Hrana koju uvozimo podložna je kontrolama, a nadležna tijela provjeravaju pridržavaju li se uvoznici propisa o hrani i hrani za životinje te pravila o zdravlju i dobrobiti životinja.
U laboratorijima je prošle godine obrađen 85.601 uzorak hrane, od čega 4,5% uzoraka nije prošlo testove, kazao je u razgovoru za Avaz Džemil Hajrić, ravnatelj Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.
Hajrić je upozorio da se u BiH uvozi hrana lošije kvalitete, te su najviše kontrolirani meso i mesni proizvodi, zatim gotova jela i tijesto. Upravo je najviše neusklađenih uzoraka i bilo među tim proizvodima, posebice mesa.
Istraživanja su pokazala da i unutar same Europske unije postoje razlike u kvaliteti hrane.Najčešće se radi o tome da se proizvodi pod istim nazivom i brendom, ali s različitim sastavom i karakteristikama, stavljaju na tržište različitih zemalja Europske unije.
Takva praksa trebala bi biti riješena provedbom nedavno usvojenih izmjena smjernice Europskog parlamenta i Vijeća o nepoštenoj poslovnoj praksi nekog proizvođača, kaže Hajrić za Avaz. Dodaje da u BiH treba posebnu pozornost posvetiti usklađivanju sustava službenih kontrola hrane s europskim standardima te nadograditi sustav kontrole, naročito inspekcijske službe i laboratorije.
Bosna i Hercegovina, dalje upozorava Hajrić, prošle godine uvezla je poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti od 3,08 milijardi KM, što je 16 posto ukupnog uvoza. Među uvezenom hranom ima robe različite kvalitete, ali Hajrić ističe da je važno pratiti što i kako kupujemo i jedemo.
Kad je riječ o ovoj godini, u prva tri mjeseca nadležne inspekcije ovog inspektorata su u vanjskotrgovinskom prometu prilikom uvoza kontrolirale 13.449 pošiljki hrane. Osim provjere prateće dokumentacije pošiljke, inspektori su obavljali i organoleptički pregled – izgled, miris, boju, deklaraciju te uzorkovanje hrane za laboratorijske analize na principu procjene rizika.
Za analizu zdravstvene ispravnosti i kvalitete za tri mjeseca uzeli su 877 uzoraka, a nakon izvršenih analiza za osam pošiljki hrane zabranjen je uvoz i naloženo uništavanje ili povrat dobavljaču, prenosi Večernji list BiH.
Razlog su mikrobiološka ili kemijska neispravnost, neodgovarajuća kvaliteta, nepotpuno ili neodgovarajuće deklariranje. Nakon utvrđenih nepravilnosti zabranjen je uvoz agruma iz Italije zbog nedostatka dokumentacije, rakije iz Srbije zbog povećanog sadržaja metanola, majoneze iz Nizozemske zbog smanjenog udjela masti, meda iz Makedonije koji nije ispunjavao parametre kvalitete.
10 komentara
To tek sad skuzili u nasoj zemlji
Bravo za Sovicane.Svaka čast evo i oni malo življi mogu biti dobri.Cestitamo!Samo naprid bit će te u svemu dobri samo se malo potrudite.
Nista novo niste napisali.
Sto je nama ovo meso trebalo?Normalno opet mi krivi unistili smo svoju proizvodnju stocni fond desetkovan u BiH a uvoz mesa kojega je izisao rok u EU prodaju nama.Cijena zive vage teleta ili juneta ista kao cijena mesa.E moj narode…..
Stvarno ne mogu da vjerujem da se unas takvo meso uvozi i da može uopće proć kroz ovaku kontrolu nemoguće.
Jada u vas doli u bosni.
Odakle zalutala poruka gore
Meso upitne kvalitete vecinom kupuju lijencine sto nebi nista drzali jer im “se ne isplati” pa kupuju koliko imaju. Nebi drzali kokos nebi svinje,nebi kozu,nebi kravu,i onda im domaca teletina skupa 15 maraka jer mogu u centru uzeti za tu cijenu 2 kg…
Nabavite zivotinje da vam djeca imaju mesa,ako se ima vremena da se hrane zivotinje preko raznih “farmi” preko interneta valjda ima i za otici u stalu…a njive zarasle,puteva odavno do njih nema,a nitko “nema sta raditi”…
Svaka čast nema bata ko će u štiklama u štalu svi glume nešto smrdi začipaju noseve blizu kokošinjca i svinjaka
Najgora kvaliteta ! Nema pravih kontrola ! Prodaje se svašta !