Ljubitelji avanturističkih sportova i prirode ovih su dana dobili još jednu atraktivnu destinaciju obogaćenu sportskim, rekreativnim i edukativnim sadržajem.
Očišćeno 1350 kvadrata
Riječ je o Edukativno-rekreacijskom kompleksu Masna Luka na području Parka prirode Blidinje, gdje je postavljen i zipline. Naime, HGSS – Stanica Posušje uspješno je aplicirala na projekt “Edukativno-rekreacijski kompleks Masna Luka” te dobila sredstva za uređenje kampa u Masnoj Luci.
Kako su naveli na službenoj Facebook stranici Općine Posušje, projektom su se obogatili sportski, rekreativni i edukativni sadržaji.
Njime su se omogućili kratki, jednodnevni ili višednevni boravci, edukacija, odmor i rekreacija posjetitelja svih dobnih skupina, prvenstveno obitelji s djecom i školaraca s područja općine Posušje i šire.
Očišćeno je 1350 metara četvornih prostora od šiblja, iskopan je kanal i u njega su postavljena 32 metra vodovodnih cijevi za dovod pitke vode od izvora do novosagrađene slavine u kamenom zidu. Time je izvorska planinska pitka voda stalno dostupna za sve posjetitelje na području Parka.
Nabavljena je i oprema za zipline koji je postavljen s četiri ljuljačke i dvije klackalice te je izgrađena platforma za zipline. Postavljena je i ploča sa sigurnosnim uputama za korištenje, navode iz Općine Posušje.
Inače, kompleks je realiziran u sklopu projekta Via Dinarica koji provodi i sufinancira UNDP u BiH, uz financijsku podršku USAID-a i talijanske agencije AICS. Via Dinarica povezuje sedam zemalja i teritorija kojima se proteže planinski lanac Dinarskih Alpa: od Slovenije do Albanije.
To je platforma koja služi za razvoj lokalnih zajednica i malih poduzeća aktivnih na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini u oblasti ugostiteljstva i pružanja turističkih usluga na otvorenom, kao i za promociju turizma u prirodi i kulturnog nasljeđa.
Prva faza projekta, koji su financirali USAID i UNDP (2014. – 2017.), bila je usmjerena na dio planinskog lanca u BiH koji predstavlja srce Via Dinarice, a provedena je u suradnji s lokalnim partnerima. Prepoznavši potencijal, AICS i USAID, s lokalnim partnerima, odlučili su podržati provedbu druge faze projekta, što je rezultiralo otvaranjem brojnih novih radnih mjesta.
1,8 milijuna USD
Naime, do kraja 2021. gotovo 1,8 milijuna USD uloženo je u razvoj turističkih usluga i javne turističke infrastrukture. Obilježeno je preko 500 kilometara novih Via Dinarica staza, osnovana tri Via Dinarica centra, dok su tri krovne organizacije dobrovoljnih spasilačkih službi samo u BiH opremljene i osposobljene za poboljšanje sigurnosti.
10 komentara
Svaka cast pd plocno
Strašan projekt,jeli kao i zip line u Pec Mlinima?
Za koliko stoljeća ce se isplatiti uloženi novac?
Novac se ulaze u djecu,da budu zdrava i da se druze a ne u gluposti da se vozis na sajli…
Bravo 😊Axd
Sad ce se matere klizat
Pokakilo vas blidinje
Silno,velicanstveno očistili dulum šume,prokopali kanal od 30mt.postavili sajlu i par ljuljaski i to vam je pothvat stoljeca.Sve bi to napravili 2 ex gastarbajtera za misec dana za par tisuca maraka.
Želio bih upoznati ” bisere” koji su proveli ovo ZAGAĐENJE I NAGRĐIVANJE…nije mu mjesto tu. Uništite sve bolesnici…
Na Blidinju izgradili vikendice veliki domoljubi koji su se lopovlukom obogatili u ratu i nakon njega a na štetu običnih ljudi Hrvata. Njima se pogoduje ovakvim sadržajima koji se financiraju iz proračuna a puno prioritetnijih stvari neće nikada biti realizirano.
Borajna,mozda si i u pravu 90 posto tih vikendica je od sumnjivih ko fol gazda i tajkuna poslije ratnih to je se kupovalo gore za kikiriki a sada nabili cjene kao da je u Dubrovniku..
Blidinje je mjesto ratni profitera i gore ne treba ići