Novi zakon o ugostiteljstvu: Obvezan stručni ispit za konobare u hotelima, prilaz za invalide..

Zabrana korištenja plastične (PET) ambalaže u ugostiteljskim objektima, mogućnost da se ugostiteljska djelatnost obavlja u prijevoznom sredstvu i obaveza da svi objekti imaju pristup za osobe s invaliditetom, neke su od novina koje donosi Zakon o ugostiteljstvu FBiH.

Priliv u proračun

Ovaj zakon je Vlada FBiH usvojila prošlog mjeseca u formi nacrta i uputila u parlamentarnu proceduru. Imajući u vidu da je potrebno provesti i tromjesečnu javnu raspravu o ovom zakonskom rješenju, plan je da ono u primjeni bude najkasnije od polovine iduće godine. Tekst ovog zakona je harmoniziran s onim u RS, ali će se prije utvrđivanja konačnog prijedloga još sagledati iskustva drugog entiteta.

Prema riječima federalne ministrice okoliša i turizma Edite Đapo, procjenjuje se da bi samo od ovog zakona priliv u proračun FBiH bio oko 830.000 KM godišnje, a ujedno odredbe ovog zakona, kako kaže, bit će podstrek za ulaganja u ugostiteljski sektor.

“Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH je reklo da je ovaj zakon jedan od najboljih. Podršku su dali iz Privredne komore FBiH”, istaknula je Đapo.

Posebno se ističe uvođenje kategorije „iznajmljivača“ kao osobe koja pruža ugostiteljske usluge u vlastitom domaćinstvu.

Đapo napominje da je ovo važno jer su u pitanju ljudi koji su postojali i prije, ali nisu bili prepoznati u zakonu pa su, maltene, bili prisiljeni raditi nacrno, dok će sada uz godišnje oporezivanje od 120 KM biti u zakonu i registru, što i njima daje određenu zaštitu.

“Neke su procjene da samo u Sarajevskoj županiji ima blizu 3.000 privatnih iznajmljivača. Kada se to pomnoži s porezom od 120 KM za dva kreveta naprimjer, na godišnjem nivou to je oko 360.000 KM”, pojašnjava savjetnica ministrice turizma Azra Džigal.

Nargile i sigurnost

Kada se radi o zabrani upotrebe PET ambalaže, koja će se početi primjenjivati godinu nakon stupanja zakona na snagu, Đapo kaže da malo tko to i koristi, tako da ne bi trebalo biti poteškoća u primjeni te odredbe.

Od zabrane korištenja PET ambalaže izuzeti su ugostitelji koji posluju u okviru sportsko-rekreativnih centara (bazeni, sportski tereni), kao i oni koji pružaju usluge za vrijeme sajmova, kulturnih, sportskih i drugih javnih manifestacija.

Nadalje, ovaj zakon pojednostavljuje postupak registracije ugostiteljskog objekta, a, s druge strane, kazne su strožije i dostižu i 30.000 KM za nepoštivanje propisa.

Među zanimljivim detaljima je i obaveza da konobari i recepcioneri u hotelima s četiri i pet zvjezdica moraju imati položen stručni ispit, kao i da tamo gdje se koristi nargila moraju imati sanitarnu i suglasnost za zaštitu od požara. Obaveza je ugostitelja i da osigura goste od posljedica nesretnog slučaja.

Fiskalni uređaji

Predviđeno je uvođenje elektronskog registra ugostiteljstva, a zakon prepoznaje i seosko domaćinstvo, što će se, kako procjenjuju stručnjaci, pozitivno odraziti na razvoj seoskog turizma.

Usvajanjem ovog zakonskog rješenja ugostiteljstvo će moći biti i dodatna djelatnost i kao takvu će je moći obavljati, između ostalih, i planinarska, lovačka, ribarska te udruženja nacionalnih manjina, muzeji i galerije, ali za to će morati imati fiskalne uređaje. Ipak, olakšica je da će iznajmljivači i seoska domaćinstva biti izuzeti od obaveze da imaju fiskalni uređaj.

Zakon je propisao i obavezu da ugostitelj ima i vodi knjigu žalbi i da u roku od pet dana primjerak prigovora korisnika usluga dostavi nadležnom tržišno-turističko-ugostiteljskom inspektoru.

Kada je riječ o obavezi pristupne infrastrukture za invalide, iz Ministarstva okoliša i turizma FBiH napominju da su ove godine dali i novčanu podršku za financiranje takvih projekata.

Podrška hotelijera i restoratera

Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera u BiH, u izjavi za Dnevni avaz da podržava ovaj akt jer su predstavnici ugostitelja već dali određene primjedbe na zakon i one su uvažene.

“Ovim će se poboljšati naša struka i drago nam je da će nakon više od dvije godine čekanja konačno biti donesen taj zakon”, dodao je Hadžić.

Posluga „u pokretu“

Novi zakon daje i mogućnost da ugostitelj registriran kao pravno lice i obrtnik može pružati pojedine usluge u pokretnom objektu, odnosno prijevoznom sredstvu, i to hranu pripremljenu na drugom mjestu u originalnom pakiranju te piće u originalnoj ambalaži, ali na posebno određenom mjestu.

Takav pokretni objekt morat će ispunjavati minimalne tehničke i sanitarno-higijenske uvjete za pružanje ugostiteljskih usluga.