Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović ponovo je izrazio spremnost biti posrednik, zajedno s predsjednicima Turske Recepom Tayyipom Erdoganom i Srbije Aleksandrom Vučićem, u pokušaju dogovora političkih predstavnika tri naroda u Bosni i Hercegovini budući da nekoliko kriza prijeti narušiti njezinu stabilnost, a time stvoriti probleme i u susjedstvu.
Iz ureda hrvatskog predsjednika naveli su kako je za Hrvatsku ključno zajamčiti da Hrvati budu legitimno zastupljeni u tijelima vlasti te da ih se prestane preglasavati.
-Predsjednik Milanović je u studenom prošle godine predlagao posredovanje trojice predsjednika, Hrvatske, Srbije i Turske, smatrajući kako takav format posredovanja može pomoći dogovoru između tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini. Republici Hrvatskoj ustavna je obveza brinuti o položaju Hrvata u BiH, kao što joj je i strateški interes cjelovita i stabilna BiH kao država triju ravnopravnih konstitutivnih naroda – rekao je Nikola Jelić, glasnogovornik rekao je za Večernjak Nikola Jelić, glasnogovornik hrvatskog predsjednika.
Pojasnio je da inicijativa hrvatskog predsjednika jedino ima za cilj osigurati jednakopravnost sunarodnjaka u BiH. “Predsjednik Milanović predlagao je posredovanje trojice predsjednika isključivo s ciljem da se osigura ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH i njihova legitimna zastupljenost u tijelima vlasti.
-Drago mu je da razgovori zainteresiranih strana idu u tom smjeru i vjeruje kako takav format posredovanja ima realne izglede za uspjeh. Ako je moguće dogovoriti posredovanje te vrste, predsjednik Milanović će sudjelovati, ali pri tome očekuje i podršku Vlade RH – dodao je Jelić.
Nedavno se i hrvatski premijer Andrej Plenković susreo s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem kako bi se pokušalo približiti stajališta Hrvata i Bošnjaka u BiH o izbornoj reformi. Zajedno s time administracija EU-a i SAD-a pokušava usuglasiti ove dvije strane kako bi se došlo do izmjene Izbornog zakona.
Sljedećg tjedna najavljuje se ponovni dolazak u zemlju posebnog izaslanika State Departmenta Matthewa Palmera i direktorice Odjela za Europu i Aziju pri Europskoj službi za vanjsko djelovanje Angeline Eichhorst. U slučaju da se ne postigne izmjena Izbornog zakona, čije su odredbe ranije poništene, a izbori svejedno održe u listopadu ove godine, mogle bi se ujediniti dvije krize u zemlji.
U slučaju da bošnjački birači ponovno Hrvatima nametnu člana Predsjedništva te ih izbace iz entitetske i državne vlade, izvjesni scenarij bilo bi novo žarište i nova kriza između Hrvata i Bošnjaka, čiji se odnosi smatraju kralježnicom stabilne BiH.
No, posve druge vrste je kriza koja je izazvana potezima srpske strane čiji predstavnici traže povratak nadležnosti s države BiH na entitet upravo onako kako im je to omogućeno Daytonskim sporazumom.
3 komentara
Zašto Erdogan?
Milanović hrvatski predsjednik i treba raspravljati o svom narodu. Vučič o Srbima kao srpski predsjednik. Ali u BiH ne žive Turci, šta će o BiH raspravljati turski predsjednik? S kojim pravom? I zašto ne reagiraju ti “demokratski” političari iz EU.
NE VOLIM TE ALIJA ZATO STO SI BALIJA,( TURCIN).
Milanović ima toliko problema u Hrvatskoj i sa samim sobom tako da se kani BIH.