Pompezno najavljivani prijedlozi ublažavanja rasta cijena smanjenjem PDV-a i ukidanjem trošarina na gorivo zapeli su u proceduri. Na dnevnom redu Doma naroda parlamentarne skupštine BiH u ponedjeljak, 16. svibnja naći će se izmjene zakona o PDV-u, od ukidanja trošarina još ni traga. Dok cijene goriva ne prestaju rasti, potrošači gube nadu da će država intervenirati.
U Banjaluci se bilježe cijene dizela od 3,17 do 3,29 KM, dok je benzin nešto ispod tri marke. Potrošači kažu da toče manje količine goriva. Posebno se to odnosi na poljoprivrednike koji moraju da kupuju i drugi repromaterijal. Jednog od njih zatičemo ogorčenog što do sada trošarine nisu ukinute.
Političari proteklih dana ovu temu uglavnom spominju kada odgovaraju na pitanja novinara koji svakodnevno izvještavaju o poskupljenjima.
“To je posao parlamentarne skupštine BiH, Vlada je svoj dio uradila. Ja ih pozivam da to završe što prije”, kaže predsjednik Vlade RS Radovan Višković.
Dok cijene goriva ne prestaju da rastu neizvjesno je kada bi PS BiH mogla ponovo razmatrati privremeno ukidanje trošarina. Izaslanici Doma naroda odbacili su hitnu proceduru po ovoj tački tako da bi se po pitanju trošarina raspravljalo u redovnoj proceduri. Procjene su da bi ukidanjem trošarina gorivo bilo jeftinije između 35 i 40 pfeniga u zavisnosti od vrste goriva.
Prema dostupnim informacijama, ukidanje akciza trebalo bi da se nađe na jednoj od sljedećih sjednica u državnom parlamentu. Neizvjesno je kada i na koji način će biti okončana ova procedura i donesena odluka.
“Skoro sve stranke su zagovarale smanjenje odnosno ukidanje trošarina na naftu i naftne derivate, onda mijenjaju političke stavove i razvlače, sada to postaje besmisleno i građani ne vjeruju da će vlasti nešto uraditi po tom pitanju”, navodi zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Jasmin Emrić (A-SDA).
“To je još uvijek u proceduri, međutim, tu pozivam građane da kazne one koji su protiv toga. Građani su ti koji plaćaju da se autoeceste grade, međutim, autoceste se ne grade, imamo punjenje proračuna i onda taj novac ide na otpremnine. Evo imali smo nedavno čelnike doma naroda SDA, HDZ, SNSD, koji su samo u jednom danu uzeli preko 100 tisuća maraka otpremnina”, ističe zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH Damir Arnaut (Naša stranka).
Globalna kretanja cijena nafte teško mogu biti slamka spasa koja bi potrošačima dala kakvu-takvu nadu. Distributeri sporo reagiraju na snižavanje cijena i ako ih uopće bude. Intervencija države ispostavlja se kao jedino kratkoročno rješenje kojeg nema.