Mnogi Hrvati i dalje gledaju kako bi otišli iz Hrvatske u inozemstvo u neku od država gdje su bolja primanja i gdje mogu imati bolji životni standard. No, od Njemačke pa do zemalja preko oceana situacija nije kao što je nekad bila. Radnici ne žive od svog posla kao ranije.
Čini se kako je takvo stanje i u Kanadi gdje prema procjenama živi oko 250.000 hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka. Više od sto godina Hrvati iseljavaju u Kanadu u potrazi za boljim životom, a tijekom godina brojni su uspješno izgradili život u ovoj sjevernoameričkoj zemlji.
Jedna rasprava na Redditu otkrila je da i dalje postoji interes među mladima za preseljenje. Mladić je podijelio na društvenim mrežama kako on i njegova djevojka razmišljaju o preseljenju u Kanadu, zbog čega je potražio mišljenja i iskustva od onih koji su već tamo.
Situacija se promijenila
Mladića je zanimalo kakve su cijene nekretnina i najma, kakve su plaće i kako se živi.
“Cura i ja smo u dvadesetima i ozbiljno razmišljamo o preseljenju u Kanadu. Zanima nas više o životu tamo trenutno i mogućnostima. Nemamo završene fakultete, pa nismo sigurni koliko to može utjecati na naše mogućnosti zapošljavanja i prilagodbu. Zanima nas mišljenje i iskustva naših ljudi koji su se već preselili u Kanadu”, pitao je te dodao kako je svaka informacija dobrodošla.
No, nije se baš nadao odgovorima kakve je dobio. Mnogi su komentirali kako se situacija u Kanadi promijenila te isticali visoke cijene života.
“S obzirom na to da je napomenuo da imaju samo SSS, jedino što će moći raditi je u Timu Hortonsu za 1300 eura i živjeti s 10 Indijaca u dvosobnom stanu”, “Koliko sam doznala u Facebook grupi, dosta je teško naći posao”, bili su neki od komentara, a lošu situaciju potvrdili su i neki koji kažu da su već dugo u Kanadi.
‘Vraćam se u Hercegovinu’
“U Kanadi živim od 1996. godine. Ova zemlja je totalno otišla zadnjih četiri do pet godina. Za kojih desetak godina prodajem kuću i vraćam se u Hercegovinu”,
“Smještaj neljudski skup jer uvažaju Indijce kao na pokretnoj traci. Plaće niže nego u Europi. Zdravstvo u totalnom ku*cu. Moji polubratići su se preselili u Austriju nakon 30 godina tamo. Rođeni su tamo i odrasli, kažu da država vise nema smisla i život za mlade je gotovo nemoguć”,
“Da si išao prije 10 ili 15 godina u Kanadu, bilo bi ti super, sad su u klincu! Sve je poskupjelo i puno je Indijaca”, svjedočili su iseljenici nezadovoljni situacijom.