U nastavku drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora na teritoriju Federacije BiH, federalni inspektori su u periodu od 27. listopada do 8. studenog 2018. izvršili 337 inspekcijskih i šest kontrolnih nadzora.
Utvrđena su 233 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 233 prekršajna naloga sa ukupnim financijskim efektom u iznosu od 329.050 KM. Utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 89.388 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak, priopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Izrečeno je 35 upravnih mjera, od kojih se 14 odnosi na mjere privremene zabrane rada. Od 144 kontrolirana gospodarska subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, utvrđeno je da svi subjekti nadzora posjeduje fiskalni uređaj. Osam subjekata nadzora nije izdavalo fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
U suradnji s županijskim upravama za inspekcijske poslove, a prema dostupnim informacijama, u listopadu 2018. godine zatečena su 322 radnika „nacrno“, dok je ukupan broj osoba zatečenih na radu „nacrno“ u Federaciji BiH od početka 2018. godine 2.591.
Pojačani inspekcijski nadzori vrše se na čitavom području FBiH, tijekom radnog vremena, kao i u noćnim i ranim jutarnjim satima, te u dane vikenda.
Od početka drugog ciklusa pojačanih inspekcijskih nadzora (15. listopada 2018. godine), inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove su u vršenju pojačanih inspekcijskih nadzora izvršil 1.090 inspekcijska nadzora i 26 kontrolnih nadzora.
Utvrđeno je 812 prekršaja, što podrazumijeva izdavanje 812 prekršajnih naloga sa ukupnim financijskim efektom u iznosu od 1.153.200 KM. Utvrđen je iznos za naplatu od ukupno 159.007,89 KM na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak.
Izrečena je 171 upravna mjera, od kojih se 76 odnose na mjere privremene zabrane rada. Od 468 kontroliranih gospodarskih subjekata u pogledu primjene Zakona o fiskalnim sistemima, utvrđeno je da jedan subjekat nadzora ne posjeduje fiskalni uređaj, a 45 subjekata nadzora nisu izdavali fiskalne račune za prodate robe i izvršene usluge.
Naglasak pojačanih inspekcijskih aktivnosti je na borbi protiv sive ekonomije, a inspekcijski nadzori se vrše u oblastima trgovine, turizma, rada, poljoprivrede, zdravstva, urbanizma i ekologije, prometa, šumarstva, voda, verterinarstva, rudarstva, te termo i elektroenergetike. Aktivnosti se vrše putem zajedničkih multidisciplinarnih timova, u suradnji s županijskim inspektorima rada.
Federalna uprava za inspekcijske poslove poziva sve privredne subjekte nadzora u Federaciji BiH da preispitaju svoje poslovanje i blagovremeno ga uvedu u zakonske okvire, da ne bi bili predmet represivnih inspekcijskih mjera, odnosno financijskog sankcioniranja.