Prema riječima Borisa Pupića, stručnog suradnika za odnose sa javnošću Agencije, unatoč ovim brojevima, i dalje se obavlja posredovanje za sve naše radnike koji imaju završenu srednju školu kad je u pitanju zapošljavanje u Njemačkoj, te za sva zanimanja kad je u pitanju Slovenija. Kaže da je posredovanja manjr nego zadnjih godina, jer je smanjena potražnja za radnicima u Sloveniji te zbog činjenice da su veleposlanstva bila zatvorene.
“Prema posljednjim podacima za Sloveniju, mi smo s krajem travnja imali 2.771 izdatu radnu dozvolu, nasuprot 5.265 u istom vremenu 2019. godine.
Što se tiče Njemačke, tu je potražnja za radnicima ista, ali je broj posredovanja manji zbog toga što Veleposlanstvo nije dugo radilo i tek su u drugoj polovici srpnja počeli raditi i izdavati radne vize. S krajem srpnja bilo je izdato 286 radnih dozvola nasuprot 421 dozvole u istom vremenu prošle godine”, rekao je Pupić za “Nezavisne”.
Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke, u svim zemljama zapadnog Balkana očekuje se recesija zbog smanjene potražnje iz inostranstva. Osim smanjene potražnje za domaćim radnicima u inostranstvu i mjera ograničavanja kretanja, probleme u našoj regiji će, prema njihovim podacima, izazvati i smanjenje doznaka iz inostranstva, koje su prošle godine BiH donijele oko deset posto ukupnog BDP-a.
“Domaćinstva će biti pogođena smanjenim doznakama, za koje očekujemo smanjenje za najmanje deset posto u poređenju s godine na godinu, a u Srbiji i Crnoj Gori se očekuje pad od gotovo 20 posto”, kažu u Svjetskoj banci.
U posljednjem dostupnom Ekonomskom izvještaju Europske komisije za našu regiju istaknuli su kako su u prvom kvartalu doznake za BiH od dijaspore porasle za 3,6 posto u odnosu na isto vrijeme lani, ali u prvom kvartalu se još nisu osjetili učinci krize.
Koliko će doznake uticati na popravljanje ekonomske situacije u regiji usljed manjeg zapošljavanja naših radnika u zemljama EU, govori i podatak kojeg je prošlog tjedna objavila američka agencija za rejting “Standard&Poor’s” da će za oporavak ekonomija zapadnog Balkana biti presudno povećanje doznaka.
“Ekonomije regije bi se mogle vratiti na razinu iz 2019. godine u 2022. godini uz povećanje turizma i doznaka iz inostranstva. Naše procjene zasnovane su na pretpostavci da će do kraja iduće godine cjepivo biti široko dostupno”, naglasili su oni.
14 komentara
Svima je manje
Dobro je kako će biti.
Moram li ista reci?
Sta ima u Grudama
Pocinje pakao ako vako ostane
I dijaspora “ka-ki” u tanko!
Krele, radis li ti igdje? Ocito nigdje, ni u bih ni u njemackoj kad imas vrimena klapit po tom portaly. Daj skini se, aj natapaj bostane, jos malo pa i to ti propade.
Tako je😅😅
Tanko, tanko iz dijaspore.Bit će prdljavine proračunskim korisnicima.
No ostane bez posla, ima Irska. Sta ces
E da mi je i od te dijaspore popit pivu da vidim kakva je
Idemo u Irsku!
Pazite vi dolje u Bosni, nemojte se vruci ladne vode napiti.
Ajde sirotinjo Hercegovacka u Irsku pa cete vidjeti stabilan i bogat zivot.Ali ko ce,triba radit gospeti.