Migranti su postali noćna mora prijevoznika

Vozači kamiona lako se mogu pronaći u velikim problemima kada se na granici u njihovim vozilima pronađu migranti, za koje je teško utvrditi da su u kamion ušli bez njihova znanja.

Situacija s migrantima je nikad gora kada su prijevoznici u pitanju, jer oni prosijecaju ceradu, upadaju u kamione i na taj način se pokušavaju “prošvercati” preko granice, kazao je Nikola Grbić, predsjednik Udruge za međunarodni i unutarnji transport RS.

Upravo je poboljšanje vremenskih prilikapokrenulo migrante koji borave u prihvatnim centrima i na drugim lokacijama da pokušaju prijeći granicu i domognu se EU.

Prijevoznici moraju stati na određenim mjestima da naprave pauzu, gdje odmaraju, odspavaju ili popiju kavu, i tada se oni penju na kamione, prosijecaju ceradu i ulaze u robu. To je onda zaista ogroman problem za prijevoznika kod kojeg pronađu migrante, jer na koji način dokazati da su ušli u kamion bez njegova znanja i da u tome nije sudjelovao, naglasio je Grbić.

Istaknuo je da su sve granice prema EU pokrivene skenerima te da se vidi i ako je “miš ušao u robu”, a kamoli čovjek.

Čisto sumnjam da bi bilo kojem prijevozniku palo na pamet da takve stvari radi namjerno i da sudjeluje u tome i mislim da se oni pokušavaju prebaciti upravo tako što prosijeku ceradu i zavuku se u robu, smatra Grbić, pišu Nezavisne novine.

Mještanin Mahovljana, kod Laktaša, kazao je da migranti stvaraju probleme prijevoznicima i u ovom mjestu.

U blizini moje kuće izbačeno ih je desetak iz kamiona i dolazila je policija. Nekoliko migranata je viđeno u Mahovljanima, ali uglavnom se kamionima pokušavaju prebaciti preko granice, kazao je ovaj mještanin.

U PU Banja Luka kazali su da je na području Mahovljana u siječnju evidentirano sedam migranata.

Migranti koji su imali uredno izdane potvrde o iskazanoj namjeri podnošenja zahtjeva za azil izdane od strane Ministarstva sigurnosti BiH nastavili su dalje kretanje, a migranti koji nisu imali potvrde predani su u dalji rad i nadležnost Službi za poslove sa strancima, Terenski centar Banja Luka, istaknuli su u PU.

Sanela Dujković, glasnogovornica Granične policije BiH, kazala je da je činjenica da je u siječnju i veljači 2019. evidentiran veći broj migranata u pokušaju ilegalnog prelaska granice i prilikom ulaska u BiH, nego u prva dva mjeseca 2018. godine.

Zadnjih 10 dana povećan je broj migranata koji pokušavaju ući u BiH iz pravca Srbije i Crne Gore, kazala je Sanela Dujković.

Navela je da na područje Grčke svakodnevno dolazi novi broj migranata te da se s prvim toplijim danima očekuje veći pritisak i na bh. granice.

Više temperature pokrenule su migrante koji borave u prihvatnim centrima na području Unsko-sanske županije i sve veći broj njih pokušava prijeći granicu s Hrvatskom i domoći se zemalja Europske unije.