Dovršeni su popisi organizatora otpora s početka rata, nove braniteljske kategorije koja će imati posebna priznanja, ali i privilegije iz toga prava, piše Večernji list BiH. Problem je, međutim, hoće li se ta odluka moći donijeti i realizirati zbog lošeg odnosa “partnera” u vlasti, ali i potrebe da se u proračunu izdvoji novac za ove obveze. Kako se doznaje, tako će biti ukupno 614 nositelja Zlatne značke, odnosno medalje organizatora otpora u Federaciji BiH, od čega će biti takvih 186 prvih zapovjednika u Hrvatskom vijeću obrane, civilnim i vojnim vlastima Herceg Bosne još iz 1991. godine.
Odnos 1:2,3
Kako se doznaje, taj je popis dogotovljen i verificiran. Sukladno ranijim vojnim sporazumima, broj pripadnika Teritorijalne obrane, Zelenih beretki, MUP-a i konačno Armije BiH je 2,3 puta viši. Taj odnos još od vremena Daytona, 1:2,3, predvidio je da će unutar bošnjačkih redova biti 428 takvih organizatora otpora. Prema dostupnim informacijama, predviđeno je da organizatori otpora na temelju Zlatne značke imaju i financijski dodatak od 380 maraka. Na godišnjoj razini samo za ovu naknadu potrebno je osigurati 2,8 milijuna maraka. Prema odluci Vlade FBiH, “organizatorom otpora smatra se osoba koja je organizirala i rukovodila u pripremi za obranu i u obrani BiH najmanje 100 dana od 18. rujna 1991., kada su se organizirale prve postrojbe kao otpor prema dolasku rezervista JNA na područje Mostara i Hercegovine, pa sve do 9. travnja 1992. godine, kada su započeli prvi incidenti ili je u tom razdoblju bila angažirana na poslovima u institucijama ili tijelima vezanim uz obranu, a čiji je status potvrdilo Federalno ministarstvo za pitanja branitelja i invalida proteklog rata”. Inače, Vlada Federacije BiH je još 2015. godine započela s pripremom uredbe prema kojoj bi pokretači otpora agresiji na BiH od 1992. do 1995. godine stekli pravo na naknadu i odlazak u prijevremenu povoljnu mirovinu.
Zakon ili uredba
Takvo što je nagoviješteno zajedno s prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji koji su tada poslan u parlamentarnu proceduru. Umjesto uredbe, a što je zahtjev i stranih financijskih institucija koje prate stanje s javnom potrošnjom, Vlada bi trebala napraviti izmjene Zakona o pravima branitelja kako bi se ovo pitanje zakonski uredilo. No, s obzirom na stanje u Vladi i Parlamentu, takvo što će teško proći u aktualnom sazivu.
6 komentara
Šuška se da su iz gruda samo ženska imena na tom spisku👹
Siguran sam da oni koji su 1991 godine bili u diverzantskom vodu i koji su išli prema Slanom neće biti na tom popisu.
ZABORAVLJENI
Zar je moguce da to moze proc pa gamadi jedna dajte vojnicima il mislite da ste vi sve oslobodili.
Ovo je atak na prave zapovjednike kao i zapovjedne mirovine samo da bi izgubili vjerodostojnost.
Politicari
SRAMITE SE!!!!!!!!
Nažalost, u Grudama se već znaju imena odavno, dva posthumno, nemaju im žene, djeca i unuci što jesti, treba im to dodijeliti, druga dva su još živa i uživaju blagodati Herceg-Bosne i Hrvatske! Sram Vas bilo, tu mislim i na politiku i udruge koje su imale moć u rukama da to dodijele na pošteniji način! To ne govorim za sebe, mada sam od prvog dana bio to! To govorim za one koji danas nemaju danas ni posla, puno su dali! I nisam zaboravljeni branitelj, nego iskreno pišem!!!
Dajte im jos po stan I 100 duluma sume amedju vama politicarima je pola takvi bando grabidulisticka