
Navedenom Odlukom, naknada umjesto plaće ženi-majci u radnom odnosu dok odsustvuje s posla radi trudnoće, poroda i njege djeteta utvrđena je u iznosu 40 posto od prosječne plaće koju je žena-majka ostvarila u razdoblju 6 mjeseci prije početka korištenja porodiljskog odsustva, a za ženu-majku koja u razdoblju od 6 mjeseci prije početka korištenja porodiljskog odsustva nije primala plaću iz opravdanih razloga, odnosno nije zasnovala radni odnos najmanje 6 mjeseci prije poroda, naknada umjesto plaće utvrđena je u iznosu 20 posto od prosječne neto plaće ostvarene u prethodnoj godini u Federaciji BiH.
Sukladno navedenoj Odluci, iznos naknade od 40 posto za ženu-majku, koja je ostvarila plaću u razdoblju 6 mjeseci, zavisi od prosječne plaće koju je ostvarila u navedenom razdoblju, dok iznos naknade od 20 posto za ženu-majku koja nije zasnovala radni odnos od najmanje 6 mjeseci ili nije primala plaću u tom razdoblju, zavisi od prosječne plaće ostvarene u Federaciji u prethodnoj godini. Naknada umjesto plaće isplaćuje se godinu dana.
19 komentara
Drzava ne bi trebala placati nista sto se tice djecjeg doplatka. Tko se ne moze skrbiti za djecu ne treba istu ni imati. Dosta je bilo da zaposleni skrbe za djecu lokalnog ološa koji okoti 5-6 djece i napravi socijalne slucajeve.
Dobro ti si puka sunca ti,ajde jednom pročitaj svoj komentar i udri glavom o zid ali gledaj di je rapava fasada..ja ih imam četvero i ništa nisam dobila od drzave pa hvala Bogu evo odrasli su i bez takve pomoći.sta misliš da zene radaju djecu radi doplatka,pa čovječe taj isti doplatak im ne moze ni za pelena bit dovoljan.
Ej domingo dragi nista ti ne za mjerim jer po tvojom izjavam vidim da si neskolovan i glup oprosti sto se moram ovako izraziti ali ne mogu drugačije vazno je da tebi ne smeta sto su svakoj opcini lokalni politicar osigurali desetljeca zivljenja svoje djece i unucadi mojom i tvojim novcem glupane jedan to ti ne smeta
Ti si luđak prve klase. Luđak, luđak i suvišno ißta drugo da ti kažem, jer si toliko plitke pameti….
Za dominga…
Je li potrebno da jedna vukojebina kao zhž ima svoju skupštinu (25 vijećnika po cca 4500 km brutto mjesečno, vladu ( 10-ak ministara, tajnika, vozača koja koštaju bar 15-20 tisuća mjesečno, zavod za zapošljavanje, zavod za zdravstveno, zavod za mirovinsko itd)
Sve se to plaća, između ostalog i s mojih leđa. A kad treba malo dati potporu, nema …
A moja plaća prelazi 2200 u brutto iznosu i kad mi država ne bi uzimala 750 km mjesečno, ne bi mi ni trebao doplatak…
A lipa Hrvatska….
A sto ne bi ZHZ davao dodatke na dicu ..ne dere svak od HRa….ako imaju ostali zasto ne bi i ovdi….a porodiljno…manje kakite..negdje hvataju negdje gube….pa…
Bar ZHZ ima para u odnosu na ostale….
Isukrstami Domingo ti si manijak
Za Dominga
Sva su se djeca rodila jedino si se ti okotio cim takvo nesto pricas
Upravo tako XX, pravi odgovor
Važnija su djeca u tuzli, zenici, sarajavu novom starom i svim drugim kantonima,, jer imaju dječiji nadoplatak već 20 godina. Ko je kriv što ga nema u kantonu = županiji zapadnohercegovaćkoj???? Valjda je kriv Alija.
Domingo …..Hitler je takve kao ti smicao…..
Ko nemože dicu uzdržavat netreba rađat
Tako je ivo debilu jedan tribaju samo bogati imati djecu to jest u ovoj drzavi politicari i kriminalci jer jedino oni imaju novce za djecu a sirotinji triba zabraniti da imaju djecu joj da mi te je se docepati pa da te malo propustim kroz ove radnike šake
Rodila sam dvoje djece i nikad neću prežaliti što nemam barem četvero i niko mi nije pomagao a razlog jer nije ih ko imao čuvati jer smo oboje radilica spavaj Domingo je jadan okoćen i nezna ništa
Glasajte opet za HDZ i župana alkoholičara kojem je izgleda doživotno zanimanje ŽUPAN i nitko ga ne može smjeniti jer ste ovce i glasujete uvjek za iste ljude. Svatko tko je glasovao za HDZ, a sad nema porodiljne naknade nek sam sebe IŠAMARA i sljedećui put pametnije odluči. Imaju za poveće REGRESE zaposlenika, uskrsnice, božićnice, 13 plaće, službena auta koje prosječan čovjek ne može sebi priuštit, da ne govorim o reprezentaciji, skupi ručkovi i večere, proslave kojekakvih obljetnica i sl. Pare otišle, ali nema za djecu. Djeci ne trebaju pare, djeci treba mlijeko, oni tako razmišljaju.
Djeca (ljudi) su temelj društva. Bez djece nema niti radnika sutra, nema niti mirovine za DOMINGA i slične nema niti radnika za Dominga i slične ako kojim slučajem posjeduje nešto pa mu trebaju radnici. Vratimo se malo na Njemačku iako se ne možemo mjeriti s njom ekonomski, tamo po dijetetu 200 eura ovdje po djetetu ništa, pa jel to sramota. Imotski selo obično kao i ovi naši gradići po hercegovini daje 50.000 kn po rođenom djetetu u hercegovini ništa. Cijeli sustav je nakaradan gdje je bolje napraviti tele nego dijete ako napravite ili rodite tele već ćete dobiti kakav poticaj za dijete nećete ništa. Onda se netko čudi što sve odlazi odavde, sve je pogrešno postavljeno, cijeli sustav nakaradan malog-običnog čovjeka se guši sa svim i svačim…
Jasno da nitko ne rađa djecu zbog doplatka ali isto tako za dijete je potreban određen novac jer su vremena drugačija nego su bila pred 40 godina. Danas djetetu treba omogućiti neke osnovne stvari da bi imalo normalno odrastanje a ako ti država u tome ne pomaže (a ovdje nije) šalje jasnu poruku da im nije stalo do djece tj. do budućnosti.
Za Dominga!!! Iz tvog komentara se zakljucilo da ti je nuzno potrebna pomoc strucne osobe,ako kazes za dicu da se kote tuzne majke koja tebe rodi.
Za domiga. Drzava bih trebala bolnicu tebe smijestit Malo na promatranje. Skupicemo svi socijalno samo da se izlijecis. Ivo ce ti bit Comer. Boze zdravlje Bice svega