Obljetnica Herceg-Bosne bez ‘velikih’

Danas , 18. studenog, se obilježava 23 godišnjica osnutka Hrvatske zajednice Herceg Bosne bez velikih govorancija, konferencija i priopćenja za javnost.

Tek je u Grudama proteklog vikenda obljetnica svrstana u događaj na kojem se predstavljala knjiga o Drugom svjetskom ratu, dodjeli nagrada, dok je izostala bilo kakva veća svečanost.

Udruge branitelja i dragovoljaca Domovinskog rata te organizatora otpora priopćili su kako je današnji dan 1991. godine jedan od najvažnijih datuma u novijoj hrvatskoj povijesti kojim obilježavamo politički ustanak predstavnika hrvatskog naroda u BiH i to u obrani svojih bioloških, državotvornih, teritorijalnih, ustavno-pravnih, kulturnih, gospodarskih i drugih prava hrvatskog naroda kao jednog od tri temeljna naroda u BiH.

”Hrvatska zajednica Herceg-Bosna nikada nije imala potporu međunarodne zajednice koja je podržavala opstanak Jugoslavije, a nisu je podržavali ni politički, intelektualni i crkveni krugovi u Sarajevu i Zagrebu koji nisu imali vjeru u odlučnost svog naroda da samostalno brani svoje nacionalne interese, nego su vjerovali kako se hrvatski narod može očuvati samo u okvirima tadašnje Jugoslavije, čime je politička i vojna uloga Hrvatske zajednice Herceg-Bosne u Domovinskom ratu bila višestruko otežana”, stoji u priopćenju braniteljske udruge.

No, javnost je ostala bez priopćenja velikih hrvatskih stranaka, dvaju HDZ-ova, pa su se priopćenjima za javnost obratili samo republikanci, HSS te HSP BiH.

”Hrvatska zajednica Herceg-Bosna bila je temelj na kojem je hrvatski narod u BiH organizirao obranu od nadolazeće srpsko-crnogorske agresije, i upravo je taj dan utemeljenja HZ HB najvažniji datum u novijoj povijesti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini”, navedeno je u priopćenju HSS-a.

U priopćenju Hrvatske republikanske stranke stoji kako utemeljenje HZ Herceg – Bosne ne smije nikada izblijedjeti.

”Tih događaja se ne smijemo prisjećati samo na današnji dan. Ta povijesna iskustva nam moraju služiti kao stalna pouka i smjerokaz. Ne smijemo biti opterećeni prošlošću, ali moramo naučiti iz povijesti, osobito iz događaja koji su obilježili današnji dan”, navodi HRS.

HSP BiH je citirajući Tina Ujevića priopćila kako se utemeljenjem Hrvatske zajednice Herceg-Bosne ”sjedinila krv naših najboljih sinova i stala na branik obrane bioloških, nacionalnih i teritorijalnih interesa hrvatskog naroda, što je obnovilo savez ovovremenog naraštaja hrvatskog naroda sa svim žrtvama i mučeništvima kroz povijest”.

”Hrvatska zajednica Herceg-Bosna je obrazac i putokaz kojim trebaju ići i buduće generacije hrvatskog naroda”, naveo je HSP BiH.

Mladež HDZ-a BiH je priopćila kako je predvečerje obljetnica uspostave Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i pada grada Vukovara diljem Bosne i Hercegovine organizirala Večer sjećanja.

Hrvatska zajednica Herceg-Bosne utemeljena je 18. studenog 1991. kao reakcija na srpsku agresiju u Hrvatskoj i BiH, da bi se u kolovozu 1993., slijedeći Owen – Stoltenbergov plan mirovni plan, preoblikovala u Republiku.

Sjedište Herceg-Bosne bilo je u Mostaru, a u njezin sastav ušlo je 30 općina: Jajce, Kreševo, Busovača, Vitez, Novi Travnik, Travnik, Kiseljak, Fojnica, Dobretići, Kakanj, Vareš, Kotor Varoš, Tomislavgrad, Livno, Kupres, Bugojno, Gornji Vakuf, Prozor, Konjic, Jablanica, Posušje, Mostar, Široki Brijeg, Grude, Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac i Ravno.

Hrvatska Republika Herceg-Bosna, bila je, uz Hrvatsku i Republiku BiH, supotpisnica Washingtonskog sporazuma 18. ožujka 1994., kojim je dogovoreno stvaranje Federacije BiH kao zajednice hrvatskog i bošnjačkog naroda, s ciljem kasnijeg federaliziranja cijele države. Postojala je do 14. kolovoza 1996., kada su sve ovlasti Vlade Herceg-Bosne prenesene na Vladu Federacije BiH.

Bljesak.info