Poslodavci vape za radnicima, a traže ih već u školskim klupama. Nekako se čini i da je svijest srednjoškolaca nakon nekoliko godina letargije mnogo veća pa su mnogi ove sezone odlučili nešto raditi, a usput i sebi nešto zaraditi. Oni koji daju posao itekako su svjesni kakvo blago u svojim rukama imaju pa ih na različite načine žele dugoročno imati u svom timu. Mnogi od njih apeliraju i na škole da se više bave praksom, a manje teorijom, piše Večernji list BiH.
Konkretna provedba
U prijevodu, da se konkretnije provodi dvojno obrazovanje. O njemu je i Georg Brugger, integrirani stručnjak u Udruzi poslodavaca FBiH, progovorio i u priručniku. – U FBiH postoji sustav strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (VET) baziran u školama, a koji u budućnosti treba imati jak, pozitivan utjecaj na ekonomski razvoj. Shodno tome, na županijskim razinama treba pristupiti kreiranju i usvajanju zakona o dvojnom obrazovanju, kao pravnog okvira djelovanja VET sustava, te poboljšanju kvalitete praktične obuke koja se odvija kod poslodavaca – navodi se u uvodu kojeg prenosi portal Večernjeg lista BiH. Osnovni cilj zakona bio bi da učenici usvajaju vještine, kompetencije i znanje koje odgovara potrebama tržišta rada. Među osnovnim pravilima na kojima se temelji dvojno obrazovanje su partnerstvo između škole i poslodavaca s jasnim zaduženjima, uspostavljanje lokalnog socijalnog partnerstva između svih važnih zainteresiranih strana, zadovoljenje potreba poslodavaca, kao i tržišta rada, stvaranje okvira formalnih i pravnih odnosa, uspostavljanje sustava provjere kvalitete koji postavlja standard i prati razinu kvalitete, uspostavljanje sustava smjernica za građenje karijere, usklađivanje svih VET aktera kako bi se zadovoljile potrebe tržišta rada, stvaranje sustava koji omogućuje mobilnost unutar zemlje, kao i pristup visokom obrazovanju, stvaranje sustava koji pruža doživotno učenje, kao i slobodu izbora edukacije, poštivanje osobnosti i dostojanstva učenika te jednake prilike za sve bez diskriminacije. – Ako ozbiljno shvate i pridržavaju se navedenih načela, učenici će steći preduvjete za brže zaposlenje nakon završene srednje škole, unaprijedit će svoje kompetencije, a uskladit će i svoje afinitete sa sustavom obrazovanja i potrebama na tržištu rada. Kao krajnji rezultat smanjit će se stopa nezaposlenosti, porast će konkurentnost domaćeg gospodarstva i doći će do ekonomskog rasta i porasta životnog standarda – naveo je Brugger u svom radu.
Sarajevska županija uvelike priprema zakon. – Mi tako otvaramo komunikaciju s predstavnicima sektora gospodarstva kako bismo, korak po korak, prihvaćali naše učenike na praktičnu nastavu, odnosno na rad. Ovaj model dvojnog obrazovanja na liniji je trendova kakvi se događaju i u Europi. Jer vrlo je važno da učenici stručnih i tehničkih škola steknu svoje prvo radno iskustvo i doživljaj na tržištu rada kako bi što prije stekli kvalificiranost za poslove koje će obavljati u budućnosti u gospodarstvu.
Planirano je postupno povećavanje broja dana u drugom, trećem i četvrtom razredu spomenutih škola, koje bi učenici provodili radeći u gospodarstvu, a gdje bi za svoj rad primali i određenu simboličnu naknadu. Trenutačno je prijedlog da učenici drugih razreda provode jedan dan nastave u gospodarstvu, učenici trećih razreda dva dana, a učenici četvrtih razreda tri nastavna dana u gospodarstvu – riječi su ministrice za odgoj i obrazovanje SŽ-a Naide Hote-Muminović.
U susjednoj Srbiji u 10 godina primjene dvojnog obrazovanja kroz ovaj model prošlo je 13 tisuća učenika, a evo što je o tome rekla prva žena tamošnje gospodarske komore Aleksandra Milićević. – Podaci pokazuju da oko 75 posto učenika koji završe školovanje u dvojnom modelu obrazovanja ostaje raditi u struci za koju su se školovali, a od tog broja 60 posto ostaje raditi u tvrtkama u kojima su realizirali praktičnu nastavu. To je pokazatelj da smo na pravom putu i da trebamo nastaviti dalje razvijati ovaj oblik obrazovanja – kazala je.
Pokazati znanje
Gospodarstvo iskazuje zanimanje za radnicima, a posebno traži zavarivače, tehničare za računalno upravljanje CNC strojevima, tehničare mehatronike, operatere strojne obrade rezanjem… Jasno je da će potrebe tržišta rada biti sve veće i da mladi konačno imaju pravu priliku, a toga su svjesni i poslodavci u BiH, koji od škola sve više traže provedbu dvojnog obrazovanja kako bi dobivali kvalitetan i stručan kadar.
8 komentara
Sva mudrost leži u placi i placanju radnika,korektnom odnosu,poštovanju radnika.To je sva mudrolija.Samo placa i dobra primanja daju volju za rad,odgovornost i sve sto ide uz dobar rad.Kad vidim oglas za posao napišu sve i svašta i onda jos kaze..Stimulativna primanja..To dajte svom caci,stimulativna primanja,to ljude i odbija i gadi im se to.
Znalo je se da će doći do ovoga . Prošla su vremena kad su poslodavci govorili radnicima idi ako ti se ne sviđa ,ima tko će raditi … Cujem po velikim firmama ljudi masovno daju otkaze a prije dvi tri godine si morao imati stelu da tu radis .
A ovo je tek početak , tražit ćete vi za koju godinu radnike pa neka vam vasa djeca i familija rade . Ovi sto idu na obuke za CNC strojeve vam sigurno neće tu ostati i raditi za crkavicu kad je to po stranim zemljama trostruko plaćeno . Nije niko budala vise …
Ne treba se predati našem privatniku,jer će ti život biti nula i neće ništa vrjediti
Izrabljivanje maloljetnika
Nek ga podudlaju “gospoda” koja kaze : “ako ti neces ima ko ce”.
Tko mu ju malo, eno mu DE!!
Neki dan iz Vokela zovu traže radnika muški pet šest da su stariji od 50 godina.Takvi su im naj sigurniji,oni mladi kaže samo mobitel boca i gleda kad ce otic dalje..Neka tako triba,okrice se kolo srece.Samo Bože podrži.
Ovdje nema života Ovdje sve propada i tako i treba,sami smo krivi što je ovakav situacija