Loše vremenske prilike i slaba ispaša ove godine dovele su do toga da su u BiH izvrcane izuzetno male količine meda.
Pčelari su upravo zbog toga morali povećati cijene svojih proizvoda kako bi koliko-toliko uspjeli ostvariti naknadu za uloženi ovosezonski trud.
Iskusni pčelari ovu godinu ocjenjuju katastrofalnom jer su loše vremenske prilike dovele do znatnog pada prinosa meda. Oni koji su svoje košnice prevozili s jedne ispaše na drugu izvrcali su tek manje količine meda i plasirali domaćim kupcima.
Ni za osnovne troškove
Otkada pamtim, lošija godina za pčelare nije bila. Pčelari koji nisu bili mobilni nisu vrcali nikako, ni grama. Ovi koji su prenosili košnice, odnosno pčelar koji je uspio izvrcati oko 5 kilograma po košnici bio je vrhunski pčelar i prenosio je košnice 4-5 puta. Dakle, s tom količinom izvrcanog meda nije se uspjelo pokriti ni osnovne troškove, kazao je u razgovoru za Večernji list Boras Kvesić, predsjednik Udruge pčelara Matica Mostar.
Prema njegovim riječima, kada je ispaša dobra, tada se po košnici može izvrcati i do 20 kilograma meda, ovisno je li pčelar mobilan ili ne.
Moram ponoviti, jer Hercegovina je specifična i nemamo tolike prinose. Dakle, za one pčelare koji su, osim Hercegovine, išli u Bosnu i Posavinu i izvrcali pet kilograma meda, to je bio vrhunac. A ovdje, tko nije bio seleći pčelar, a u našoj udruzi ih je oko 50 posto, nije izvrcao ništa ili vrlo malo, kazao je Kvesić te nastavio:
Korona nas je uništila. Seljenje pčela trebalo je biti u ožujku, a proglašene su mjere, tako da je bilo onemogućeno kretanje ljudima iznad 65 godina. Veliki broj naših članova spada u tu kategoriju, tako da nisu mogli raditi. Nadalje, poticaji za našu manifestaciju ‘Dani hercegovačkog meda’ su otkazani, Ministarstvo će sva sredstva preusmjeriti za pomoć poljoprivredi.
Zbog prehrane pčela morali su već reagirati jer pčele se već krajem rujna moraju prehranjivati kako bi izdržale zimu, a to je opet investicija. Što će biti od poticajne politike, koliko će biti pomoći, pitanje je. Tako da, zaista, ne pamtim kada je bila lošija godina za pčelare, istaknuo je Boras Kvesić.
Primorani povećati cijene
Zbog nedostatka meda pčelari su ove godine primorani povećati cijene kako bi pokrili osnovne troškove, a prema Kvesićevim riječima, jedan kilogram najvjerojatnije se neće moći nabaviti ispod 20 konvertibilnih maraka.
Jednostavno, meda nema dovoljno. Cijena, nažalost, neće ići ispod 20 KM, i to tko uopće bude imao meda, a u to računam i prošlogodišnje zalihe. Pretpostavljam da poslije Nove godine domaćeg meda više neće biti na tržištu. Pčelari već sada prodaju samo poznatim kupcima. Situacija je takva da i pčelari koji imaju veliki broj košnica nemaju nikakav problem prodati med bez obzira na to koliku cijenu stavili jer jednostavno ga ima vrlo malo. Možda je ovo pravi način kako bismo uvidjeli koliko nam znače domaći proizvodi, zaključio je Kvesić u razgovoru za Večernji list.
5 komentara
Polako izumiru pcele nestat ce i ovcice ,kako narod vise oci ne otvori,a ljudi se noje virusa koji mefiji prezentiraju i politicari,ovo nema veze nista jelde
Nestat ce tri cvita…. Pcele ovce i covika
A moglo bi se jos nabrajati. A jadni narod muku muči.
U nas se lisice nakotiše da bog sacuva i kuci dolaze.
A medara nikad vise
Ne covika vec turcina😂😂😂zato nam migrante salju