Nevjerojatno je da nitko niti na jednoj razini u državi ne zna kako se talijanski otpad našao u BiH.
Naime, nakon što je otkriveno preko 250 tona otpada nepoznatog porijekla leži u krugu nekadašnje tvornice Grmeč u Drvaru te u Bosanskom Grahovu, i u Bihaću se pojavio sličan otpad.
Naime, glasnogovornik MUP-a Unsko-sanske županije Ale Šiljdedić, potvrdio je medijima da su policijski službenici i inspekcija odmah po prijavi izašli na teren i svjedočili deponiranom otpadu na području Bihaća.
Dodao je, međutim, da se ne može tvrditi da je to onaj isti koji je već danima u Drvaru i Bosanskom Grahovu te da je već započeta istraga kako bi se utvrdile sve potrebne informacije i okolnosti.
Pravci i povezivanje
“Nemamo podatke tko je dovezao otpad, tko je to potpisao i naručio ukoliko je netko sklapao određene poslove i odakle je i zašto došao u Bihać. U tijeku je istraga i ispitivanje slučaja i provjera vlasništva vozila na osnovu tablica koje imamo o kojem je gospodarskom subjektu riječ, kako se otpad pojavio tu i o kakvoj je vrsti otpada riječ. Može li se povezati s ovim otpadom iz Drvara to još ne mogu potvrditi. Obaviještena je inspekcija i nadležno Tužiteljstvo, oni su na terenu i mi ćemo svoju istragu voditi u tom pravcu kako bi utvrdili je li sve uredu i regularno i zbog čega je na tom mjestu deponiran”, kazao je Šiljdedić.
Prema informacijama s terena najmanje jedan veliki kamion otpada je istovaren na tom području.
“Međutim, sve ukazuje na to da postoji mogućnost i da je riječ o dva kamiona otpada, ali količinski kilažu ne mogu potvrditi jer se uglavnom radi o tekstilu koji ne bi trebao biti previše težak. Ne bi trebalo biti problema ako je riječ samo o tekstilu, međutim, trebamo utvrditi i postoji li tu i medicinski otpad te štetne tvari. Lokacija na kojoj je trenutno otpad ne bi trebala biti niti je prostor da se on na takav način tu deponira. Ako je neki repromaterijal ili sirovina za nešto onda trebamo utvrditi može li firma koja ga je naručila to u drugom pravcu iskoristiti”, istaknuo je Šiljdedić.
Otpad iz Italije
Istodobno, direktor za inspekcijske poslove Hercegbosanske županije Dubravko Kovačević rekao je da otpad iz Italije mora biti odmah uklonjen s područja Drvara i Bosanskog Grahova i vraćen odakle je dovezen.
Naime, po nalazu ekološkog inspektora utvrđeno da taj otpad, koji je definiran kao reciklažni, nije reciklažni, nego za deponiju.
“Naloženo je da se otpad odmah ukloni i da se mjesta gdje je deponiran otpad vrate u prvobitno stanje”, rekao je Kovačević.
Ministarstvo graditeljstva, obnove, prostornog uređenja i zaštite okoliša Hercegbosanske županije i obznanilo je da je gospodarskom društvu KROM reciklaža d.o.o. izdalo dozvolu za upravljanje otpadom, za obavljanje poslova sakupljanja, skladištenja i reciklaže neopasnog otpada, koje rješenje je pored podnositelju zahtjeva (stranci) ujedno dostavljeno i Upravi za inspekcijske poslove Hercegbosanske županije.
Adresa Općine
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo najavila je da će podnijeti krivičnu prijavu i zatražiti od nadležnih istražnih organa da ispitaju sve dozvole. Iz Drvara je pak ministrica prozvana da je dozvolu za otpad izdala na dan kad je proglašeno stanje pandemije u Federaciji BiH. S druge strane, pojedine informacije govore kako je firma koja je potpisala uvoz otpada registovana je na adresi Titova 1, što je inače i adresa zgrade Općine Drvar.
No, zanimljivo je u svemu ovome da nitko ne zna kako je misteriozni otpad završio u našoj zemlji, a, prema svemu sudeći, riječ je o još jednom pokazatelju u kakvom je rasulu ova zemlja.