Na području Federacije BiH nalazi se 14.808 skloništa i 17.164 zaklona koja se mogu koristiti u slučaju opasnosti od radioaktivnog oblaka ili većih količina otrovnih tvari iz kemijskih postrojenja, skladišta i slično.
Prema podacima Federalne uprave civilne zaštite, na području Unsko-sanske županije ima 23 skloništa ili zaklona, Posavske 258, Tuzlanske 6.837, Zeničko-dobojske 1.003, Bosansko-podrinjske 914, županije Sarajevo 1.108, Srednjobosanske 1.204, na području Hercegovačko-neretvanske županije 2.606, u Zapadnohercegovačkoj županiji 361, i Hercegbosanske županije 494 skloništa.
Zakonski okvir i održavanje skloništa
Zakon o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća te Uredba o mjerilima, kriterijima i načinu izgradnje skloništa i zaklona i tehničkim normativima za kontrolu ispravnosti skloništa i zaklona propisuju da vlasnici i korisnici skloništa moraju ista održavati u ispravnom i funkcionalnom stanju.
Također, Uredbom je propisano da tehničke i kontrolne preglede skloništa i zaklona, kao i izdavanje odobrenja za njihovu uporabu, može provoditi nadležno tijelo uprave koje je izdalo odobrenje za građenje.
“Na temelju kontrolnog pregleda zapisnički se utvrđuje u kakvom su stanju skloništa, odnosno unose se nedostaci s rokovima za njihovo otklanjanje”, navode iz Federalne uprave civilne zaštite za Fenu.
Primjerak zapisnika o obavljenom kontrolnom pregledu dostavlja se županijskoj upravi civilne zaštite i općinskoj službi civilne zaštite.
“Brigu o skloništima vode županijska, odnosno općinska tijela koja su nadležna za poslove prostornog uređenja, županijske uprave civilne zaštite i/ili općinske, odnosno gradske službe civilne zaštite”, naglašavaju iz Federalne uprave civilne zaštite.