Državne vlasti BiH i oba entiteta najavili su do kraja ožujka 2023. godine produljenje zabrane izvoza drvnih sortimenata, oblovine i peleta kako bi ograničili njegovu cijenu te pomogli građanima i gospodarstvu.
Kako su izvijestili nakon sastanka ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca s entitetskim dužnosnicima, zaključeno je kako je potrebno zabraniti izvoz peleta na duže vremensko razdoblje, a procjene govore da to treba napraviti do 31. ožujka sljedeće godine.
Izvoz oblovine bi, pak, trebalo trajno zabraniti, mišljenja su iz državnog i entitetskih ministarstava u BiH. Unatoč ranijim mjerama zabrane izvoza, cijene peleta za ogrjev nisu se značajnije promijenile, potvrdio je i ministar Košarac.
Svjedoci smo da proizvođači peleta imaju ignorantski odnos, odnosno da ne pokazuju socijalnu odgovornost prema stanovništvu, rekao je ministar.
Najavio je da bi vlasti mogle dodatno ograničiti marže te odrediti najviše cijene peleta za domaću upotrebu.
11 komentara
Sad je kasno
Zasto bi privatnici pokazivali socijalnu odgovornost u zemlji gdje je stotine ministara,tisuce državnih sluzbenika od kojih vecina radi samo za sebe?
Titovi pioniri su posadili sumu,zasto ju ne popilati pa prodati u EU?
Nije jos nikome palo na pamet.
Što viša zabrana pelet sve skuplji tako da!?!?!? O čem se se radi???
Davno sam pročitao članak da svaki četvrti stanovnik BiH živi na budžetu tj. na državnim jaslama, a ostali će svakako “šutit i trpit” kao što smo se uvjerili zadnjih mjeseci i par godina (pandemija, poskupljenje goriva, povećanje plaća političarima…). Tako da ovim mjerama neće ništa napraviti, bolje bi bilo da ukinu akcize na gorivo, ali nema ništa od toga.
Bez STROGE kontrole granica od pouzdanih ljudi, uzaludan posao. Već će oni naći način da ga prebace, šverc cvjeta.
kakav šverc ,kakva nepravda pa izbori su prošli i sad nastupa BLAGOSTANJE,zar nam naši dični VOŽDOVI TO NISU OBEĆALI (a prošla je i opasnost od nacionalnog interesa)tako da nema razloga da ne poteče med i mlijeko nakon dugih trideset godina nacionalne ugroženosti.
Kakva zabrana mažete narodu oči, šverc cvjeta, pelet od 800 do 1000 maraka po toni, ko je tu budala, sve dok se cijena ne vrati ispod 500 km, pišete gluposti, i radite sve protiv naroda , s ovakvom politilom dovodite narod u siromaštvo, kao i mnogo drugih cjena ..ebali vi mamicu, od čega je taj pelet od zlata. Mrš
Netreba dati sumokradicama da uništavaju naše zajedničko dobro. Nije im šuma ostala od dede, djeda, a i ako su sta naslijedili to je minimalna količina koja nemoze zadovoljiti dnevnu potrebu u proizvodnji paleta.Problem su korumpirani lokalni mocnici koji prodaju zajedničko dobro a većinu para trpaju u stranke iz kojih su potekli i svoje džepove.
Sto se tice peleta ovoje katastrofa .ovoje nemoguce izdrzati .za obicnog smrtnika .samo treba narod da se digne na velike proteste sirom BIH
DRUGACIJE NECE SE MOCI IZACI NA KRAJ SA MAFIJOM
Sta pricate? Dali se mozda sirotinja grije na pelet? Koliko je 1l mlika? Svi bi bili gospoda i tonu peleta placali 300km nema toga brajo ajde pili u sumu pa malo cipaj pa vidi onda jeli skup pelet?
Ako ces bit gospodin plati cjenu brajo i grij se!
Pa zasto ste ukidali zabranu izvoza oni sr rjesili zaliha pa sad uvodite ponovo.Zabranite izvoz do kraja 2023 godine pa cete vidjeti cjene.