Iako je BiH po svim standardima milju udaljena od svijeta, preočigledno je da nas se itekako tiče svjetska ekonomija.
Korijen problema je daleko od nas, ali se uspješno preslikava na našem terenu, a bh. vlasti sjede i gledaju kako se boje razlijevaju po bh. građanima.
Pa kad se promijeni situacija u svijetu, valjda će i u Bosni i Hercegovini. A o trenutnoj situaciji u svijetu, na financijskim i energetskim tržištima u Svijetu u Magazinu Svijet Federalne televizije se razgovaralo s ekonomskim analitičarom Admirom Čavalićem.
Kaže da BiH trenutno ima rekordno nisku cijenu nafte na globalnim tržištima.
Ova anticipacija recesije, neke mjere Bidenove administracije i niz nekih drugih faktora su to uvjetovali. S druge strane imamo relativno zatvoreno tržište nafte i naftnih derivata ne samo za BiH, nego i čitavu regiju, ali posebno za BiH. Mi ovisimo o četiri neka ključna veledistributera što znači da je vrlo teško govoriti o slobodno tržištu, odnosno da zakoni ponude i potražnje vrijede kako mi očekujemo. Građani to vrlo brzo prepoznaju.
Kada raste cijena nafte na globalnom tržištu, dođe vrlo brzo do poskupljenja na domaćem tržištu. Kada s druge strane pada cijena nafte tržište ne reagira jer je monopolistička konkurencija prisutna, odnosno ne postoji tržište koje bi adekvatno reagiralo na svjetske tokove. Zbog toga mi ne osjetimo te benefite pada cijena nafte, ali s druge strane to govori da vjerojatno gorivo na domaćim pumpama neće ići na famozne četiri marke i vjerojatno smo postigli neke plafon cijene. Sada očekujem pad cijena goriva na domaćem tržištu.
Smatra da bi pad cijena mogli očekivati u roku od mjesec dana.
Ako se zadrži ova cijena nafte na globalnom, ako ne dođe do nekih iznenađenja. Zima je nepredvidiva. Ali ako se zadrži status quo u roku od mjesec dana se nešto mora promijeniti, pa čak i ranije.