Južna interkonekcija
Podsjećamo, Južna interkonekcija bi mogla omogućiti priključak na plinovod prema terminalu na Krku, čime bi se otklonila sadašnja potpuna ovisnost Bosne i Hercegovine o Rusiji. Napravila bi se dva ulaza i dva izlaza iz Bosne i Hercegovine kako bi se smanjio utjecaj ruskog plina.
Kako je ranije objašnjeno, riječ je plinovodu primarnog voda od Travnika do Hrvatske, dužine 115 kilometara. U pitanju je tzv. linijska infrastruktura i procedura gradnje je slična kao kod gradnje autoputa.
Optimistična prognoza je da bi plinovod mogao biti u funkciji 2023.
Stav BH-Gasa
“BH-Gas je sa radošću primio ovu vijest o odobrenju projekta od strane institucija iz Brisela, i time se nedvojbeno pokazuje posvećenost svih sudionika u ovom procesu da BiH osigura drugi ulaz prirodnog gasa u BiH i da time preinačuje svoje izvore i pravce opskrbljivanja, kako bi svi potrošači u FBiH, a i čitavoj BiH imali potrebne količine prirodnog gasa i zajamčenu sigurnost opskrbljivanja za sadašnje i buduće kupce ovog energenta”, priopćili su iz BH-Gasa.
Kako je objašnjeno, za vrijeme izrade Idejnog projekta, BH-Gas će uz suglasnost vlasnika, Vlade Federacije BiH aktivno surađivati sa EBRD-om na osiguravaju kreditnih sredstava, kako bi plinovod bio izgrađen 2023./2024. godina.
“Na kraju, želimo da ukažemo da se BH-Gas nikad neće složiti sa svima onima koji iz nerazumijevanja osporavaju potrebu BiH da ima drugi ulaz prirodnog plina, jer predmetno odobrenje od DG NEAR-a opet potvrđuje namjere institucija i tijela EU o zadovoljenju potreba BiH u energetskom sektoru, te da će na ovaj način i dalje pomagati i usmjeravati BiH na njenom europskom putu”, zaključuju iz BH-Gasa.