Mladić iz BiH dobio titulu “najvećega uhljeba” od Zagreba do Beograda

Neslužbenu titulu “najvećega uhljeba” od Zagreba do Beograda, uključujući kompletnu Bosnu i Hercegovinu sa svim svojim entitetima, od ovoga tjedna nosi Sarajlija Halil Sulejmanović.

Njemu je tek 25 godina i izabran je za direktora Boračkoga zadružnoga saveza Federacije BiH, što je bio okidač za krunidbu na društvenim mrežama i brojnim portalima. Krenulo je iz Sarajeva i u jednom danu prelilo se izvan granica BiH.

Na čelu udruge policajaca uglavnom se nalazi trenutni ili bivši policajac, prvi čovjek udruge liječnika je uglavnom liječnik ili bivši liječnik, dok vatrogasni dom vodi čovjek koji je bar jednom gasio vatru. Ipak, na čelu Boračkoga zadružnoga saveza FBiH, jednoga od brojnih braniteljskih saveza u BiH, nalazi se Halil Sulejmanović, čovjek koji je rođen ratne 1993. godine, rezonirali su uz objavljenu vijest o Sulejmanovićevu izboru na portalu Klix.ba.

No, prava lavina krenula je s komentarima čitateljima, u pravilu iznimno motiviranima kada su u pitanju fotelje i put koji vodi do njih.

Rođen na Treskavici tijekom akcije. Što nije jasno???, glasio je je jedan od tih komentara, dok se u drugome prognozira: Ovaj će u tridesetoj postati predsjednik SUBNOR-a, piše Slobodna Dalmacija.

I ne bio, kad mu Sava Kovačević pogibe pred očima, uskače treći “komentator”.

Isti dan kada se pojavila vijest, svoga direktora pokušali su obraniti i iz Boračkoga zadružnoga saveza.

Direktor Halil Sulejmanović educiran je u polju međunarodnoga i domaćega poslovnoga prava i u pogledu registracije, upravljanja, vođenja i poslovanja naših zadruga kao naših najvažnijih životnih projekata, što neminovno vodi ka njihovoj uspješnosti i stabilnosti, naveli su u svom priopćenju.

Ipak, to nije zaustavilo lavinu podrugljivih komentara. Zato su iz Slobodne Dalmacije u utorak pokušali doći do samoga Halila, i na kraju uspjeli.

Vi ste danas 200. koji me nazvao, odmah se požalio.

Prema onome što je kazao, fotelja i posao koji obavlja daleko su od bilo kakvoga uhljebništva.

Ja nisam direktor ili predsjednik nikakve braniteljske organizacije, već Boračkoga zadružnoga saveza koji je kao pravna osoba na sudu osnovan i registriran krajem prošle godine. Da bi savez nosio ovaj prefiks “borački/braniteljski”, u njegovom članstvu mora biti više od 70 posto braniteljske populacije, a to znači i branitelja i članova njihovih obitelji, pojašnjava Sulejmanović.

Njegov otac Samir bio je u ratu pripadnik Armije BiH, a do smrti, prije dvije godine, prilično aktivan u veteranskim udrugama. Inače, Halil je 1993. godinerođen u Splitu, gdje mu je majka, dok je otac ratovao, bila u izbjeglištvu. Sulejmanović mlađi završio je studij međunarodnoga poslovnoga prava u belgijskom Gentu.

Moj otac nije mogao gledati da njegovi suborci na ulici traže svoja prava, a pogotovo zamisliti da se sutra u istoj poziciji nađu njihova djeca, jer, realno govoreći, braniteljska generacija lagano izumire. Ja sam ponosni sin svoga oca i zajedno s jednom grupom mlađih ljudi okupili smo se u Savezu s ambicijom da riješimo trenutne probleme, ali i napravimo nešto da se sutra ne bismo našli u ulozi naših roditelja. A to da smo dobili 2,8 milijuna od Ministarstva je čisti falsifikat. Radi se o ukupnom iznosu podijeljenom od 2016. godine na račune stotine zadruga i pojedinaca koji su se u njih udruživali, reći će Sulejmanović, koji sebe zbog svega ne drži nikakvih uhljebom.

Radim na čistoj volonterskoj osnovi i živim od onoga što zaradim u svojoj firmi, ponosno dodaje.

O politici, pak, nije želio ni riječi reći.