Strani borci iz BiH koji su trenutačno s terorističkom organizacijom ISIL u zoni sukoba u Siriji i Iraku koriste društvene mreže kako bi zagovarali napade u BiH.
S obzirom na to da je većina dobrovoljaca na području Sirije i Iraka bila izložena dodatnoj radikalizaciji te da su stekli vojne vještine u izravnom sudjelovanju u borbenim aktivnostima u Siriji i Iraku, nakon čega su se vratili u BiH, ne može se sa sigurnošću isključiti njihovo eventualno nezakonito djelovanje”, upozorava se u informaciji o stanju sigurnosti u BiH koja je objavljena jučer, piše Večernji list BiH.
Sadržaj tog dokumenta, čiji je autor Ministarstvo sigurnosti BiH, ozbiljno kompromitira ranije istupe samog ministra Dragana Mektića koji se obračunavao s dužnosnicima Republike Hrvatske, ponajprije predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović. “Aspiracije Islamske države na Balkanu, u kojima je BiH predstavljena kao dio islamskoga kalifata, opravdavaju procjenu kako bi eventualni priljev migranata s Bliskog istoka na teritorij BiH predstavljao ozbiljan sigurnosni rizik zbog moguće infiltracije terorista u migrantske strukture”, stoji u izvješću i dodaje se kako su posebno za BiH i regiju opasne radikalizirane osobe koje se vraćaju u BiH nakon što su se borile u redovitim terorističkih organizacija u Siriji i Iraku.
Opasnost od terorizma, porast korupcije i organiziranog kriminala, sve veći broj stranaca…, izravni su udar na sigurnost BiH. Stanje sigurnosti u svakoj zemlji ključno je za mnoge procese, osobito za dolazak stranih investitora, financiranje projekata od međunarodnih institucija, ali i pozitivne ocjene europskih institucija.
Upozorenje susjeda
Kada je u pitanju BiH, stanje sigurnosti je pod povećalom zbog prošlih negativnih iskustava, ali i sadašnjih opasnosti koje su prijetnja i cijeloj regiji. U posjedu smo informacije o stanju sigurnosti u BiH 2016. koju je Vijeće ministara BiH razmatralo i usvojilo te nakon toga poslalo u Parlament BiH. Iako bh. dužnosnici nastoje stanje u BiH prikazivati boljim nego što podaci pokazuju, uvidom u ovaj dokument u protekloj godini zabilježeni su brojni problemi.
Na njih su upozorili dužnosnici susjednih zemalja, prvenstveno Hrvatske, s bojazni kako se opasnosti iz BiH ne bi prenijele u EU, ali u BiH ta upozorenja nisu prihvaćena dobronamjerno. Upravo ovo izvješće prikazuje kako su strahovi Europe, kada je u pitanju BiH, u nekim segmentima ipak opravdani iako je stanje sigurnosti za prošlu godinu ocijenjeno kao zadovoljavajuće. “Kada se 2016. rezimira sa sigurnosnoga aspekta, može se reći kako je bila dinamična i izazovna za sve sigurnosne agencije.
Zbog terorističkih napada koji su se dogodili u BiH i Europi u 2015., u 2016. BiH je ušla suočena s ozbiljnim sigurnosnim prijetnjama, što je iziskivalo neprekidni rad i angažman svih agencija kako bi se spriječilo ponavljanje tih akata”, naznačeno je u dokumentu. Kao prioritet se navodi borba protiv terorizma u svim njegovim oblicima. Evidentna je visoka indoktrinacija terorista, prije svega, preko društvenih mreža, ali i njihova organiziranost preko tih istih mreža. “Smanjeno je djelovanje ekstremista koji vrbuju ‘dobrovoljce’ za odlazak na strana ratišta i njihovo pristupanje jedinicama ISIL-a te je sada prisutan problem povratka tih indoktriniranih ‘dobrovoljaca’ u BiH.
Posebno je važan projekt deradikalizacije i potreba rada s osobama koje su već osuđene za terorizam kako bismo odbacili radikalne ideje, a time i prestali predstavljati sigurnosnu prijetnju.
U idućem razdoblju predstoji ozbiljan posao na deradikalizaciji i odvraćanju posebno mladih ljudi od radikalizma i ekstremizma”, navodi se u dokumentu, piše Večernji list BiH. Prema podacima svih policijskih agencija i institucija BiH, u 2016. nije bilo terorističkog napada (u 2015. godini bila tri).