Mjesecima svjedočimo poskupljenjima osnovnih životnih namirnica, ali i naftnih derivata. Razlozi poskupljenja su poznati i neizbježni zbog krize na svjetskoj razini.
Kako u ovakvim situacijama zaštititi potrošače? Novinari Federalne televizije pitali su što domaće vlade mogu i trebaju uraditi.
Iz dana u dan, cijene divljaju, a stabilizacija se očekuje tek na proljeće sljedeće godine. Analitičari navode da je aktualna poskupljenja u BiH prouzrokovao set objektivnih ekonomskih okolnosti, a koji su izvan utjecaja domaće politike.
Globalni razlozi su uzrok navedenom, prije svega energetska kriza, promjene u lancima opskrbe širom svijeta, ako i izlazak iz covid recesije, odnosno oporavak, vraćanje povjerenja na tržište, optimizam po pitanju potrošnje – sve to vodi poskupljenju. Također imamo inflatorne efekte, a najavljuje se i stagflacija na globalnoj razini, navodi za entitetsku televiziju ekonomski analitičar Admir Čavalić.
Potrošačka košarica jedne obitelji u Bosni i Hercegovini povećana je na iznos veći od 2.000 KM, zbog čega mnogi građani, takoreći, preživljavaju. U aktualnom razdoblju, ključno je pitanje – mogu li i kako vlasti zaštititi građane od poskupljenja?
Jedina mjera koja ostaje državi na raspolaganju jesu robne rezerve i inspekcija kroz kontrolu marži. Robne rezerve služe da bi se povećala ponuda i smanjila finalna cijena na tržištu i one su zbog toga i kreirane da bi neutralizirale ove negativne efekte, objašnjava ekonomska analitičarka Hatidža Jahić.
Iz Direkcije za robne rezerve su se oglasili dopisom:
S obzirom na to da BiH predstavlja malu ekonomiju podložnu globalnim utjecajima, Vlada ima ograničenu moć djelovanja, naročito u vezi sa pitanjem makropolitike. Iz Vlade FBiH, pak, kažu da nisu ostali neosjetljivi na aktualne probleme građana, te da nisu sjedili skrštenih ruku.
Vlada je donijela u okviru zakona o kontroli cijena dvije odluke koje su na snazi od 3. travnja. To je odluka o neposrednoj kontroli marže cijena – cijene marže za 17 egzistencijalnih proizvoda su zamrznute. Federacija je teritorijalna jedinica gdje je to još na snazi. Vlada je donijela odluku o neposrednoj kontroli marže nafte i naftnih derivata – 6 feninga veleprodaja i 25 maloprodaja, podsjeća Goran Miraščić, savjetnik premijera FBiH.
Isti problemi i u RS-u. Zbog inflacije, ali i kritike koje je na račun Vlade iznosila opozicija. U ovom entitetu uvedena je marža na osnovne životne namirnice u prometu na veliko. No, struka tvrdi – ni ovo nije dovoljno.
Uredba je donesena prije svega radi smanjenja maloprodajnih cijena osnovnih životnih namirnica, radi zaštite životnog standarda našeg stanovništva, ističe za FTV ministrica turizma i trgovine Republike Srpske Suzana Gašić.
Razdoblje u kojem se nalazimo vrijeme je za aktiviranje robnih rezervi, ali kako njih očigledno nema dovoljno, teško se možemo osloniti na ovu interventnu mjeru. Sve ovo je pokazatelj loše socio-ekonomske politike koja se vodi u BiH. Našim građanima jedino preostaje da se do proljeća snađu kako znaju i umiju.
9 komentara
Ja proizvodim hranu i sam odredjujem cijenu.Puno ce vam rezerve korigirati cijenu pa kad to pojedete di onda.Ako vam se ne svidja cijena nas proizvodjača izvolite u polja i staje i na rad. Ako nemate zemlje ima posla kod nas za čobane i kopače.
Mogu a neće.
Mogu li vlasti zaštiti građane od vlasti?
Ane,Ane ne mogu i ne smiju.Prošla su vrimena onog krvnika Tite kad je mogao i pokupiti od jadnog seljaka ito bezplatno za svoje proklete komunjare.Nadam se da ti nisi njihova sljedbenica.
Mogu…malo manje sebi u dzepove i svima dobro
Oni ih mogu zaštititi tako što će im još više poskupit komunalne naknade
Ma mogli bi oni malo na kišu bez kišobran. Malo ih odmaknite od topli kancelarijama jer ih nisu zaslužili….
Kako nemogu nek salju pravu inspekciju a ne korumpirane potplati i njih radi sta ocesjer sve jednako od vlasti suda i inspekcije
Ja mislim da smo mi to sve zaslužili ovo što nam rade jer mi sami sebi ne mislimo dobro, vazda nama neko kriv a nitko niti se buni ni ništa,kad želimo biti garibi i siromasni neka nam ovo rade bolje nismo ni zaslužili