Prema podacima meteorološke postaje, od 2. prosinca na području grada Imotskog zabilježena je 661 litra kiše po četvornom metru, pri čemu je samo tijekom proteklog mjeseca to područje “natopilo” 559 litara kiše po kvadratu, što predstavlja rekord.
Ako se tome dodaju i tvrdnje upućenih stanovnika općine Runovići i Zmijavci koji se amaterski bave meteorologijom, spomenute brojke su veće za pedesetak litara, čime su i na njihovom području oboreni rekordi. Usporedno s tim, dotadašnji intenzitet izbijanja podzemnih voda tijekom prosinca je premašen u mnogim mjestima Imotske krajine, piše Slobodna Dalmacija.
Na cesti Proložac Donji-Ričice ima odrona kamenja i treba voziti oprezno. Poplavljeno je i stotinjak metara lokalne prometnice u Glavini Donjoj, na potezu od Kamenmosta prema Dilima, cesta nije zatvorena, ali se mora voziti usporeno i izuzetno oprezno.
Tijekom 37 dana, a nakon prvih količina vode koje su se “javile” u vrelima Modroga jezera, od 3. prosinca do 7. siječnja vodostaj je blizu razine od 80 metara. Nikada u tako kratkom roku nije bila dosegnuta ta visina. Koliko su podzemne vode bile jake svjedoči i podatak da je prvi put zabilježeno kako voda izvire i s južne strane Modroga jezera, točno ispod prve serpentine.
Južni dio Imotsko-bekijskog polja potpuno je pod vodom. Razlog tome je i usporeno ispuštanje vode iz rijeke Vrljike prema hidroelektrani u Peć-Mlini u Bosni i Hercegovini. Pod vodom su mnogi vinogradi i ostale obradive površine, no većih šteta tu ne bi trebalo biti.
Voda nadire i u Prološko blato, akumulacijsko jezero Ričice i Crveno jezero, a svih pet izvorišta rijeke Vrljike stalno izbacuju enormne količine vode. Budući da meteorolozi najavljuju nove oborine, čini se da će ovi spomenuti rekordi na području Imotske krajine vrlo brzo biti nadmašeni.