Na pomolu rješenje za uzgajivače: Hercegovina će imati tri nove destilerije smilja

Uzgoj smilja počeo je tiho prije četiri godine, a sada je to glavni trend u poljoprivredi širom Hercegovine. Proizvođači su zadovoljni otkupnom cijenom i klimatski uslovi su savršeni za ovu kulturu.

Jedini problem, koji je posebno naglašen tijekom ove sezone, je nedostatak destilerija u kojima se od sirovine proizvodi ulje. Smilje se mora obraditi 24 sata nakon branja, a manjak destilerija doveo je do zabrinutosti da će mnogo uroda propasti.

Nove destilerije

Problem nedostatka destilerija mogao bi biti riješen još tijekom ove godine. Marinko Zadro, u Hrvatskoj poznat kao “kralj šećera”, a porijeklom iz Gruda, prošlog tjedna najavio je da će do kraja ovog mjeseca izgraditi destileriju koja će moći otkupiti 30 tona smilja dnevno. Marinkov rođak Ante Zadro, koji vodi projekat u Grudama, izjavio je za Faktor da će destilerija i hala za skladištenje biti izgrađene do 1. rujna ove godine.

– Kapacitet će biti od 30 do 40 tona. Prioritet za otkup će biti područje Gruda, ali nema ograničenja i za proizvođače iz drugih općina – dodao je Zadro.

Smilje je specifična biljka i na visinu isplate neće utjecati količina sirovine, nego kvaliteta.

– Prije svakog otkupa, vršit ćemo analizu i glavni kriterij za isplatu će biti količina ulja u smilju. Mi nećemo pljačkati ljude i ponudit ćemo im cijenu kojom će biti zadovoljni – tvrdi Zadro.

Još destilerija

Marinko Zadro nije jedini biznismen koji je prepoznao potencijal tržišta eteričnim uljem od smilja. Vinko Landeka iz Odjela poljoprivrede Zapadnohercegovačke županije rekao je za Faktor kako “nije samo Zadro u igri” i da će do naredne sezone biti izgrađene barem tri nove destilerije na području ove županije.

– Ovo je nova kultura i mi nemamo iskustva s njom. Vrijeme će pokazati da li se ona isplati, ali je evidentno da uzgajivači sve više mogu zaraditi od ove kulture. Ljudi krče lavandu i sade smilje – dodao je Landeka.