Trenutačne procjene su da je novac uložen u podizanje plantaža smilja u Hercegovini, za veliku većinu, bačen novac. Što više nakon nezapamćene ekspanzije koja je trajala tri, četiri godine, nasadi smilja se krče ili prepuštaju ugaru, pa otuda intrigantno djeluje podatak da se na jugu čapljinske općine u blizini drevne Gabele, kultivira kamenjar i sadi smilje.
Imaju dogovoreno tržište
Uz smilje uskoro će još dvije tipično mediteranske kulture, masline i divlji šipak. Da sve bude pomalo “ripijevski” navodi se podatak da je u eri masovnih odlazaka na rad u Njemačku, investitor Njemac, piše Večernji list BiH.
O projektu koji u posvemašnoj oseki investicija u južnoj Hercegovini djeluje nestvarno, Pavo Karlović, voditelj radova kaže:
Ovo je lokacija Žuberić – Muminovača gdje će se kultivirati oko 140 hektara krša. Zahvalio bi u prvom redu općinskim i županijskim strukturama koje su imale razumijevanje za projekt. Investicija je ogromna, kapital je njemački . Uz smilje, koje smo već počeli saditi, još će se saditi masline i divlji šipak. Proizvodnja će biti potpuno ekološka što je trend u svijetu. Investitori koji rade imaju dogovoren plasman, a prodaja će ići isključivo na strano tržište, kaže sažimajući planove voditelj radova Karlović.
Pozicija je idealna, možda i jedinstvena u Hercegovini, kada su u pitanju mediteranske kulture, Sa Žuberića se pruža pogled na obližnje Gabela Polje i s njim spojeni Metković. Uz idealnu ekspoziciju izgleda da i teren ljubi investitora.
Na vrhu je ostao usitnjeni kamen dok je zemlja potonula u dubinu. Dojam je kad se proces sadnje završi da će se od korova kultura lako štititi jer jednostavno u površinskom sloju od nekoliko centimetara samo je pijesak, koji ujedno štiti tlo od isušivanja.
Ovo je mikroklima koja odgovara ovim kulturama, pogotovo maslini. Tu sam rođen, znam što govorim, ovdje kroz dolinu Neretve prodire mediteranska klima, mislim da bi ovdje trebao biti vrhunski proizvod, kaže voditelj radilišta Karlović.
Na pitanje misli li mogu li i mandarine uspjeti na ovom području odgovara.
Nismo razmišljali o tome, investitori imaju svoju viziju, sadit će se proizvodi za koje su sigurni da imaju osiguran plasman i to isključivo za njemačko tržište, konstatira Karlović te naglašava:
Angažiranje radnika
Proizvodnja mora biti u potpunosti ekološka pa će se morati kompletirati program. Najvjerojatnije ćemo morati imati svoju uljaru za masline, destileriju za smilje i pogon za cijeđenje šipka. Sada je angažirano 10ak radnika specifičnih zanimanja, bageristi, strojari…a u perspektivi trebao bi se otvoriti veći broj specifičnih radnih mjesta. To bi za ovaj kraj Gabelu, Gabela Polje i Struge mogla biti lijepa priča, zaključuje Karlović za Večernji list BiH.
Za sada je na doskora ljutom kršu smiljem zasađena površina od desetak hektara i to na osojnoj strani, gdje će i divlji šipak, dok je južna strana brda koje gleda na Metković rezervirana za masline. Ukupno će se kultivirati oko 140 hektara kamenjara, a prema procjeni investicija bi mogla biti teška oko 10 milijuna KM.
11 komentara
Ma vala odjebite vise sa tim člancima oko smilja
Kome vise virovati?Juce propast poljoprivrede niske cijene,propast cmilja.Danas ulaganja.Novinari sto cinite ovom napacenom Hrvatskom narodu?????
Dosa SVABO,i kaze daj dite materi.
Hmmmmm, ako je vec busses dogovoren, zasto onda ne objavite puno ime investitora…??? Trista baba a kilavo dite, tako i kod vas: cula, rekla, kazala… Hocemo ime Investitora, da vidimo tko to ulaze…
Ja sam davno posadija 30 iljada a odlucija san da cu uskoro jos 70 iljada neka ima doc ce investitor i bit ce para u boj u boj za narod svoj
Nasi svi otisli radit u njemacku,a svabe dolaze vamo radit.
Nadam se da svabo stigne prije francuza kojeg jos uvijek cekam!
PRODAVACI MAGLE
I Njemac i Francuz idu u istom avionu sa onim odnedavno kinezima….a uške tamo
Sta li sada mute. U Sirokom Brijegu jedna jaka firma cilu noc do zore pali otpad kancerogen i cili Siroki smrdi do zore vec dugo. Nitko nista ne smije.
Da berete sparogu u njemackoj.
Zar nije bolje sok od shipka sa koktom.