U davna vremena kupovala se montažna kuća jer je bila puno jeftinija od zidane. Danas to više nije argument. Kako montažne kuće posljednjih godina postaju sve popularnije rješenje stanovanja i doživljavaju svoju renesansu na tržištu nekretnina, prije svega treba tražiti brzinu njihove gradnje, energetsku učinkovitost, kvalitetu i ekološku održivost. Ali jesu li još uvijek ekonomski pristupačniji od tradicionalne gradnje? Kako bismo dobili valjan odgovor, iz razgovora s menadžerima bosanskohercegovačkih tvrtki koje se bave proizvodnjom ovakvih kuća saznali smo da je potrebno uzeti u obzir nekoliko faktora; o kakvom se modelu kuće radi, o materijalima, zahtjevnosti projektiranja, a time i konstrukcije…, jer sve navedeno čini cijenu objekta, kao i kod zidane zgrade.
Brzina gradnje i ušteda energije
„Montažne kuće bile su mnogo više poput baraka u ranijim sustavima gradnje. Sada je montažna gradnja toliko uznapredovala da jednostavno postaje jedino realno rješenje problema stanovanja. U posljednje vrijeme dosta se radi na dizajnu i novim materijalima, pa je zaslužna i estetika novih kuća. Cijena nije uvijek niža od zidanih kuća, ali kvaliteta montažnih kuća je nemjerljiva. Okvirna cijena montažnih kuća je oko 750 maraka po metru kvadratnom za sivu fazu, a do 1.500 maraka po metru kvadratnom za ključ u ruke“, kaže za Forbes BiH Milenko Stevanović, vlasnik Steco centra, jednog od najuspješnijih bh. centara. tvrtka za izgradnju montažnih i drvenih objekata u Bosni i Hercegovini i inozemstvu. Osim na domaćem tržištu, najprisutniji su na tržištu Nizozemske, Švicarske i Hrvatske, a najveći su izvoznici na australsko tržište, gdje ove godine imaju ugovore za više od 100 kuća koje će graditi na tom dalekom tržištu.
„U Australiji je to drugačiji, skeletni sustav gradnje, gdje se cijela gradnja radi na licu mjesta, što postaje veliki problem jer imaju veliki nedostatak stručne radne snage. Potrebe su puno veće nego što građevinske tvrtke iz Australije u ovom trenutku mogu graditi, pa su se obratile nama. Ponudili smo mnogo bržu i jednostavniju gradnju koja je prihvaćena”, kaže Stevanović i dodaje da je potražnja za višekatnicama trenutno u ekspanziji u zemljama EU.
„Potražnja za montažnim kućama je kontinuirana, unatoč primjetnoj krizi koja je vidljiva u gotovo svim zemljama EU. Trenutačno je potražnja za individualnim kućama nešto manja u odnosu na potražnju za višekatnicama, ali u svakom slučaju primjetan je ukupan rast potražnje. Glavni čimbenici su brzina gradnje, velike uštede energije, što je vidljivo kod montažnih objekata, kao i cijene“, kaže Stevanović.
Zahvaljujući neupitnom kvalitetu i individualnim projektima, kaže, ova tvrtka prodaje i gradi sve više kuća širom Bosne i Hercegovine.
Cijena nije uvijek niža od zidanih kuća, ali kvaliteta montažnih kuća je nemjerljiva. Okvirna cijena montažnih kuća je oko 750 maraka po kvadratu za sivu fazu, a do 1.500 maraka po kvadratu za ključ u ruke”, kaže za Forbes BiH Milenko Stevanović.
„Na području Bosne i Hercegovine rok isporuke i izgradnje kuće je do 90 dana. Naš trenutni kapacitet je dvije kuće dnevno, ali trenutno proizvodimo nešto više od jedne kuće dnevno”, kaže Stevanović i dodaje da se mlađe generacije češće odlučuju za gradnju montažnih kuća, iako je to, napominje, nije pravilo.
Montažne kuće grade se puno brže od tradicionalnih kuća jer se većina gradnje odvija u kontroliranim tvornicama. Tada se na licu mjesta izvodi samo montaža dijelova, što znatno skraćuje vrijeme potrebno za izradu.
“Poznato je da je u ovom trenutku gotovo nemoguće osigurati majstore za gradnju, pa se puno toga rješava montažnom gradnjom.
Velika prednost je u uštedi potrošnje energije tijekom eksploatacije montažnih kuća.
Iz Bosne i Hercegovine prošle godine izvezeno je montažnih kuća u vrijednosti od 136,5 milijuna KM
Budući da je rok kompletne izgradnje montažnih kuća znatno kraći nego kod klasične gradnje, useljenje u kuće se ubrzava i do godinu dana“, objašnjava Stevanović i dodaje:
„Osnovni materijali od kojih se kuće grade su drvo kao konstruktivni materijal, izolacija koja je sve ekološka, cementne i OSB ploče kao dio sustava gradnje i naravno stolarija, pločice kao i drugi materijali za završne radove koji se također koriste. u kućama od cigle.”
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, prošle godine iz BiH je izvezeno montažnih kuća u vrijednosti od 136,5 milijuna KM, a uvezeno ih je u vrijednosti od 6,5 milijuna KM. Najveća izvozna tržišta naše zemlje su: Hrvatska, Njemačka, Austrija, Italija, dok najviše uvozimo iz Turske, Srbije i Kine. Kompletna konstrukcija se proizvodi u BiH, nakon čega se transportira u druge zemlje.
Eldin Čolak, tehnički direktor bosanskohercegovačke tvrtke Promo iz Donjeg Vakufa, koja ima urede u Sarajevu i Zagrebu, a 80 posto svoje proizvodnje izvozi u inozemstvo, uglavnom u zemlje EU, kaže da je u posljednjih nekoliko godina primjetan rast trend moderne arhitekture. Najzastupljeniji su funkcionalni, jednostavni objekti s blagim nagibom krova.
Na domaćem tržištu zamjetan je rast prodaje od 20 posto u odnosu na 2023. godinu, kaže Čolak.
Montažne kuće su još uvijek, kaže, nešto povoljnije od tradicionalnih, iako je teško izravno uspoređivati ova dva različita sustava gradnje s obzirom na njihovu raznovrsnost u kvaliteti.
„Jedna od prednosti montažne lake gradnje je jednostavnost u protupotresnoj gradnji u potresno ugroženim područjima. Zbog toga smo bili uključeni u niz projekata u Italiji nakon razornih potresa, a nedavno i u Hrvatskoj nakon potresa koji se dogodio 2020. godine“, kaže Čolak.
Za montažu montažne kuće na parceli potrebno je da vlasnik parcele ima građevinsku dozvolu i potrebne komunalne priključke.
“Za izgradnju kuće od 100 kvadrata treba nam 90 dana. Za naše kataloške kuće obično je potreban nešto kraći rok, ali s obzirom da uglavnom radimo kuće po narudžbi, uzimamo ovaj rok od tri mjeseca kao relevantan rok izgradnje. Klijent dobiva kompletnu projektnu dokumentaciju za ishođenje građevinske dozvole, a potpisivanjem ugovora dobiva jamstveni rok i jamstvo na izvedene radove i ugrađene materijale koje je svugdje u svijetu isto, a iznosi dvije godine. Vijek trajanja kuće je 100 godina“, kaže Čolak i naglašava da je područje vezano uz montažne kuće i jamstvo definirano zakonskim propisima.
“Primjetan je rast prodaje od 20 posto na domaćem tržištu u odnosu na 2023. godinu. Jedna od prednosti montažne lake gradnje je jednostavnost protupotresne konstrukcije“, kaže za Forbes BiH Eldin Čolak.
Ono što smo mogli čuti od oba naša sugovornika jest da se pri projektiranju kuća uzimaju u obzir sve preferencije, potrebe i želje kupaca.
Životni vijek montažne kuće može značajno varirati ovisno o različitim čimbenicima, uključujući kvalitetu gradnje, korištene materijale, održavanje i klimatske uvjete. Stručnjaci za ovo područje objašnjavaju da je nakon 50 godina starosti kuća “zrela” za održavanje.
Izbor između zidane i montažne kuće ovisi o prioritetima vlasnika, budžetu, vremenskim ograničenjima i dugoročnim planovima. Obje mogućnosti imaju svoje prednosti i nedostatke, a najbolje rješenje ovisit će o specifičnim potrebama i okolnostima.
Zašto je montažna kuća otpornija na potres od zidane?
„Težina montažnih kuća neusporedivo je manja od težine klasičnih zidanih kuća, a upravo ta karakteristika smanjuje vjerojatnost oštećenja prilikom potresa.
Samo drvo, kao i spojevi elemenata u montažnim kućama, znatno su elastičniji od materijala i spojeva u masivnoj gradnji, kod potresa se savijaju, održavajući cijelu konstrukciju stabilnom, bez štetnih posljedica i urušavanja. Time je omogućena ugradnja montažnih kuća u trusnim područjima“, kaže Stevanović.
3 komentara
Kuco moja od zelene gore vitar pune somici se ore
sve je to ok ali isao sam ja u bosnu gledat cijene i dodje te isto kao da pravis prvu kucu tako da se po mom misljenju to neisplati i to nikad nece bit kvalitetno kao prava kuca od betona i blokova. bezveze. cijena kvadrata 1900km naplacuju kljuc u ruke po kvadratu . stari moj napravis vilu za 200 000km za te pare od 120 kvadrata jednokatnicu
Kuco moja od zelene gore vitar punesomici se ore to su vam te montazne kuce