Potpisan je sporazum o novom izbornom modelu za Mostar i izmjenama Statuta grada, koji je donio visoki predstavnik Paddy Ashdown 2004. godine, na sastanku predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića i SDA Bakira Izetbegovića uz prisustvo američkog veleposlanika Erica Nelsona i šefa Delegacije EU u BiH Johanna Sattlera, te visokog predstavnika Valentina Inzcka i šefice Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec.
Izetbegović i Čović dogovorili su implementaciju presude Ustavnog suda, zbog kojeg se lokalni izbori u Mostaru nisu održali od 2008. godine, kao i izmjene statuta Grada Mostara, koje bi se trebale usvojiti na prvoj konstituirajućoj sjednici nakon izbora novog Gradskog vijeća.
Također, Čović i Izetbegović potpisom dokumenta obavezali su se da će sporne stvari iz Izbornog zakona dogovoriti do kraja 2021. godine, kako bi spremni ušli u izbornu 2022. godinu.
”Dva dokumenta su dobar okvir kroz koji već idući tjedan HDZ BiH i SDA mogu podnijeti prijedlog izmjena Zakona Grada Mostara, kako bi se izbori održali zajedno s ostalim izborima i u roku od tri mjeseca krenuli s razgovorima. Zahvaljujem se predstavnicima međunarodne zajednice, gospodi Sattleru, Fieldu, Nelsonu, kao i OHR-u, OSCE-u na velikoj potpiri kroz ovaj proces da dođemo do rješenja bez pritiska javnosti do dogovora”, poručio je lider HDZ-a BiH Dragan Čović.
”Definiran je novi Statut koji će biti usvojen na prvoj sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara. Sada je sigurno da će u Mostaru biti izbori kada budu organizirani lokalni izbor”, rekao je Čović.
Zadovoljan dogovorenim bio je i Bakir Izetbegović, prvi čovjek SDA.
”Ovo je iznimno dobar dan za Mostar i za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Dogovorili smo se da uspostavimo balans, da se uklone sve vrste diskriminacije, da se provede presuda Ustavnog suda po apelaciji lLubića, Komšića, suda u Strassborugu, i iako to neće biti lako nije nemoguće. Uz pomoć naših prijatelja zadali smo si dobar rok. Pojačat ćemo integritet izbornog procesa, a uz preporuke OSCE-a Mostar prihvaćen je izborni model koji će proporcionalno pratiti broj glasača po izbornim jedinicima”, rekao je Izetbegović.
Dodao je da je postignut dogovor oko Statuta da se Mostarom rukovodi zajedno.
”To znači mnogo blokada, zaustavljanja procesa, to je tako, ne postoji dovoljno povjerenja i ova generacija političara neće dočekati normalniji proces. Sporazum nije isti kao što se u medijima prenosilo ovih dana, mislim da se Mostarom zajednički vlada, to je šansa, ali može biti i problem. Ako pričamo o pobjednicima i gubitnicima, ima i jednih i drugih. Pobjednici su građani i glasači Mostara, jer nešto što je bilo nemoguće sad je moguće – birati i biti biran u Mostaru”, dodao je.
Poručio je kako je Mostar puno izgubio.
”Neki se ljude na HDZ BH i SDA, ali i oni su imali priliku riješiti situaciju a nisu to uradili. Moram se osvrnuti i na status Srba – oni će imati jako kvalitetenu poziciju u Mostari i zahvaljući njoj dibit će puno”, poručio je prvi čovjek SDA.
Šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler rekao je kako je ”ovaj grad čekao predugo.
”EU pozdravlja ovaj dogovor i zahvaljuje se stranačkim liderima i predstavnicima gradskih odbora dviju stranaka što su nakon 12 godina iznašli rješenje. Hvala i kolegama iz međunarodne zajednice jer mi na ovaj način proces vraćamo u institucije, u Parlamentarnu skupštinu, jer će delegati odlučivati o prijedlogu koji se u roku od 15 dana mora vratiti u proceduru, a stranke moraju raditi na rješavanju ostalih pitanja”, rekao je Sattler.
”Ono što je vrlo važno je da će se provesti odluka Ustavnog suda i predsuda Suda za ljudska prava, jer sve zemlje koje žele postati članice EU moraju provesti presude. Vrata EU su otvorena svima te na kraju mogu samo reći da je ovaj proces bio spor zbog nedostatka političke volje”, rekao je Sattler.
Pregovori oko Mostara vođeni su pod pokroviteljstvom međunarodne zajednice, te se očekivalo postizanje konačnog dogovora oko Mostara, kako bi se nakon 12 godina mogli održati izbori u ovom gradu.
Inače, na posljednjem sastanku proteklog tjedna načinjen je konkretan pomak, što se ogledalo i u izjavi visokog predstavnika u BiH, Valentina Inzka koji je, podsjetimo, kazao da su dvije stranke dogovorile 95 rješenja.
Izbori u Mostaru nisu održani 12 godina jer je Ustavni sud BiH, po apelaciji hrvatskih izaslanika iz Parlamenta BiH, proglasio neustavnim dijelove Izbornog zakona BiH koji se odnose na Mostar. Od tada dogovora oko izmjena nije bilo, a SIP BiH nije raspisivao izbore za ovaj grad
Bljesak.info
13 komentara
Bilo bi dobro da, usput, autor clanka pojasni sto je tocno dogovoreno
Opet Hrvati gube .Gdje je izborni zakon BIH legitiman izbor članova doma naroda i člana predsjedništva ..
Kao kod Bakira “kako srbi dobivaju najvise” tako kod tebe “hrvati gube”.
Obojica niste normalni.
Zar treba gledati tko je koje navionalnosti da bi svima bilo jednako? Ili hocete obojica reci da djeci muslimana treba dati jesti a djeci hrvata ne?
Svima nam sve jednako treba,treba nam pokrpati rupe na cesti, dati umirovljenicima vece mirovine, studentima olakšati studiranje,vece stipendije. Rodiljama porodiljne naknade, liječnicima vece place, policiji vece ovlasti.
Djeci kantinu u skolu da imaju zdrav obrok, uređen i cist wc, rijesiti redukcije vode ljeti, pomoci mladim parovima s besplatnim zemljištem i prikljuccima te dozvolama za pravit kucu, ima toga milijun.
I zar je sada vazno tko je koje nacionalnosti na vlasti ili da nam predstavnici budu posteni?
Treba smanjiti ministarstva, zupanije i posteno da nam svima bude isto jer smo prebogata zemlja,a za lopovluk uvesti šerijatske zakone i sve ok
Sad je slučajni grad!
A sta si ti
Idemo dalje, Dragan i Bakir,stari drugari nemože, nemože pa odjedanput može,igraju se sa nama neka igraju nismo bolje ni zaslužili.
Lopov s lopovom lako sve dogovori
Mostar je bio i ostao turski grad
nek se napuse i jedan i drugi..a posle njih imi sami jer dajemo za pravo obojici da nas vuku za nos dokle ih volja…
Ćiriličar dobro vuče narod za nos,….još se rukuju bez maske i distance, di je sad inspekcija?
Mostar bio i ostao grad slučaj kao i svi ostali gradovi dok se god bude vodila ovakva politika
Sad ce pogotovo bit grad slucaj
Mostar nikad neće biti grad, već vukojebina gdje svak svakom smeta i svak svakog zajebaje.
Nije problem u geografskom pojmu već u ljudima. Mostar je devastiran divljim gradnjama i lošom upravom i više nema povratka.