U malom Broćanskom selu Paoča, župa Gradnići, na današnji dan, 9. listopada 1871. godine, rodio se Franjo Buntić – sin Mije Buntića i Matije r. Stojić koja je bila rodom iz Dragićine, župa Čerin. Kršten je kao Franjo Buntić, a ime Didak uzeo je kao franjevac. U Franjevački red stupio je sa 16 godina.
Teologiju i filozofiju studirao je u Innsbrucku u austrijskom Tirolu. Za svećenika je zaređen 1894. godine, a mladu misu proslavio je u rodnoj Hercegovini, u koju se konačno i vratio za trajno 1895. godine, piše Brotnjo.info.
Fra Didak Buntić zalagao se za opismenjavanje naroda u Hercegovini krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Djelovao je iz Širokog Brijega, gdje je predavao u gimnaziji, no brinuo se i za škole u okolici, u kojima je uveo specifičnu metodu širenja pismenosti u kojoj su pripadnici naroda prenosili dalje svoje znanje nakon što bi ga stekli u školi.
Najznamenitija fra Didakova zasluga bilo je spašavanje hercegovačkog pučanstva od gladi tijekom Prvog svjetskog rata.
Naime, u ratnim uvjetima nedostatka hrane i općeg kaosa u proizvodnji i opskrbi, pojavila se u Hercegovini glad, koja je prijetila smrću velikog broja ljudi.
Fra Didak se tada snažno aktivirao i posjetio je samog cara u Beču tražeći pomoć. Uspio je osigurati prijevoz za tisuće najugroženijih – djecu iz Hercegovine – prema hranom bogatijim krajevima.
Procjenjuje se da je spasio oko 17 tisuća djece organizirajući im transport u Slavoniju i Srijem, gdje je nestašica hrane bila manja.
Tako spašena djeca vraćena su kasnije svojim domovima. Ipak, dio djece ostao je trajno u sjevernijim krajevima, bilo zbog toga što su im poginula oba roditelja, bilo po vlastitoj želji. Nakon rata, godine 1919. fra Didak izabran je za provincijala hercegovačkih franjevaca.
Umro je u 50-oj godini života na Čitlučkom polju od srčane kapi, 3. veljače 1922. godine, dok je s prijateljima tražio mogućnosti za njegovu melioraciju.
15 komentara
Ovakvi ljudi su velikani nase povijesti.
Ovaj jad danas pogotovo vlast ne da bi spasavao vec bi iz usta uzimao sirotinji.
Šta reče???
Danas vlast bi uzimala sirotinji iz usta???
Dobro ti jutro !
Pa šta rade komunjare od 1990 do 2021, pa i prije od 1945 ??
Ubijaju hrvatski narod i protjerivaju ga.
Zar jos ima komunista u Grudom je li to moguce ili su to oni sta su obukli dresove hdza..a Didaku pokoj vjecni pravom sveceniku i narodoljubu
Šta vam je Čovi i njegova družina već komunisti?
Pokoj mu dusi ,toga vise nema
Sveti Didak
To sto je bilo dobroga odavno je nestalo u Hercegovini.Malo je onih sto u sebi nose dobrotu,ljubav za svog bližnjega ali nadam se da ima pa i neka je u manjini.Koliko vas ima da ste dobrovoljno prihvatili i svoje bliznje kada su bježali od ratni strahota u proslom ratu.
Neka nam svima bude uzor i putokaz kako cjeniti ljude i poštivati boga i njegove zakone nažalost mi smo se kao narod moralno srozali do dna
Moja Hercegovina nije ona prava,nekadašnja,poštena,ljudska.Žalosti me svaki put kad posjetim moj rodni kraj i zato posjecujem samo moje pokojne a ovo živo nije to vise ono pravo.Žalosno je ali istinito.
To su bila teško vrijeme pogotovo u Hercegovini koja je bila nerazvijena i siromašna regija.
Danas se Slavonija iseljava slika se promijenila.
HERCEGOVINA U ❤️.
Svako ratno vrijeme nosi posljedice.
Hercegovina je danas bogata i razvijena za razliku od Slavonije.
Neka si se ti snašao i otišao da ne kvariš i onako loš nam prosjek. Dok si ti bio u Hercegeovini to je bilo to. Od kad tebe nema sve jad i čemer.
Svako ti dobro želim
ZA KOMENTAR AA.
Moj prijatelju Hercegovina je raj na zemlji
a kukolja ima u svakom žitu…..
Sto ste to u Hercegovini napravili sami.Stalno kukate e mi jadni,ostali čuvati dom,nase roditelje i didovinu.Ma jeli ostali ste jer ste nesposobni da se maknite om materine suknje,cacine kuce i čanjka.Neka vam Hrvatske koja vam šalje ko njvecoj sirotinji i onda kažete da ste bogatiji od slavonije a kada ste vi nešto poslali u tu istu Slavoniju.
Za komentar os.
Sami birate vlast i sami odlučujete o svojoj egzistenciji.