Poslodavci traže od vlasti sufinanciranje plaća, doprinosa i prolongiranje vraćanja kredita

Udruženje poslodavaca FBiH i Gospodarska komora FBiH obratili su se vlastima apelirajući da se proglase izvanredno stanje kako bi se zaštitila radna mjesta, uposlenici i kompanije.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović rekao je kako poštuju sve mjere koje stožer donosi, ali da nisu siurni kako su neke previše opravdane s obzirom da se odražavaju na gospoarstvo, prenosi N1.

Radna mjesta

“Cilj je zadržati radna mjesta, da uposlenici što manje osjete krizu jer jako puno gospodarskih subjekata koji već rade na minimumu. Hoteli su popunjeni s ne više od 10 posto, kao i transportne kuće pogotovo koje vrše prijevoz putnika i roba s Italijom. Dodatno se usložnjava situacija u metalnoj, obućarskoj i drugoj industriji. Imamo neke najave da Njemačka uvodi restriktivne mjere, a u svemu tome je naše gospodarstvo, ovakvo kakvo jeste, osjetljivo”, rekao je Smailbegović.

Istaknuo je kako smatraju da teret ove krize trebaju podijeliti ne samo privatni i realni sektor nego čitavo društvo.

“Ljudi iz gospodarstva trebaju biti uključeni u mjere koje trebaju pomoći gospodarstvu i da napravimo suradnju s kriznim stožerima zdravstvenog sektora kako se ne bi uvodile neke mjere koje će imati posljedice na gospodarstvo. Potrebno je napraviti kompenzacijski fond gdje će se koristiti sredstva iz proračuna za pomoć gospodarstvu. Već postoje razna sredstva i ona se trebaju preusmjeriti. Svjetska banka i MMF su ponudili određena sredstva”, dodao je Smailbegović.

Plaće i doprinosi

Najveća pomoć potrebna je za sufinansiranje plaća i doprinosa kako ne ispaštali radnici te da se uvede moratorij ili prolongiranje plaćanja kredita kako za gospoadrske subjekte tako i za radnike dok se situacija normalizuje, a gospodarstvenici apeliraju da ministarstva prometa na entitetskim i državnoj razini naprave blisku suradnju sa zemljama regije kako bi se omogućio prijevoz roba jer posljednjih dana se bilježi brojni problemi.

“Situacija je sada kaotična, kamione nam zaustavljaju, negdje kamioni stoje, a vozače vraćaju u BiH. Treba nam krizni stožer za prijevoz, rješnja postoje”, dodao je.

Predsjednik Gospodarske komore FBiH Mirsad Jašarspahić kazao je kako nadležne institucije trebaju proglasiti izvanredno stanje u BiH ističući da se tek nakon donošenja ovog akta mogu provoditi mjere, a Agencija za bankarstvo narediti bankama da odgode uplaćivanje kredita.

“Kompenzacijski fond Vlade nam je potreban jer bi u njemu spas tražile kompanije koje se bave prijevozom, turizmom i sl. Također, potrebno je dozvoliti pomjeranje uplate direkntih i indirektnih poreza za određeni period”, rekao je Jašarspahić.

Sve vlade zanemarile problem

Kazali su kako Vlada FBiH nije još razmatrala ovaj aspekt iako su se nadali da će o jučer učiniti i donijeti niz mjera, što se nije dogodilo. Smatraju da su sve vlade zanemarile ovaj aspekt i da se trebalo brže reagirati.

Predsjednik Udruženja metalne i elektro industrije Kasim Kotorić kazao je kako je kriza krenula još od Nove godine kada se koronavirus pojavio u Kini te da su posljedice u metalskoj, auto i elektro industriji već bile katastrofalne u siječnju.

“Jedna po jedna grana će osjećati posljedice, sada najviše tekstilci, kožari i obućari koji rade s Italijom, ali se preliva na svu metalnu industriju jer se oni opskrbljuju od tamo. U Kini se samo 7-10 dana nije mogla dobiti roba, nakon toga je mogla otežano, ali je stizala. Mali broj firmi je osjetio da je drastično pao izvoz u Kinu jer je gospodarska aktivnost bila na nekom minimumu. Kina je brzo doskočila svim tim stvarima i organizirala život, a mi to isto moramo uraditi. Nas je pogodila Italija koja je naglo proširila taj virus i mi se moramo prilgaoditi jer svi će biti na udaru”, rekao je Kotorić.

Gospodarstvenici su, prenosi N1, poručili da će zaštiti svoje radnike koliko mogu, ali da neće moći puno uraditi bez pomoći države i vlasti.