U organizaciji Udruge medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini i Sveučilišne kliničke bolnice Mostar u petak je svečano otvoren 9. simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem.
Tema ovogodišnjeg dvodnevnog simpozija je “Komunikacija kroz sestrinsku dokumentaciju”, a okupio je okupio preko 400 sudionika iz Hrvatske, Srbije te iz Bosne i Hercegovine koji dolaze, pored Mostara, iz 31 grada.
Glavna sestra SKB-a Mostar Zdravka Lončar je uime Organizacijskoga odbora u uvodu Simpozija, koji se održava na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, kazala da medicinske sestre čine gotovo polovicu od ukupnog broja svih zaposlenih u sustavu zdravstvene zaštite te je i razumljiva važnost održavanja ovakvog simpozija.
– U želji unaprjeđenja sestrinske profesije, kroz simpozij će se nastojati s različitih znanstvenih, stručnih i inih aspekata, pristupiti najbrojnijoj profesiji u zdravstvu te joj pokušati dati na važnosti i prepoznatljivosti u široj zajednici – istaknula je Lončar.
Glavna sestra Klinike za unutarnje bolesti s centrom za dijalizu SKB Mostar Anka Zelenika i članica Organizacijskoga odbora na konferenciji za novinare uoči Simpozija pojasnila je što je to sestrinska dokumentacija i koliko je važna komunikacija.
– Komunikacija je bitna za svakoga pojedinca, posebno za medicinske sestre jer one svoju komunikaciju moraju prilagoditi pacijentu; depresivnom, psihotičnom, dementnom, a nekada i agresivnom. Skrivajući vlastite suze moraju ‘crtati’ osmjeh na licima pacijenata i biti oslonac u teškim situacijama, a također vratiti im želju i volju za ozdravljenje – kazala je glavna sestra Anka Zelenika.
Kako je pojasnila, napretkom društvenih mreža pojavila se potreba za sestrinskom dokumentacijom u nekom elektroničkom obliku gdje će biti pohranjeni svi podaci o pacijentu i u svakom momentu će stručno osoblje moći vidjeti sve o njemu.
Također, imamo i sestrinsko otpusno pismo za one pacijente kojima je potrebna zdravstvena njega doma, tako da obitelj može sve pročitati o zdravstvenoj njezi i nastavku tretiranja tog pacijenta, dodala je Zelenika.
Marija Županović, dugogodišnja medicinska sestra KBC Split, koja je trenutno u mirovini, kazala je kako sama nazočnost ovolikog broja medicinskih sestara i tehničara na simpoziju govori koliko se “gladno informacija”.
Po njezinom mišljenju, dobro je ćuti iskustva sestara s terena koji rade na tom području i poslušati njihove sugestije i što poboljšati.
Inače, na simpoziju je potpisan i ugovor Udruge medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini s Hrvatskom komorom medicinskih sestara/tehničara.
Kako je pojasnio predsjednik Udruge medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini Saša Antunović uoči Simpozija, taj ugovor će im otvoriti put ka EU.
– Mi potpisivanjem ugovora dobivamo partnera u EU i otvorena vrata za prekograničnu suradnju i projekte koje će Udruga raditi preko europskih fondova- ustvrdio je Antunović.
Predstavio je i rad Udruge medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini koja je registrirana 2019. godine, ali zbog pandemije njeno djelovanje je bilo dvije godine na čekanju.
Kako je kazao, osnovni cilj ove udruge je promicanje rada i naobrazbe medicinskih sestara/tehničara svih razina.
Sve sudionike u amfiteatru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru pozdravili su, među ostalim, ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, prof.dr.sc. Ante Kvesić i savjetnik gradonačelnika Grada Mostara Marin Čuljak.