U nastavku drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora na teritoriju Federacije BiH, federalni inspektori su u periodu od 27. listopada do 8. studenog 2018. izvršili 337 inspekcijskih i šest kontrolnih nadzora.
Utvrđena su 233 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 233 prekršajna naloga sa ukupnim financijskim efektom u iznosu od 329.050 KM. Utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 89.388 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak, priopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Izrečeno je 35 upravnih mjera, od kojih se 14 odnosi na mjere privremene zabrane rada. Od 144 kontrolirana gospodarska subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, utvrđeno je da svi subjekti nadzora posjeduje fiskalni uređaj. Osam subjekata nadzora nije izdavalo fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
U suradnji s županijskim upravama za inspekcijske poslove, a prema dostupnim informacijama, u listopadu 2018. godine zatečena su 322 radnika „nacrno“, dok je ukupan broj osoba zatečenih na radu „nacrno“ u Federaciji BiH od početka 2018. godine 2.591.
Pojačani inspekcijski nadzori vrše se na čitavom području FBiH, tijekom radnog vremena, kao i u noćnim i ranim jutarnjim satima, te u dane vikenda.
Od početka drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora (15. listopada 2018. godine), inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove su u vršenju pojačanih inspekcijskih nadzora izvršil 1.090 inspekcijska nadzora i 26 kontrolnih nadzora.
Utvrđeno je 812 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 812 prekršajnih naloga sa ukupnim financijskim efektom u iznosu od 1.153.200 KM. Utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 159.007,89 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak.
Izrečena je 171 upravna mjera, od kojih se 76 odnose na mjere privremene zabrane rada. Od 468 kontroliranih gospodarskih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, utvrđeno je da jedan subjekat nadzora ne posjeduje fiskalni uređaj, a 45 subjekata nadzora nisu izdavali fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
Naglasak pojačanih inspekcijskih aktivnosti je na borbi protiv sive ekonomije, a inspekcijski nadzori se vrše u oblastima trgovine, turizma, rada, poljoprivrede, zdravstva, urbanizma i ekologije, prometa, šumarstva, voda, verterinarstva, rudarstva, te termo i elektroenergetike. Aktivnosti se vrše putem zajedničkih multidisciplinarnih timova, u suradnji s županijskim inspektorima rada.
Federalna uprava za inspekcijske poslove poziva sve privredne subjekte nadzora u Federaciji BiH da preispitaju svoje poslovanje i blagovremeno ga uvedu u zakonske okvire, da ne bi bili predmet represivnih inspekcijskih mjera, odnosno financijskog sankcioniranja.
8 komentara
Vataj imigrante okanite se svita sto zaradjiva za kruh koda ce mu bit penzija 1000 km pa bitno jel na crno ili na bilo zaposljen
Samo vacate na crno jeste li ujitil ijednog na bijelom
Naknada za vode,šume i zrak,molimo sve privredne subjekte da usklade svoje poslovanje,oće reć svakako ste gotovi
Daj kad cete doc u posuski vodovod ima 2 godine radim na crno
Tako i triba nek vataju
Ovo je drzava na crno,triba I nju ujtit I kaznit.
Šta je sa grudama pa prema sirokom nek sve cesljaju
Nek država smanji troškove poslodavcu za radnika i neće niko bit nesiguran. Ne država sebi pola šta ostane poslodavcu i radniku ako je prijavljen nista